Márti ​– mindennapi történetek 5 csillagozás

Gilbert Delahaye: Márti – mindennapi történetek

6 népszerű Márti történet egy kötetben színes illusztrációkkal. Kötetben található mesék: Márti a pótmama – Márti és a háztartás – Márti és a csodás ajándék – Márti meglepi kis vendégét – Márti megbetegszik – Márti és kis barátja a veréb

Holló és Társa, Kaposvár, 2022

kedaiyun>!
Gilbert Delahaye: Márti – mindennapi történetek

A Márti-könyvekkel először gyerekkoromban találkoztam, akkor Marika címmel adtak ki füzeteket. Később Márti címmel jelentek meg ezek a történetek, és ez a név egy kicsit közelebb is áll az eredeti Martine-hez.
Nemrég megjelent pár gyűjteményes kötet is, melyben több Márti-történet szerepel. Ebben a kötetben az egyiket, a kis verébről szólót már ismertem a korábban említett Marika-füzetekből.
Kicsit utánanéztem a sorozatnak, ugyanis a kötetben érezhető, hogy az egyes történetek nem ugyanakkor születtek, a környezet és a grafikai stílus is változott idővel. Kiderült, hogy Marcel Marlier az 1950-es években kezdte rajzolni Márti történeteit, és egészen haláláig, 2011-ig folytatta. Ez nagyon hosszú idő! Emiatt az egyes történetek megjelenése nem egységes. Van, ami olyan, mintha pasztellel készült volna, máskor inkább érezhető, hogy festett (utánanéztem: gouache).
Gyerekkoromban nagyon tetszettek ezek a könyvek, mert az illusztrációk egyszerre voltak nagyon élethűek és fényképszerűek, de közben teljesen egyértelmű volt, hogy nem fényképek, hanem rajzok, mert van bennük valami plusz, ami meseszerűvé teszi őket. Kicsit giccses is persze, de hangulatos.
A kötetben a Márti és a háztartás c. történet illusztrációi engem régi reklámokra emlékeztettek, melyek valamilyen konyhai eszközt, ételt vagy háztartási gépet reklámoztak. Ez a legrégebbi (1962) Márti-történet a kötetben szereplők közül. A kedvencem pedig a Márti és a csodás ajándék c. történet volt, melyben Márti egy régi babát talál a régiségkereskedésben vásárolt komód fiókjában.