Nagyon ​kék könyv 11 csillagozás

Mindent a vízről
Gévai Csilla: Nagyon kék könyv

A Nagyon Kék Könyv egy gyerekeknek szóló, környezettudatos gondolkodást fejlesztő sorozat második kötete. Míg az első rész, a Nagyon Zöld Könyv általában beszélt a környezetvédelemről, addig a Nagyon Kék Könyv a víz témáját járja körbe: állapotát, múltját, jelenét és jövőjét. A szerző vallja, hogy egyetlen ember sem vonhatja ki magát az egyéni felelősség alól, ha a vizek állapotáról és jövőjéről van szó. Talán e könyv néhány fiatal olvasót elindít majd olyan foglalkozások felé, amelyekről eddig talán sokan nem is hallottak.
Ha e könyv hatására páran kedvet kapnak ahhoz, hogy egyszer majd ők legyenek a jövő vízügyi szakemberei, tengerbiológusai, fürdőorvosai, hidromérnökei, a szerző már elérte célját, hisz a jövőben egy- re több gondolkodó, kreatív elmére lesz szükség ezeken a szakterületeken is. Ezt a könyvet elolvasva talán még Greta Thunberg és az óceántisztító Boyan Slat is csettintene.

Eredeti megjelenés éve: 2020

Corvina, Budapest, 2020

Tarja_Kauppinen IP>!

Gévai Csilla: Nagyon kék könyv Mindent a vízről

Beleillene a Mi micsoda? nagy alakú sorozatába is, olyan informatív. A tudomány rejtelmei iránt érdeklődő gyerekek imádni fogják, azt azonban mindjárt az elején le kell szögeznünk, hogy ez nem mesekönyv, távolról sem az. Hiába a sok manó és tündér, melyek Dániel András-i spontaneitással (lásd még: kuflik, felhők) bukkannak fel a lapszéleken, ez egy szórakoztató tankönyv, ismeretterjesztő könyv nem is épp alapszintű természettudományos ismeretekkel – fizikusi ambíció előnyt jelent. Számos ovisnak, alsósnak márpedig vannak fizikusi ambíciói, úgyhogy egész biztosan meg fogja találni a célközönségét. Inkább az alsósok között, az ovisoknak még talán sok lenne.

Fontos téma keresztbe-kasul kivesézve, kedvencem a magyar tavak térképe, az ilyenek hozzák igazán közel a könyvet az olvasóhoz. Napi egy fejezet figyelmes áttanulmányozása ajánlott, a kötet pedig több részletben történő fogyasztásra, hogy minden információt be tudjunk fogadni.

Gévai Csilla: Nagyon kék könyv Mindent a vízről

A téma választás nagyon jó, dicséretes a szándék, hogy beszéljünk már az egészen kicsiknek is a környezetvédelemről, azon belül is a vízről.
Sok mindent megtudhatunk a könyvből, néhányat kiemelek a teljesség igénye nélkül:
– hangsúlyozza milyen nagy érték az édesvíz és szépen tanít, hogy vigyázzunk rá, tartsuk tisztán, ne pazaroljuk.
– összegyűjti a varázslatos, vízzel kapcsolatba hozható isteneket és mitológiai lényeket szerte a világból. Ebben nekem voltak újdonságok, tetszett.
– egyik fejezet a naprendszerben előforduló vízről szól (miniatűr betűkkel írva, alig olvasható sajnos, pedig érdekes a téma).
– vízzel kapcsolatos közmondások gyűjteménye, nekem ez is nagyon tetszett, volt amit nem ismertem.
– szemléletes a víz körforgása fejezet.

Van amit többször is leír, ismétli önmagát sajnos nem egyszer, például a víz halmazállapota egy ilyen téma, meg a hőmérséklete, színe, körforgása. Unalmas volt már újra meg újra erről olvasni.
Tömör könyv, rengeteg információval, sok mini rajzzal. Színes ami jó benne, de nagyon apró betűs, ami meg szerintem nem annyira jó.

A célcsoportja a könyvnek szerintem nem egyértelmű, én nem tudom eldönteni melyik korosztálynak szánja az írónő, mert helyenként nagyon bonyolult a nyelvezete, főként egy-egy téma okán (vízsűrűség, a víz kémhatása, a víz térfogata, a víz definíciója mint kémiai vegyület és annak képlete stb.) helyenként meg nagyon bugyuta Fisz Magiszter és Békavári Frigyes hozzászólásaitól időnként falra másztam.

