Házasságból ​elégséges (Szöszi-trilógia 2.) 115 csillagozás

Gergely Márta: Házasságból elégséges Gergely Márta: Házasságból elégséges Gergely Márta: Házasságból elégséges Gergely Márta: Házasságból elégséges

Ha valakinek, hát Varga Szöszinek igazán esze ágában sincs férjhez menni. Tizenhét éves, jó szakmája van, szépen keres, szereti a szép ruhákat, órák hosszat cicomázza magát a tükör előtt. A mesebeli királylány sem élhet gondtalanabbul. Körmendi Árpád sem akar megnősülni. Tanulni akar, méghozzá nem is idehaza, hanem külföldön. Megvan már az útlevele, a vízuma, holnapután indul Németországba… De nem ez történik. Két hét sem telik el, és Körmendi Árpád az anyakönyvvezető előtt áll Varga Szöszivel. Ugyan hogy sikerül ez a gyerekfejjel kötött házasság? Körmendiék csak öthetes házasok, amikor az olvasó elbúcsúzik tőlük. Házasságból: elégséges – ennél jobb osztályzatot nem érdemelnek. Legalábbis egyelőre nem. De minden remény megvan arra, hogy egyszer még jelesre vizsgáznak.

Eredeti megjelenés éve: 1960

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Csíkos könyvek

Móra, Budapest, 1972
380 oldal · Illusztrálta: Szőnyi Gyula
Móra, Budapest, 1969
368 oldal · Illusztrálta: Kondor Lajos
Móra, Budapest, 1962
390 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Szőnyi Gyula

Csoszi P
Gergely Márta: Házasságból elégséges

Drága Szösszentyű! Hol van az előző részben megismert dacos kislány? Meghalt, de megszületett Körmendi Árpádné, a csendes, beletörődő fiatalasszony. Szerintem az nagyon rossz, ha a házastársak nem tudják elfogadni egymást olyannak, amilyen a másik valójában, ha nevelni, vagy ne adj' Isten betörni akarják a másikat. Reméltem, hogy kijut már végre egy kis boldogság is Szöszinek. Talán majd a folytatásban…

AeS P
Gergely Márta: Házasságból elégséges

Bizony a mi Árpádunk lökdösi a kis feleségét, bizony majdnem kezet emel rá, és bár végig nagyon szégyelli magát emiatt, én azért láttam a kis írói kikacsintást, pénz számolva, asszony verve, Pravdácska elővéve jó. A többi agit-prop ehhez képest elenyésző, sőt, a margitszigeti Nagyszálló teraszán táncoló jampik engem egyenesen elbűvöltek, ésszel olvasandó korrajz, mint minden ilyesmi.

krlany I+SMP
Gergely Márta: Házasságból elégséges

Nagyon nem bírok Szöszivel azonosulni. Még mindig idegesít. De már most már csak elolvasom a harmadik részt is. Meg ez a jampihercegnős dolog is. Azok belevaló, vagány csajok. Szöszi nem az. Ő olyan szobarocker csak jampiban. Még mindig a nagypapa a nyerő.

rafaelo0824 P
Gergely Márta: Házasságból elégséges

Sokszor olvastam, és imádtam Szöszi és Árpád házasságát, mert annyira tökéletlen, hogy épp ettől lesz tökéletes. Most így visszagondolva kicsit szörnyű, hogy Szöszi mennyire feleség lett, és elveszítette az egyéniségét, de tinikoromban nem gondoltam ezt végig, a romantikus részek miatt szerettem.

Gergely Márta: Házasságból elégséges

Kedves, negédes, retró, butácska, bosszantó, szeretnivaló… egyszóval, olyan: Szöszi :)

cippo IP
Gergely Márta: Házasságból elégséges

Az úgy volt, hogy az elején még tisztára narratív volt, a Varga József híradózott a fejemben feketén-fehéren.
Aztán úgy is volt, hogy elkapott, mint a gépszíj – ha már munkásnépekrül beszélünk, ugye.
Aztán mindenféle gazdasági meg szociológia fejtegetésekbe merültünk akkor és most témakörben a Hosszúval, csodálkozón felvont szemöldökkel.
Aztán meg, hogy tisztára ideges lettem ettől a tökfejű Árpadtól.
Aztán azt gondoltam, hogy ez az, ami a négyévesnek Rigócsőr király.
Később meg, hogy ez az, ami a negyvenévesnek a Makrancos hölgy. Hogy jó kis remake. Vagyishogy remek.
Aztán kitört, hogy Vége. Na és az olyan váratlanul ért.

