În ​spatele frontului – Marele Război așa cum l-am văzut eu, decembrie 1916–iunie 1918 0 csillagozás

Însemnările unui soldat german în România ocupată
Gerhard Velburg: În spatele frontului – Marele Război așa cum l-am văzut eu, decembrie 1916–iunie 1918

Gerhard ​Velburg, soldat de ocazie, pleacă din garnizoanele din Germania, ajunge, pentru scurtă vreme, alături de alți intelectuali de formație, în capitala surprinză¬tor de ofertantă a unei țări balcanice, ca să-și descopere umanitatea ultimă într-un sat uitat de pe malul brațului Borcea, în câmpia altfel fără sfârșit și fără relief a Bărăganului.
Velburg își petrece la Fetești cea mai mare parte a șederii lui în România. Izolat de freamătul istoriei, soldatul nu are decât două îndeletniciri: se ocupă cu paza bacului și e membru al unui birou de evidență a populației. În mod cu totul excepțional e convocat la deszăpezirea căii ferate spre București, merge în două rânduri în capitală, unde face cu oroare cunoștință cu centrul de tranzit al armatei de ocupație instalat la Malmaison, și se lasă vizitat de istoria mare, în persoana Kaiserului însuși, aflat în trecere prin Fetești la 14 octombrie 1917. La plecarea definitivă din România, ajunge să-și declare iubirea pentru… (tovább)

Humanitas, Bukarest, 2018
356 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789735061340 · Fordította: Colceriu Stefan