A ​legszebb kutyatörténetek 69 csillagozás

Gerald Durrell válogatásában
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

A kutyák, akikkel megosztható a létezés, különös és csodálatos lények, s nem lehet teljes az élet kutya nélkül, ám ez csak akkor igaz, ha nem kezdjük isteníteni őket. Megvan a magukhoz való eszük és bölcsességük. Találkoztam jó kutyákkal, és rossz kutyákkal, butákkal és intelligensekkel, de soha nem voltam kutya nélkül. Ahogyan a görögök mondják, egy ház nem otthon addig, míg fecske nem fészkel az eresz alá, ugyanúgy azt tartom, hogy egy ház attól lesz otthon, ha van benne kutya. Úgy vélem, ez a könyv ékesen bizonyítja, milyen hihetetlenül sokoldalú és elbűvölő állatok a kutyák. Olvassák és élvezzék e néhány történetet, a legkiválóbbakat azok közül, amelyeket kutyákról valaha is írták. /Gerald Durrell/

Eredeti cím: Best Dog Stories

Eredeti megjelenés éve: 1990

A művek szerzői: O. Henry, James Herriot, Jack London, Anatole France, Rudyard Kipling, P. G. Wodehouse, Joyce Stranger, Albert Payson Terhune, W. H. Hudson, Jilly Cooper, Virginia Woolf, Tömörkény István, Kosztolányi Dezső, Szerb Antal, Szász Imre

Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek Gerald Durrell válogatásában

Hála Durrellnek, ezek nem a megható kutyatörténetek műfajából valók. Persze ezeken is meg lehet hatódni, ha az ember akar, de semmi köze azokhoz a direkt könnycsatornabirizgálóan összeválogatott megható történetecskéhez a drága kicsi kutyuskákról. Van itt sok kedves név és máshonnan már ismert történet (nem tudom, miért írom ezt, mikor nem először olvasom, tehát van már honnan ismerjem őket :D), pl. a Herrioté, a Kiplingé (ő írta az egyik legjobbat), Jack London, Wodehouse, Jerome K. Jerome sem marad ki a sorból. Szívesen felsorolnám Virginia Woolfot is, de ebből a könyvből valaki kicenzúrázta. Noha a válogatás jobbára színvonalas, most sem tudom többre értékelni, mint először, ugyanis pl. az a krimiszerűség, amiben érintőlegesen, mert a történet vele volt teljes, szerepel egy kutya is (amúgy elképesztően unalmas) és az amerikai, lenézéssel szerető sznob kutyatartó sztorija sem csalt ki belőlem elragadtatott ugatásokat. Még kiáltásokat sem. A magyar válogatás pedig borzasztó. Tömörkény gyakorlatilag úgy szereti a kutyákat és zeng róluk dicshimnuszt, hogy lenézi őket. Kosztolányi novellája nagyon aranyos, még kutya is van benne, ám sajnálatos módon Kosztolányiról szól (azaz a lírai énről, mindegy). Szerb Antal elbűvölő, mint mindig, viszont az ő novellája sem a kutyákról szól, hanem nőkről és férfiakról. Ehhez a témához nyilvánvalóan kell egy kutya, ergo beleírt egy kutyát. Szász Imre Basáját valamikor nagyon szerettem, de most kezdek gondolkozni egy revideáláson – amúgy az övé véletlenül elejétől végéig kutyás történet.
Ami még élvezetes volt, az újdonsült szűkebb pátriám kétrendbeli említése két novellában, izgalmas volt olyasmiről olvasni, ahol már jártam (szép kicsi tengerparti város az egyik, a másik óceánparti, micsoda változatosság, nem?) és a vidékről, ahol élek és amit otthonunkká avattunk.
Ha valamely tévelygő lélek olyas válogatásban reménykedik, ami pontosan ugyanolyan lesz, mintha Durrell írta volna, az máris lemondhat róla. Semmi köze az ő stílusához, ő pusztán a szerkesztő.