mdmselle IP
Gergely Márta: Házasságból elégséges

Elég szörnyű lehetett ez az 50-es évekbeli társbérleti rendszer. Egy két-három szobás lakásban együtt élt 2-3 vadidegen család, szobánként egy papa-mama-gyerek(ek), közös fürdő és konyhahasználattal. Nem csodálom, hogy annyira utálták egymást az emberek. Ennél még a 13 négyzetméteres csótányos „albérlet” is jobb volt, ahol először laktunk a Danikával Veszprémben. Többre nem telt (orvosfizetés ugye…), de legalább volt hozzá saját „fürdőszoba”, meg egy konyhaszekrény.

A könyvről meg…. ááá (legyint). Két hülye kamasz, majd kinövik. Ezért nem kell 17 évesen házasodni.

timuska74
Gergely Márta: Házasságból elégséges

Kimondottan tetszett. Szerintem egyáltalánnem volt idegesítő Szöszi, csak egy fiatal, még tapasztalatlan lány. Nagyon élveztem, hogy a gondolatait hallhattam, mit is gondol egy 50-es években élő nő. Ami most simán elmegy, abban az időben szemtelenség volt. Kiváncsi vagyok a folytatásra is.

jezsek P
Gergely Márta: Házasságból elégséges

Kevésbé tetszett, mint a Szöszi. Pozitívuma a könyvnek, hogy Szöszi vívódásait át lehetett érezni, jók voltak a figurák, nagymama is előnyére változott. De Árpád borzasztó volt, és kevés volt a szerelmes jelenet ahhoz, hogy a szenvedésüket is át lehessen élni. Befejezetlennek éreztem a könyvet.

Áfonya74 P
Gergely Márta: Házasságból elégséges

Varga Szöszi története mindig magával ragad, függetlenül attól, mikor olvasom…még nem sikerült megunnom. :) Tinédzserkorom egyik kedvenc olvasmánya, engem ma is lenyűgöz.

Esmeralda P

– Nem félsz az Istentől? Mondd!
– Attól nem.
– Hát?
– Nem mondom meg, mert szájon tetszik vágni.
– Noiszen! Ha mindig szájon vágnálak, ahányszor rászolgálsz!
– És akkor még kérdezi a nagymama, hogy kitől félek!

Miamona

Mert az embernek, ha túl nehéz a sorsa, nemcsak a csontjai keményednek meg, hanem a szíve is.

Miamona

Lehet, hogy a felnőttek azért nem engedik beszélni a gyerekeket, mert akkor olyanokat kérdeznének, amire nem tudnak felelni?

Miamona

– Hidd el – mondta kisvártatva –, nagyon sok boldogság belefér egy kis kalyibába is.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Miamona

Miért, Annamáriának például nem lehet gyereke? (..) Ehhez senkinek sem kell vizsgáznia, oklevelet szereznie. Biztosan azért is fuserálnak el annyi embert, mert sehol nem dolgozik annyi kontár, mint épp a nevelésben. Cipőt senki sem készíthet tanulatlanul. De emberi jellemet, azt kalapálhat mindenki.

Miamona

Abban is van igazság, hogy a baj nem jár egyedül. Mert ha valamit elfuserálunk, akkor már elkeseredésünkben és zavarunkban követjük el a második baklövést. (…) Ha az embert egyszer üldözőbe veszi a balszerencse, akkor jobb, ha leül az út szélén, és kivárja, míg elzúg mellette.

Esmeralda P

Nagymama véleménye szerint egy rendes fiú csak akkor közeledjék egy tisztességes lányhoz, ha házasodni akar.

Miamona

Minden férfi azt mondja, ha kirúg a hámból, hogy az asszony az oka. Ezt már a nagymama is ismeri, és égnek áll a kontya tőle.

Miamona

A két pár cipő vígabban kopog, mint az egy pár. Rossz annak, aki egyedül ballag.

Miamona

Az emberek nem értik meg egymást, vagy ami még rosszabb, félreértik egymást.

Szöszi-trilógia sorozat · Összehasonlítás