A ​pápaság története 6 csillagozás

Gergely Jenő: A pápaság története Gergely Jenő: A pápaság története

A ​nérói keresztényüldözés (Kr. u. 64.) elől a hívek rábeszélésére Szent Péter el akarta hagyni Rómát. Egy sötét éjjel elindult rejtekhelyéről az appiai út felé. A Via Appián a városkapunál szembetalálkozott a feltámadott Krisztussal, aki vállán a kereszttel a Városba tartott. „Quo vadis, Domine?” – kérdezte az Urat megdöbbenve Péter. Mire Jézus ezt válaszolta: „Rómába jöttem, hogy ismét keresztre feszíttessem.” Péter megértette a szavak értelmét, és megszégyenülve visszafordult. A folytatás már tény: a Mestertől kapott újabb megerősítés birtokában ő is vállalta a kereszthalált. A Krisztus utáni második évezred utolsó hónapjaiban és a harmadik évezred hajnalán a kérdés továbbra is aktuális: Quo vadis? Hová mész, emberiség, hová megy az európai keresztény kultúrvilág, hová tart ebben a magyarság, s még inkább, hová tart az egyén, a megismételhetetlen egyes ember? A lehetséges válaszokat a kétezer éves kereszténység éppúgy tartalmazza és kínálja, mint esetleg más hitek, filozófiák,… (tovább)

Kossuth, Budapest, 1999
Kossuth, Budapest, 1982
Kossuth, Budapest, 1982

NewL P>!
Gergely Jenő: A pápaság története

Jó összefoglaló a pápaság mint intézmény kialakulásáról, amit az író a történelmi események tükrében nézve ír meg. Szerencsére a könyv az 1980 -as évek elején jelent meg, és ekkor is íródott, így nagyobbrészt sikerült elkerülnie a propaganda jellegű megfogalmazást, és mivel nem katolikus szemszögből íródott sikeresen elkerülte a hívő szemszögéből való történelem magyarázást is. Persze azóta a történelmi kutatások alapján, a leírtak nem mindenhol pontosak, de ez nem ront a könyv értékén. Én sokat tanultam belőle.

Kek P>!
Gergely Jenő: A pápaság története

Kíváncsiságból olvastam el, jó pár évvel azután, hogy a teológián hasznát vehettem volna egyháztörténelemből. De hát akkor nem is lett volna időm ilyen vastag könyvekre, az abszolválandó tanagyaghoz meg koránt sem kellett ilyen részletességgel. Pedig segített volna!

endorfinlány>!
Gergely Jenő: A pápaság története

Egyszerűen, érthetően megfogalmazott, jól magyaráz, érdekes, szerettem tanulni belőle.