Gyorsposta 26 csillagozás

Levélnovellák
Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

A trieszti származású írónak hosszú évekkel ezelőtt már megjelent egy regénye magyarul Utolsó nyár a városban címen. Hazájában az olasz próza nagy reménységeként fogadták a szerzőt, de szinte azonnal elragadta a színház, és csak most engedte el. Új könyve levélváltásokból kibontakozó szerelmi történeteket mond el, melyek mind azt sugallják, hogy omnia vincit amor – nincs nagyobb erő a szerelemnél. Nem számít életkor, korkülönbség, férfiak és nők ellenállhatatlanul vonzódnak egymáshoz. A világ azért csodálatos, mert a szerelem mozgatja.

Helikon, Budapest, 2007
222 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632271101 · Fordította: Székely Éva

Mandragoria>!
Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

Érdekes stílusú, olvastam már hasonlót – Gyógyír északi szélre, de az egy egész regény volt és e-mailekből állt, ezek pedig faxok, postai levelek, sőt, talán szintén e-mailek is és különálló történetek, novellák. Emiatt furcsa a linearitás, a szereplők, akik leveleznek, nem érintkeznek egymással, úgy mesélnek: másról, másokról, olykor emlékeznek is.
Nem tetszett mindegyik novella, leginkább a fentebb említett okokból kifolyólag. A beszélő csak a levél végén derült ki, néha nehéz volt kitalálnom az in medias res kezdésekből a helyszínt, okot, szereplőket, s maradék nélkül lezáratlan maradt mindegyik, olvastam volna tovább, hiányérzetem maradt, nem akartam annyi mindent magamtól kitalálni. Talán a Kíméletlen emlékezet volt az, ami végül is befejeződött.
Rögtön az első novellánál elbizonytalanodtam. Ebből a történetből csináltak egy rövid viccet és nem tudom, melyik volt előbb, ezért elég zavaróan hatott, tudtam, mi lesz a lényege, nem volt annyira kacagtató. Bár azért ezen kívül volt még, amin olykor felnevettem magamban: Az E. H. Faktor, Rabló Kft., Meleg színház, Agnese háborúba megy.
Kicsit vegyesre sikerült számomra, mert ami komolyabb témát boncolgat, azokat elég hiányosnak éreztem, így nem nyújtottak kellő élményt.
Nagy előnye, hogy könnyen olvasható és bármikor el lehet belőle olvasni egy rövid sztorit. Mindenképpen érdemes volt megismerkednem vele.

helra>!
Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

Mielőtt el kezdtem volna olvasni, utánanéztem, hogy mire is számíthatok. Sok helyen azt írták, hogy az író előző könyve, az Utolsó nyár a városban sokkal jobb, mint a Gyorsposta. Mindennek fényében kicsit félve kezdtem el, de rettenetesen nagyot csalódtam, és mindezt pozitívan.
A Gyorsposta hol megnevettet, hol megríkat, hol pedig csak elgondolkodtat. Azt mondják, ez a könyv rólunk szól, hétköznapi emberekről, én azonban azt gondolom, hogy csak és kizárólag az egyes emberekről, jelen esetben az olvasóról szól. Minden történetben valamelyik ponton felfedezzük önmagunkat, saját kis hibáinkat, erényeinket, és ez teszi hitelessé, élvezhetővé a könyvet. Nem is kell feltétlenül az elejétől a végéig elolvasni, random módon is olvashatjuk, attól függően, hogy cím alapján melyik történet tetszik. Biztosan állítom, hogy a Gyorspostát még többször a kezembe fogom venni!

Gelso>!
Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

a második fiam születése körül kaptam, és nagyon megkedveltem – szeretem a levélregény stílusát, közel áll hozzánk emberekhez, akár mi is szereplői lehetnénk a történeteknek…viszont azt a varázst, amit az első regénye elolvasásakor éreztem, azt nem kaptam vissza, az üresség érzést miután becsuktam – de nem az a fajta üresség, amit egy rossz könyv csinál, hanem a lelki hiányról beszélek, amit akkor érzünk, amikor még olvasnánk, de már nincsenek lapok…

Nauri>!
Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

A levélnovellák ötlete egyszerű, de nagyszerű volt. Némelyiket kicsit erőltetettnek éreztem, de voltak köztük igazán szellemes sztorik is.

