Hivatás ​vagy robot… 1 csillagozás

A dolgozó leány
Gerely Jolán: Hivatás vagy robot…

Örömtelen üresség, gyötrődés és földrehúzó teher az élet annak, akinek a munka csak kényszerű robot. Ellenben szépség, öröm és magasba emelő szárny annak, aki hivatást lát benne. Ezt a gondolatot igyekeztem ebben a könyvben érzékeltetni. Nem volt célom hiánytalan felsorolást adni az összes lehetséges női pályákról. Csak azokat ajánlottam, amelyek a női természettel és hivatással megegyeztethetőek, vagy legalább is nem ellenkeznek azzal és amelyek a mai viszonyok közt elérhetőek.

Korda, Budapest, 1934
208 oldal

Lunemorte P>!

Azt hiszem, minden intelligens embernek kéne a főfoglalkozása mellett egy másik, ami megakadályozza, hogy az egyformaság unalommá, vagy robottá váljék.

Kapcsolódó szócikkek: munka
Lunemorte P>!

S ha másokat akarunk nevelni, mindenekelőtt a saját jellemünket kell kiesztergályoznunk.

Kapcsolódó szócikkek: jellem · nevelés
Somewhereovertherainbow>!

Ha a kereső lányok a sok fényűző ruhaféle, költséges és ostoba szórakozás és száz meg száz fölösleges kiadás helyett takarékoskodnának egy kicsit – különösen
azok, akik az otthonukban olcsón élnek – félrete-
tehetnének annyit, hogy amikor férjhez mennek,
bérelhessenek valahol, a férjük hivatalától nem
nagyon messze egy kertes családi házat és ott
egy kis baromfitelepet, kertészetet, vagy méhészetet rendezzenek be. Előbb-utóbb úgyis általános rendszerré válik mindenütt, hogy a férjes nők elvesztik az állásukat, így legalább mégis mellékkeresethez jutnának. No és mennyivel olcsóbban, szebben és egészségesebben laknának; mennyivel
olcsóbb volna a megélhetésük és – ami talán szintén nem utolsó előny – mennyivel könnyebben otthonukhoz láncolhatnák a férjüket is; ők maguk pedig elkerülhetnék a városi asszonyok legáltalánosabb betegségét: az életunalmat és a hisztérlát.
Sőt ilyen kilátások mellett bizonyos, hogy a férfiak is könnyebben rászánnák magukat a családalapításra …

Kapcsolódó szócikkek: családalapítás
Somewhereovertherainbow>!

A kötelességek nehézsége és a hivatás szépsége hol erre, hol arra húzták a mérleget."

Somewhereovertherainbow>!

Az időmet – különösen bizonyos évszakokban – alaposan lefoglalják ugyan, de az életemben mégis hagynak egy kis ürességet. Azt, – ha nem akarok egyoldalúvá válni, – valami mással kell betöltenem. Ez a két különböző foglalkozás kiegvensúlyozza egymást. Mikor az egyikbe belefáradok, pihenésnek érzem a másikat. Azt hiszem, minden intelligens embernek ellene a főfoglalkozása mellett egy másik, ami megakadályozza, hogy az egyformaság unalommá, vagy robottá váljék. Mikor a „farmom” több
szabad időt enged, akkor többet olvasok, hogy
így pótoljam, amit a munkaidőben elmulasztok,
felnyitom néha a zongorámat is és ilyenkor dolgozom iparművészeti munkámon is. Talán épp ez
a változatos munkabeosztás a titka annak, hogy
olyan nyugodt és elégedett vagyok.

Somewhereovertherainbow>!

Ne csak azoktól az emberektől akarjon tanulni, akiket magánál okosabbnak ismer el. Higgye el, minden ember lelke rejt számunkra valami tanulságot. Amit pedig mi tudunk, az nem arra való, hogy féltékenyen elzárjuk mások elől és csak magunk táplálkozzunk belőle. Ne azért gyűjtsünk, hogy legyen, hanem azért, hogy adhassunk! . . ."