DaTa P>!
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

Személy szerint olyan szerencsésnek mondhatom magam, hogy egy tacskó kutyus feltétel nélküli szeretetét megkaphattam. Több ő nekem mint egy kutya. Igazából sokkal többet jelent ő nekem, mint a legtöbb ember, akit ismerek. Bizalom. Hűség. Hősiesség. Szeretet. Ragaszkodás. Csintalanság. Kedvesség. Ezekről szólnak e rövid kis történetek. Ezekről szól a kutyák élete. Minden gazda szeretni fogja ezt a könyvet. Minden gazda ráismer saját kis vakarcsára a sorokban. Hogy is van az a sokat idézett mondat? „Kutya nélkül lehet élni, de nem érdemes”. Vagy valami lyesmi. Hát így.

Lobelin P>!
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

”A kutyák, akikkel megosztható a létezés, különös és csodálatos lények,
s nem lehet teljes az élet kutya nélkül…” (Gerald Durell)

Olyan szerencsésnek mondhatom magam, hogy most is megoszthatom az életem két örökbefogadott kutyával, és a gyerekkoromat leszámítva, mindig is voltak kutyáim/ink. Számtalan kutya élt nálunk hosszabb rövidebb ideig… voltak, akik örökös tagok voltak, és voltak átutazók… akiket találtunk, aztán sikeresen gazdásítottunk… Egy kutyának a gazda a mindene és jó esetben fordítva is így van…. feltétel nélküli szeretet és hűség – ez jellemzi őket a legjobban… vakon bízik a gazdában… rosszcsont… kedves…hízelgő… de legyen bármilyen, szereted, mert hozzád tartozik-)
Ezekről szól a kutyák élete, és a könyvben is ilyen történetek vannak összeválogatva… mindenki ráismerhet valamelyikben a saját imádott kuttyára-)♥

tonks>!
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

Hát, izé nem vagyok kutyás, gyerekkoromban volt egy pulikutyám, aki az örök és egyetlen és ennyi.
A történeteket nem mondanám rossznak, mert gyorsan haladtam velük, de nem fogott meg egyik sem, illetve már ismerem annyira Durrellt, hogy legyen tőle jópár kedvenc állatos sztorim és ezek úgy érzem nem értek fel hozzájuk.
Végezetül ha könyvbeli kutya, akkor nekem Marley továbbra is.

encus625 P>!
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

Régen okozott könyv ennyire kínszenvedést számomra. Nem túl sok antológiát olvastam eddig (lehet hogy ez az első?).
Szeretem én a kutyákat, bár most macskánk van, de nekem ezek a történetek nem igazán tetszettek. Volt benne pár szép vagy érdekes, néhány viccesebb is, de úgy a közepétől elfogyott a lendület. Chesterton krimije volt talán a legjobb.
Azt éreztem, hogy ezt a könyvet csak Durrell nevével akarták eladni, a válogatáshoz semmi köze sem volt.

Pesti Szalon, Budapest, 1996
326 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638340207 · Fordította: Révbíró Tamás, Bori Erzsébet, Kállai Tibor
Tóth_Kata P>!
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

Szinte mindig volt kutyam. Hol egy kis spaniel, aki senkinek nem kellett, mert nem volt tokeletes, hol egy okos nemetjuhasz kislany, aki olyan ontudatos volt, hogy csak na. Aztan egy esos, vacak napon beballagtam az illatos utra es lett egy utcai szerelemgyerek, luke kutyam, aki mar 8 eve a tarsam, a baratom, es a terapeutam:)
Szoval ez a konyv azert is kedves nekem, mert a torteneteiben ujra es ujra visszakoszont a mi kis kozos eletunk.

mrsp>!
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

Nagyon szeretem a kutyás történeteket, nagyon bele tudom élni magamat az ilyen történetekbe, ám ez a könyv most nem volt telitalálat számomra. Részben azért, mert az antológiákat nagyon nem csípem – egyszerűen nem tudom beleélni magam ilyen rövid idő alatt egy történetbe. Másrészt pedig azért, mert nem épp a legmeghatóbb, leggyönyörűbb történeteket válogatta össze (ezért a cím is megtévesztő). Voltak benne zavaros, tök értelmetlen történetek, amiknek az olvasása után úgy érztem, hogy „WTF did I just read?”. Viszont volt benne egy-két olyan történet is, ami igazán megnevettetett vagy könnyeket csalt a szemembe. A konklúzió, hogy nem fogok több antológiát elolvasni, soha.

