Európa 21 csillagozás

Gilles Ragache: Európa

Az európai kultúrának van egy közös alapja: a mítoszok világa. A vízözön, az emberiség pusztulása és a Föld újra benépesítése, varázslók és tündérek, különleges erejű héroszok és felszínformáló óriások vagy az örök ifjúság almái: kisebb-nagyobb eltérésekkel szinte minden európai nép mondavilágában szerepelnek. Ezek a mítoszok a történelem előtti idők üzenetét közvetítik a ma emberének.

Az emberiség képzeletét időtlen idők óta különös istenek, fantasztikus teremtmények népesítik be. A MÍTOSZOK ÉS LEGENDÁK című sorozat új kötete életre kelti történelmünk varázserejű hőseit, furcsa, torz állatait és titokzatos istenségeit.

Eredeti cím: L'Europe

Eredeti megjelenés éve: 1992

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mítoszok és legendák Lilliput

Lilliput, Debrecen, 1993
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637839372 · Fordította: Kristóf Ildikó · Illusztrálta: Christian Heinrich

encus625 P>!
Gilles Ragache: Európa

Elsőre azt jutott eszembe a könyvről, amikor kinyitottam, hogy nagyon szépek a rajzok benne, igazán remek illusztrátora van. A történetek szerte Európából származnak. Van benne közismertebb és kevésbé ismerős is. Előbbi kategóriába nálam főleg a görög mítoszok tartoztak és Krakkó sárkányának története, utóbbiba a skandináv, szláv történetek. A könyv végén egy történelmi áttekintést is olvashatunk.
Érdekes, hogy mennyire másként magyarázzák az egyes népek ugyanazt a dolgot, ugyanakkor néha meg mennyire hasonlóan. Például a litvánoknak is van egy a Noé bárkájához hasonló történetük. Érdekesek voltak domborzati viszonyokat magyarázó történetek is (sziklák, folyók, szigetek keletkezése).

Lilliput, Debrecen, 1993
lepetitlys P>!
Gilles Ragache: Európa

Először azt hittem, különböző népek Európa vagy az emberiség születéséről szóló mondáit tartalmazza a könyv. Az is volt benne, de emellett balti, kaukázusi, nyugat-európai népek óriásos-varázslós mondái is szerepeltek. Úgy voltam vele, hogy a magyar csodaszarvasos rege simán elférhetett volt a lengyel vagy az ukrán monda között. Ami viszont nagyon zavart, és emiatt vontam le sok csillagot, hogy a Genfi-tót nem fordította le a fordítónő, hanem megmaradt tükörfordításnak: Léman-tó. Amikor először megláttam a térképen, rögtön a könyv elejére lapoztam, mert sejtettem, hogy francia lesz az eredeti könyv nyelve. És lőn. Szerintem nincs olyan sok tó Európában (kivéve talán Finnországot), hogy ne lehessen ismerni, mert ha még szövegben fel sem tűnik, egy térképen rögtön szembetűnik, hogy ott bizony semmilyen Léman-tó nincs a valóságban.

GoneTom>!
Gilles Ragache: Európa

Régi könyvem…régen olvastam…de az is igaz, hogy régebben sűrűn forgattam. A rajzok nagyon furák benne. Egyes történetek kifejezetten tetszettek benne, más történetek pedig a rajzokhoz igazodva nagyon furák voltak…vagyis azok annyira nem tetszettek…

pelikanbence>!
Gilles Ragache: Európa

2001-ben kaptam karácsonyi ajándékba ! :) Európa mítoszairól szól IMÁDOM EZT A REGÉNYT/REGÉNYGYŰJTEMÉNYT !!!! :))))