Nagyon ​zöld könyv 20 csillagozás

Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

Ökológiai ​lábnyom, túlnépesedés, klímaváltozás, passzívház – ilyen és ezekhez hasonló fogalmakkal rendszeresen találkozunk mi, felnőttek, mert a Föld megóvása égető ügyünkké vált az utóbbi időben. Gévai Csilla Nagyon Zöld Könyve most a gyerekek számára is érthetővé, kézzelfoghatóvá teszi ezt a problémát. Komoly kérdésekről mesél okosan, érthetően és könnyedén, olyan képi és nyelvi leleménnyel, annyi humorral, hogy a legbonyolultabb kérdések is átláthatóvá, kezelhetővé válnak. Ez a könyv igazi hiánypótló mű: tanítva mesél a Földön működő kölcsönhatásokról, a világ működéséről, és mesélve tanítja meg mindazt, ami a gyerekek számára személyes üggyé teszi a környezetvédelmet. Minden gyerekszobában és iskolai könyvtárban ott a helye – nem is a polcon, hanem a gyerekek kezében! A könyv szerzője az eddig főként illusztrátori tevékenységéről ismert Gévai Csilla, aki nem csak illusztrátor, hanem kulturális antropológus; nem csak kulturális antropológus, de pedagógus; nem csak pedagógus, de… (tovább)

Kiadói ajánlás: 8 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

Pagony, Budapest, 2019
Pagony, Budapest, 2011
80 oldal · ISBN: 9786155023262 · Illusztrálta: Gévai Csilla

Cs_N_Kinga>!
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

Kétféle dolgot váltott ki belőlem a könyv:
1. Az írónő, ha lapos kúszásban is, de nagyon lehordja az embereket, elődeinket, őseinket. De a ma emberét különösen! Olyan, mintha nem itt élne, Ő nem használná azokat az eszközöket, amit mindenki más is. Aztán kicsit már másképp fogalmaz, mintha közben rájött volna erre, nem tudom. Érdekes, kicsit nekem szájba rágós a stílus.
2. A környezetvédelem tényleg nagyon fontos
A környezetvédelem már szinte napi/állandó téma napjainkban. Nagyon lassú folyamat indult el. De elindult. Ha ezzel a könyvvel csak egy embert is ez az ügy mellé állít, már nem írta meg hiába. Mi még a munkahelyen is szelektíven gyűjtjük a hulladékot, igaz ez az előírás is.
Én nem vagyok nagyon zöld, de az alapvetéseket igyekszem megtenni, hol kisebb hol nagyobb sikerrel, viszont ez még mindig több, mintha semmit se tennék. Legalábbis ezzel vigasztalom magamat. A könyv annyira nem győzött meg, vagy nyűgözött le, de azért tudott újat mondani. Mivel nem igazán nézem a híradásokat, nem tudtam például a 36 éven át épülő erőműről Franciaországban. Vajon épül még egyáltalán?
A négy csillagot a témája miatt kapja meg, mert a célkorosztály nem én vagyok és nem akarom jobban lehúzni. Ha így lenne max. 3 csillag, de lehet a gyerekeknek még ezt és így kell.:)
Ja igen még egy dolog. Ez a napi 10 db szemét felszedése nem rossz ötlet lenne, ilyen mozgalmat lehetne indítani, akár a facebookon, vagy hasonló helyen is. Mondjuk én hál istennek bajban lennék, mert ahol közlekedem nem igazán van szemét:)

Gelso P>!
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

Őszintén szólva nagyon örültem, amikor megláttam, hogy létezik egy „környezetvédő” könyv gyerekek számára – aztán mégsem voltam elájulva tőle, mégsem tetszett annyira, amennyire tetszhetett volna…sajnálom, mert azt vártam a könyvtől, hogy a gyerekek odafigyeljenek a témára és elbeszélgessünk ezekről az égetően fontos felnőtt tartalmakról gyerekszinten… sajnos, nem ébresztett beszélgetést, nem indult be a gyerekek beszélőkéje, pedig nem idegen tőlük a téma, hisz Zöld óvodába járnak/jártak… és azt gondolom, túl pajtáskodó a könyv stílusa, mesélőmódja – emiatt nem hiszem, hogy sokaknak elnyeri a tetszését, de sokaknak meg biztosan el fogja.
Mindezek ellenére azt mondom, hogy fontos és hiánypótló könyv ez, és jó, hogy van. Külsőre is, belsőre is szép, igényes, esztétikus kiadás.
A Márai-programnak köszönhetően van a könyvtárunknak, így hozzájuthattunk, és olvashattuk. Egyébként, ha csak egy mondatától több lett bármelyik gyerekem, és ha csak egy valami is megragadt bennük, már nem írták és nyomtatták hiába…

