Emlékezet ​nélkül 3 csillagozás

Egy európai család története a második világháborútól napjainkig
Géraldine Schwarz: Emlékezet nélkül

„Apai ​nagyszüleim sem az áldozatokhoz nem tartoztak, sem a hóhérokhoz. Emellett semmilyen hőstettel nem hívták fel magukra a figyelmet; nemhogy bármiféle bűnt nem követtek el, de még túlbuzgósággal se nagyon lehetett vádolni őket. Csak afféle Mitläuferek voltak, olyanok, akik úsztak az árral.”

A német-francia gyökerekkel bíró Géraldine Schwarz a pincében talált iratok alapján kutatni kezdte nagyszülei történetét. A mannheimi család a harmincas évek Németországában, az árjásítás időszakában megvette a zsidó tulajdonú Löbmann & Co. céget. A haláltáborokban a korábbi tulajdonosokat meggyilkolták, az egyetlen túlélőnek pedig a nagypapa, Karl Schwarz a háború után nem hajlandó jóvátételt fizetni – így kezdődik az a lebilincselő esszéregény, melyben három generáción keresztül követhetjük nyomon a Schwarzok történetét évtizedeken és országhatárokon, rezsimeken át. Akár túlélőkkel készít interjút, akár saját családtagjaival beszélget vagy iratokat böngészik, Géraldine… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Kalligram, Budapest, 2020
392 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634681908 · Fordította: Ádám Péter, Kiss Kornélia

apple_pie>!

Adolf Hitler sosem rejtette véka alá tömegmanipulációs stratégiáját. „A tömeg felfogóképessége véges, értelmi szintje korlátozott, felejtésre való hajlama viszont nagy – olvashatjuk a Mein Kampfban. – Ezen tényekre alapozva kell a kevés pontból álló hatásos propagandát kifejteni, és tetszés szerint ismételni, mint valami jelmondatot” mindaddig, amíg az emberek el nem hiszik, hogy csakis ezt akarták, és semmi mást. Hitler propagandaminisztere, Goebbels arra hívta fel a figyelmet, hogy „úgy kell az állampolgárokat átitatni a propagandával, hogy ne vegyék észre, és már telítve is vannak vele.”

Géraldine Schwarz: Emlékezet nélkül Egy európai család története a második világháborútól napjainkig

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · Paul Joseph Goebbels · propaganda
apple_pie>!

Csakhogy a tény, hogy a németek nem voltak tisztában azzal, mi volt a célja a zsidók deportálásának, még korántsem menti fel őket a felelősség alól, hogy tétlenül hagyták kifosztani szomszédjaikat, kollégáikat, a közelükben lakó kereskedőket, mi több nemegyszer ők maguk is részt vettek javaik kisajátításában, és minden tiltakozás nélkül vették tudomásul deportálásukat. „Ha igaz is – írja Hannah Arendt –, hogy a németeket a nácik nem tájékoztatták az általuk elkövetett bűnükről, és hogy a németeknek semmilyen pontos fogalmuk nem lehetett arról, hogy milyen bűnökről van szó, minden egyes német ettől függetlenül is szemtanúja lehetett legalább egy borzalmas eseménynek. Nem kellett tudnia, hogy pontosan milyen bűnüket követnek el a nevében, hogy megértse, milyen kimondhatatlan bűnnek lett ő maga is cinkosa.”

apple_pie>!

Gyakran gondolkodom azon, vajon én hogyan viselkedtem volna. Ezt sosem fogom megtudni. De hogy mi is igazából a fontos, akkor tudtam meg, amikor elolvastam Norbert Frei történész alábbi sorait: az, hogy nem tudjuk, hogyan viselkedtünk volna, „még nem jelenti azt, hogy ne kellene tudnunk, hogyan kellett volna viselkednünk”. És persze hogyan kellene viselkednünk a jövőben.

apple_pie>!

Az emlékezetmunka során szinte a világ összes országában elmulasztották feltenni a következő fontos kérdéseket: „Hogyan valósulhattak meg ezek a bűnök, hogyan jöhetett létre ez a diktatúra? Milyen felelősség terheli mindebben a lakosságot?” Pedig csak ez a fajta megközelítés teszi lehetővé, hogy azokon a szociálpszichológiai mechanizmusokon gondolkodjunk, amelyek kritikus helyzetben arra ösztönzik az egyént vagy csoportot, hogy az események sodrában elveszítse egyéni akaratát, és félelemből, megalkuvásból, közönyösségből vagy szándékos elvakultságból bűntárssá váljon. A történelem ugyan nem ismétli önmagát, ezek a mechanizmusok viszont annál inkább. Ha pedig ezeket a folyamatokat megértenék az emberek, az nagyban hozzájárulna ahhoz, hogy sokkal óvatosabban viselkedjenek saját tévedhetetlenségükkel szemben. Általánosabban fogalmazva, tudatosabban látnák a történelemben vállalt szerepüket, ennek következtében pedig megerősödne az egyéni és csoportos felelősségérzet a demokráciákban. Németország arra használta fel az elvégzett emlékezetmunka eredményeit, hogy társadalmi és intézményi szinten is elmélyítse a demokrácia iránti elkötelezettségét. Erre sok országnak nem volt alkalma.

apple_pie>!

Azért szeretném megérteni a múltat, hogy világosabban lássam a jelent, és hogy visszaadhassam Európának a gyökereit, azokat a gyökereket, amelyeket az emlékezetüket vesztők el akarnak tőle kobozni.

apple_pie>!

Ahol mindenki szenved, ott nem divat az együttérzés.

Kapcsolódó szócikkek: együttérzés · szenvedés
apple_pie>!

Az árjásításnak rengeteg haszonélvezője volt, ezek közül sokan reagáltak úgy, ahogyan Karl is, amikor felszólították őket, hogy adják vissza a zsidóknak, ami az övék; ilyenkor feltehetően ők is sorolni kezdték bajaikat, rozoga egészségüket, megélhetési gondjaikat. Ez a szemlélet jellemezte a német társadalom javát, a többség inkább önsajnálatba menekült, eszébe sem jutott, hogy együttérezzen a nácizmus áldozataival. A bűntudat teljes hiányának meg az elvakult szolidaritásnak tudható be, hogy a németek többsége semmiféle felelősséget sem érzett a nácik által elkövetett bűnökért, amelyekért egyedül a Harmadik Birodalom vezetőit hibáztatták.