Gnocchi>!
Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

Ettől a könyvtől azonnal útra akarok kelni, hogy bejárjam egész Itáliát, és ezt az egyedi mediterrán életfelfogást testközelből érezzem.

Klár_Liza_ラッキーガール P>!
Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

A könyv szokatlan műfajából adódóan pergő, érdekes történeteket olvashatunk. Kedvenceim lettek: Az újfundlandiak csodálatosak, Török basa, Agnese háborúba megy és a Kíméletlen emlékezet.

Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

Egy kicsit olyan, mintha kaptam volna egy nekem címzett levelet. Hiába az olaszországi címzések, a korban és életvitelben eltérő címzettek, mégis sok mindent találtam a sorok között, ami nekem szólt. Különösen az utolsó csomag Szívügyek. Örültem…régen kaptam már igazi levelet.

Varga_Zsófia>!
Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

Az Utolsó nyár a városban tényleg jobb. De ezt is élveztem.

Papírtigris>!
Gianfranco Calligarich: Gyorsposta

Ez egy rendkívül jó könyv, én személy szerint nagyon élveztem!

Lana_>!

Mert a szívünk az, ami erős, nagyon erős. Bármi történik, nem hasad meg. És tudod, miért olyan erős? Mert tud várni. Hogy mire, kire, ki tudja. De végtelen türelemmel van megáldva. Minden más gyönge bennünk. Beteg a gyomrunk, kényes a bőrünk, érzékeny a szájpadlásunk, gyöngék az idegeink. A szívünknek soha semmi baja. Makkegészséges. Mindent bevesz, mindent kibír. Az elválásokat, a magányt, a mérgeket, a szorongásokat, az árulásokat, a rettentőbbnél rettentőbb éveket. A szív az, ami erős…

Lovely>!

Esküdj meg, ezt a szerelmet soha nem alacsonyítjuk puszta barátsággá. Mindent, csak barátságot ne!

195. oldal - Kíméletlen emlékezet

Lana_>!

Meg lehet tanulni lenyelni mindent. Igen, hihetetlen, hogy valaki megtanulhat nyelni. Zsebre tenni a megaláztatásokat, a pofonokat, az árulásokat, a búcsúkat. Elképzelhetetlen, mennyi keserűséget és fájdalmat gyűrűnk magunkba napról napra. Akad, aki belehal. De kevesen. A többség hozzászokik, úgy él és lélegzik, mintha mi se történne.

Aida89>!

Nem tudom, mi történt, de ami történt, az nagyon megtörtént.

Lovely>!

Mégis meggyőződésem, hogy előbb-utóbb találok valami helyet, ahol gyökeret ereszthetek. Mert rájöttem, hogy előbb-utóbb az életben mindent el lehet fogadni. Meg lehet tanulni lenyelni mindent.

189. oldal - A szív az, ami erős

Lovely>!

A házasságtörés fölöttébb fárasztó.

212. oldal - Nyári időszámítás

Lovely>!

Így vagy úgy, azt hiszem mindannyian ugyanazon a vonaton ülünk, és ugyanarra az állomásra igyekszünk. Útközben összebarátkozhatunk, s tekintettel az azonos úti célra, kedveskedhetünk egymásnak, kínálgathatjuk a szendvicsünket, még jó beszélgetésbe is keveredhetünk. Szívesen gondolok arra, hogy az író utazó, aki olvasnivalót ad a többieknek.

222. oldal - Utólagos ajánlás a magyar olvasóknak

helra>!

Mi értelme egy olyan életnek, amelyben nem kell félni, ha felfedezik, hogy élünk?

Lana_>!

Elég volna egyetlen napig élni ezen a világon, hogy elmondhasd, az élet csodálatos.

Lana_>!

És kérlek, ne hízelegj nekem azzal, hogy valami különleges gyerekről van szó. Minden anya különlegesnek látja a magáét, de – szerintem – csak Mozart anyjának volt igaza.