Syladrien>!
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

Nyomasztó volt minden oldal, annak ellenére, hogy barátságos, közvetlen volt hangnem és csodálatos az illusztráció, valahogy a téma, az életünk, ahová haladunk engem mindig megrémít. Nem vagyok totálisan teljesen zöld, de amit megtehetek azt megteszek annak érdekében, hogy a gyermekemnek még legyen esélye egy élhető Földön lakni. Örülök, hogy újra kiadták, látszódik, hogy 8 év alatt csak rosszabb lett a helyzetünk, gondojatok csak bele, hogy május közepén 5 fok van. A klímaváltozás nem a jövő, hanem a most, és most kell tennünk még, amit csak tudunk.

Uzsonna>!
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

Gyerekeknek (és nekem is), jól érthetően, szemléletesen mutatja be a környezettudatos gondolkodást, rávilágítva korunk (és jövőnk?) problémáira.

Fainthoar>!
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

Teljesen más korosztálynak szól, mint a Leon és a környezetvédelem, sokkal komolyabb is már, de komolysága ellenére szerintem nagyon jól összefoglalja a (mai) gyerekek nyelvén a legfontosabb tudnivalókat a környezeti változásokról és a környezetvédelem lehetőségeiről.

Lahara IP>!
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

Gyerekkoromban imádtam volna ezt a könyvet, most csak simán tetszett. És igaz, hogy akkoriban nem az illusztrációk nyűgöztek volna le, hanem a szöveges tartalom, most viszont a kettő együtt tetszett.
Ezt a könyvet minden gyereknek és jó pár felnőttnek is el kéne vagy el kell olvasnia. Komolyan! Nagyon tanulságos.

perezvon>!
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

„Amitől igazán falnivaló minden oldal, az a sok sok sok sok szeretet, ami a szövegből és az illusztrációkból árad. A személyes hangvétel által pedig nem csupán a (rajzokkal, Földdel, velünk való) törődést érezzük, hanem az elvállalt felelősséget és a hitelességet is.”

Boglarina>!
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

Könyvtárban láttam meg az ifjúsági polcon Gévai Csilla könyvét, tudtam, hogy el kell hoznom, elsősorban az írónő stílusa, nem a téma miatt. Már az elején tudtam, hogy jó döntés volt, annyira bájos-humoros (mint Lídiánál :)), annyira szeretem Gévai Csilla elbeszélőmódját és a rajzait, hogy olvasás közben arra gondoltam, hogy ha majd lesz gyerekem, akkor biztosan kell majd belőle saját példány (nem beszélve arról, hogy „zöldileg” én is tudtam újat kapni). :)

porcellan>!
Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv

Érdeklődve olvastuk a kisebbik lányommal. Nem mondom, hogy mindent megértett, de amikor beszélgetünk a Környezetvédelemről és bedobja az ökológiai lábnyom szóösszetételt, azért látom, hogy számára is megvan a lényeg. Igazából bűntudatom van, mióta elolvastam, hogy nem teszek sokkal több „jó dolgot” kényelmi szempontból. Át kellene állni….

gjudit8 >!

Lehet-e egy gyerek környezetvédő? Ne viccelj, persze!
De mit tud csinálni egy fiú vagy egy lány? […]
Ha mindenki csak két felnőttre vigyáz, hogy ne pazarolják a vizet, gyűjtsék külön a különböző hulladékokat, ne üljenek autóba, ha nem muszáj, ne egyenek mindennap húst, és gyakran vásároljanak olyan élelmiszert, amely a saját országukból származik, sétáljanak és biciklizzenek, már rengeteget tettél a Földért, sőt az egészségetekért is!

Boglárka_Madar P>!

Itt egy rajz Amáliáról, akit nem szabad összekeverni az anomáliával!

gjudit8 >!

Van egy olyan mondás, hogy tiszteld az öregeket. Földünk hozzánk képest igen idős, de mi mégsem tiszteljük őt eléggé, pedig mi is és ő is CSILLAGPORBÓL vagyunk.

gjudit8 >!

… a pénz az csak pénz. Nem víz, nem innivaló, nem tiszta levegő.

gjudit8 >!

Ha az ősidőkben fáztunk, akkor melegebb tájakra próbáltunk vándorolni, vagy futottunk egy jót, vagy később nagyon felöltöztünk, esetleg szép időben a hátunkra feküdtünk, s fűszállal a fogaink között napoztunk, hogy felmelegedjünk. Bár nem mi állítottuk elő a napsugarakat, akaratlanul mégis a saját hasznunkra fordítottuk a napenergiát.