Szóval a téma jó, kell beszélni erről, fontos és hasznos. Jó ha már gyerekkorban foglalkozunk a víz fontosságával, védelmével. De a kivitelezés nekem gyenge, nem eldönthető kinek íródott, össze van sűrítve nagyon, helyenként bugyuta, máshol meg erősen tudományos, ismeretterjesztő jellegű.

krlany I>!

Gévai Csilla: Nagyon kék könyv Mindent a vízről

Ismeretterjesztő könyv iskolásoknak a vízről. Fontos könyv, sok-sok infóval, megközelítéssel, holisztikus látásmóddal (hurrá!), viszont a téma nagysága miatt, kicsit töményen. Éppen ezért fejezetenként ajánlom, felolvasva szülő-gyerek párosban, megbeszélve, átgondolva és megemésztve. A szülőkre is ráfér nagyon ez a fajta megközelítés, a tanultak felelevenítése (biológia, kémia, földrajz, környezetvédelem, de még kultúrtörténet is). Nem mellékesen, ha megveszed, a klímavédelmet támogatod vele.

PTJulia P>!

Gévai Csilla: Nagyon kék könyv Mindent a vízről

Rendkívül fontos könyv a vízről s ennek kapcsán Földünk védelméről. Abszolút a gyerekek számára érthető nyelven, jó fogalommagyarázatokkal világítja meg a témát szinte minden oldalról. (Nekem egyedül annak a részletesebb kifejtése hiányzik, hogy bizonyos termékek legyártásához mennyi víz szükséges. Ez kézzelfogható, és fogyasztáscsökkentésre ösztönző lenne.)
Ami viszont gondom volt, az a hihetetlen töménység. Az óriási információmennyiség sokszor csak mikrobetűkkel fér ki; minden témakörre a kevesebb több hasznosabb lett volna. Ugyanúgy illik ez a képi világra: már annyi manóban és tündérben tobzódunk, hogy azt se tudjuk, hova kapjuk a fejünket. Pedig a magyarázatok tényleg jók és gyereknyelvűek, de nagyon sok. Így sajnos csak a legelszántabb érdeklődők lesznek hajlandók elolvasni.
Kétszer is megkínáltam vele a 9 éves lányomat, aki rengeteget olvas, és egyébként a környezet is érdekli. Még vízzel kapcsolatos csapatversenyen is voltak, Mindkétszer belelapozott, és visszapasszolta. :-(

bagie P>!

Gévai Csilla: Nagyon kék könyv Mindent a vízről

Nagyon informatív (néha soknak is tűnt) könyv a vízről – annak minden „dolgáról”.
Azért látszik, hogy nekem rég volt fizika, kémia, környezet…stb. órám – bevallom, néha csak „kamilláztam” , és komoly elmélyülést igényelne, de ha gyerekem lesz, biztosan beszerzem.

Rita_Galló>!

Gévai Csilla: Nagyon kék könyv Mindent a vízről

“A víz vajon mi?” – Imádtam. A tartalmat, a humort, a nyelvezetet, a rajzokat.
Nagyobb gyerekeknek (akár felnőtteknek is:)) ajánlom, de nem egyben fogyasztva.
Szuper témakapcsolások, nagyon aktuális és valahogy menőn nevel.
Ha ilyen könyvekből taníthatnának a tanárok, ez egy jobb világ lenne.

pannik>!

Ha meg szeretnél ismerni valamit vagy valakit, nem árt néha beleképzelni magadat az ő bőrébe.

pannik>!

Nem kell a gyereket a fürdővízzel együtt kiönteni!

pannik>!

Meg kell találni azt az elfogadható MÉRTÉKET, melynek betartásával és használatával meg tudjuk menteni a bolygónk sokszínű élővilágát. Nem pazarolhatjuk tovább az ételt, nem vehetünk mindig mindenből újat. Nem vághatunk ki több őserdőt, nem önthetünk több olajat a tengerbe és a folyókba, nem betonozhatjuk le az egész bolygót.

Kapcsolódó szócikkek: élővilág · pazarlás

Lassú víz partot mos.

Kapcsolódó szócikkek: víz
pannik>!

A jég is ott szakad, ahol a legvékonyabb!

Kapcsolódó szócikkek: jég
pannik>!

Nem léphetsz ugyanabba a folyóba kétszer.

Kapcsolódó szócikkek: folyó
pannik>!

A maga malmára hajtja a vizet.

A vér nem válik vízzé!

Kapcsolódó szócikkek: vér
pannik>!

Vékony jégen jársz, barátom!