A ​képzelet grammatikája 1 csillagozás

Bevezetés a gyermeki történetalkotás művészetébe
Gianni Rodari: A képzelet grammatikája

Gianni Rodari könyvét sok nyelvre lefordították, világszerte szülők, pedagógusok tankönyve lett: ma már elképzelhetetlen, hogy ne ismerje ezt az alapvető művet az, aki gyerekekkel foglalkozik, aki gyerekkel akar szót érteni. Ez a könyv nem a fölöslegesen okoskodó-tudományoskodó traktátusok stílusában íródott, hanem maga is gyönyörködtető, szórakoztató, elbűvölő olvasmány arról, hogy miként is férkőzhet közel a felnőtt a gyermek észjárásához, gondolkodásához – végső soron: a lelkületéhez. Mivel a gyerek a képzelet segítségével értelmezi a világot, Rodari számára kézenfekvő, hogy a képzelet működésének titkait fürkéssze, és megalkossa a fantázia működésének, sőt fejlesztésének mindenki számára hozzáférhető, játékos enciklopédiáját. Aki ezt a varázslatos, lebilincselő könyvet elolvassa – megtanul olvasni a gyermekek gondolataiban, néha logikátlannak tűnő fantáziálásaikban ; és ő is képes lesz megértetni magát a gyerekekkel.

Eredeti cím: Grammatica della fantasia

Eredeti megjelenés éve: 1973

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fordulópont könyvek Pont

Pont, Budapest, 2001
148 oldal · ISBN: 9639312193 · Fordította: Garamvölgyi Katalin, Megyeri Zsuzsa

Gianni Rodari

Gianni Rodari: A képzelet grammatikája

Gianni Rodari: A képzelet grammatikája Bevezetés a gyermeki történetalkotás művészetébe

Bírom Rodarit. Ahogy a gyerekekkel foglalkozik, mesél nekik, szemléli őket. Ideje lenne olvasnom is tőle (még csak a Meséld te a végét c. könyvét olvasgattam/használtam, néha csak lestem a képzettársításokon…:D)
Biztos, hogy van komolyabb szakirodalom ebben a témában, de nem akart több lenni, mint ami, ráadásul nagyon sokat hivatkozik más szerzőkre, szóval akár kiindulópont is lehet…

Sicc>!

Történeteket kitalálni játékkal a kézben majdnem a legtermészetesebb dolog, szinte magától jön, amikor a gyerekekkel játszunk: a történet nem más, mint a játék meghosszabbítása, fejlődése, felszabadulása. Tudják ezt azok a szülők, akiknek van idejük babázni, építőkockázni, autóversenyezni a gyerekeikkel. Pedig ezt a tevékenységet kötelezővé kellene tenni.
A felnőtt előnyben van a gyerekkel szemben, ha együtt játszanak, mivel nagyobb a tapasztalata, messzebbre lát a képzeletével is. Ezért is van, hogy a gyerekek szeretnek felnőttekkel játszani.

Sicc>!

A világot az engedetlen emberek viszik előbbre.

Sicc>!

Úgy tűnik, hogy a gyerek a saját képzeletének struktúráit vetíti bele a mesébe, és ugyanakkor maga is létrehoz ilyen szerkezeteket, ezzel fegyverezve fel magát a valóság megismerésére és az afölötti uralom megszerzésére.

Sicc>!

Utolsó emlékem apámról az, ahogy kétségbeesetten és sikertelenül próbálja derekát megmelengetni a kemencénél. Lucskos és reszket. Kiszaladt a zuhogó esőbe, hogy megmentsen a pocsolyák között rekedt kiscicát. Hét nap múlva meghalt tüdőgyulladásban. Akkor még nem volt penicillin.
Később elvittek a halottas ágyához, a keze keresztbe volt kulcsolva. A kezére emlékszem, az arcára nem. Abból az emberből is, aki a langyos kemencénél melengeti magát, a karjaira és nem az arcára emlékezem: leperzselte a meggyújtott újságpapírral, hogy a szőre ne essen bele a kenyértésztába. A Néplappal tette, erre pontosan emlékezem, mert volt benne egy meseoldal. 1929-et írtunk.

Sicc>!

A felnőtt világ utánzásának a szükséglete a gyerek alapvető igénye, nem a gyáriparosok találmánya, része a felnőtté válás folyamatának.