A ​székesfehérvári és fejér megyei zsidóság tragédiája 2 csillagozás

Gergely Anna: A székesfehérvári és fejér megyei zsidóság tragédiája

Gergely Anna Székesfehérvár és Fejér megye zsidóságának történetéből a legvészterhesebb korszakot, a holokausztot és annak előzményeit adja közre művében. A könyvből megismerhetjük a vészkorszak előtti közösségeket, a gettóba koncentrálás és a deprotálás lefolyását, a lágerekben töltött időszakot, a túlélők hazatérésének körülményeit. A kötet végén névjegyzéket találunk a megye áldozatainak felsorolásával.

Vince, Budapest, 2003

Rózsakő>!

Erősen elzsidótlanodott, jó esetben közömbössé vált, sokszor a zsidóság megnyilvánulásaitól messzire került, intézményeitől elkedvtelenedett és csalódott közösség lelki vezetője lett. Hirschler működésének rövid évei alatt szinte észrevétlenül, folyamatos fejlődés útján felébredt a zsidóság, a templom, a héber nyelv, a zsidó kultúra, a szentföldi élet, az ereci szociális átalakulás és termelői munka, a prófétai tanítások, a zsidó nép dalai, életformái, jó hagyományai iránt való érdeklődés, sőt szeretet és vágyakozás. […] A gyerekek héberül tanultak, a felnőttek akkor kezdték zsidóságukat megbecsülni, csendes belső örömeit megszeretni, mikor éppen a zsidóságuk révén érte őket emberi méltóságuk és szabadságuk megaláztatása.

Rózsakő>!

A német megszállás napján, 1944. március 19-én reggel Hirschler Budapestre utazott professzora, Heller Bernát sírkőavatására, azonban látva a tragikus eseményeket, meg sem várta a gyászbeszédet, visszautazott híveihez Székesfehérvárra. „Barátai megpróbálták elrejteni, de ő visszament deportáltatni magát a híveivel együtt.”

Rózsakő>!

[…] Egy zsidó család az utolsó évben megkérte őt, hogy tanítsa a gyermeküket lengyelre, cserébe adnak naponta egy veknyi kenyeret, mert pékek voltak. Brusné azt mondta: „Megőrültek? Most akarják a gyereket lengyelre tanítani? Nem tudják, mi az Umschlagplatz, nem tudják, mi fog magukkal történni? Az apa leintette, és azt mondta: Asszonyom, tudom, mi az az Umschlagplatz, tudom, hova fogunk kerülni, de amíg élünk, legyünk tanult emberek, akár két hónapig is. A gyerek tanuljon, mielőtt meghal.”