Isten ​veled, Lancelot! 4 csillagozás

Gerelyes Endre: Isten veled, Lancelot! Gerelyes Endre: Isten veled, Lancelot!

Egy ősi kelta monda elevenedik meg az író tollán. Hőse Lancelot, Viviane vízitündér fogadott fia, Arthur király lovagja, a sárkány legyőzője.
A sok változatban élő Lancelot-monda tehát egy újabb változatban él tovább. De Gerelyes Endrét nemcsak az ősmonda artisztikuma és a történet naív bája ösztönözte regényének megírására. Legalább ennyire a sárkányölő tett aktuális értelmezhetősége. Az enyhén archaizáló szövegben fel-felbukkanó mai kifejezések is jelzik: a mű monda is, de modern kisregény is. A monda naiv és groteszk díszletei között egy mai ember, kortársunk vergődik és viaskodik. Vegődött és viaskodott – tesszük hozzá a kegyetlen hír hatása alatt.

Szépirodalmi, Budapest, 1973
178 oldal · Illusztrálta: Zsoldos Vera

Anó P
Gerelyes Endre: Isten veled, Lancelot!

Szerettem a „modernizált” Lancelot-történetet. Tán nem annyira hősies és példaértékű,mint ahogy a dalnokok megéneklik, de elgondolkodtató és érdekes.
Itt nem minden fekete és fehér, a „gonosz” nem egyértelműen az, a „hős” jelleme is hagy kívánnivalókat maga után- mindenek előtt valamennyien emberek ( bizony, a Sárkány is az a maga módján!)

Emerencia

Pedig… a békénél a földön nincsen szebb dolog!