Arym>!
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

Véletlenül fedeztem fel a könyvet, ott árválkodott a nagyi polcán. Mivel kutyákról van szó, tudtam, hogy nekem el kell olvasnom.
Nem mondom, hogy mindegyik novella tetszett, de nem volt rossz válogatás. Végül a kedvencem Üstökös és Ronda története lett. Ezek a kis négylábúak megmutatták mi az igazi bátorság, és a feltétel nélküli szeretet. Igen, elég vajszívű vagyok, könnyű meghatni. :)
Sajnos nem sikerült úgy megérintenie, mint vártam egy igazi sírós gyűjteményre számítottam , de szerintem mindenki talál benne olyan történetet, amivel azonosulni tud, vagy van számára mondanivalója.

RosszQtya P>!
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

Már csak az illusztris írói lista miatt is érdemes belevágni ebbe a válogatásba.
Aki állatbarát, főként a kutyák a kedvencei, annak viszont kötelező darab.
Nem mondom, hogy minden novella tökéletesre sikeredett, sőt van olyan ahol gyakorlatilag csak érintőlegesen kerül elő a kutya,de kárpótol helyette a következő.
Basa,Üstökös,Ronda és természetesen nagy kedvencem Tricky Woo történetei vagy megnevettetnek vagy megkönnyeztetnek, de egy biztos érzelem mentesen nem mehetsz el mellettük.

petrozy>!
Gerald Durrell (szerk.): A legszebb kutyatörténetek

Kedves kis történetek gyűjteménye ez a novelláts kötet, ahol Gerald Durrell szerkesztette, válogatta össze az olvasnivalót. Egyetlen problémám volt vele, mégpedig az, hogy állandóan elaludtam olvasás közben, így rekord lassan olvastam ki.

B_Tünde P>!

Anyám, mint mindig, most is ezt mondta:
– Hát ha ez nem valami, akkor biztos, hogy valami más.

118. oldal (Pesti Szalon)

B_Tünde P>!

A korcs kutyáknak van még egy megmagyarázhatatlan képességük, mégpedig az, hogy megismerik az autóbusz járatokat. Bully Latchford, a hatalmas buldog is meglehetősen unta, mikor gazdája elvitte bevásárló körútjára, ilyenkor megszökött, felszállt a 93-as buszra, és azzal hazautazott.

279. oldal (Pesti Szalon)

Kapcsolódó szócikkek: busz, autóbusz · kutya
B_Tünde P>!

Egészen tündéri humorérzéke volt, esze járása pedig annyira emberi, hogy olyat soha más kutyánál nem tapasztaltam.

fióka P>!

A birkák feje egyenként, lassan ismét lekonyult, és újból hozzáfogtak véget nem érő foglalatosságukhoz, a birkahúskészítéshez.

Tim, a kincskereső

Kapcsolódó szócikkek: birka
fióka P>!

Ebben az autós városban senki sem sétáltatja a kutyáit, sőt senki sem sétál egyáltalán, Stiffy tehát boldog volt, hogy egy valódi járókelővel találkozhat.

A megrontott

Kapcsolódó szócikkek: járókelő · kutya · séta
Sisyll>!

Ha a férfiak tudnák, hogyan múlatják az időt a nők, mikor egyedül vannak, sose nősülnének meg.

18. oldal - O. Henry - Egy sárga kutya emlékiratai

Kapcsolódó szócikkek: férfiak · nők
Light_House>!

A kutyák, amióta csak „házi szolgálatba” léptek, százféle módon vigyáznak ránk. Vigaszt és társaságot nyújtanak, mikor erre van szükségünk; segédkeznek az élelmünk megszerzéséért űzött vadászatban s a nyáj terelésében. Havon, jégen húzzák a szánjainkat, vagy, ha már ügyetlenül belekeveredtünk, kimentenek a hóviharból, kis rumoshordócskával a nyakukban (legalábbis így tartják a mendemondák). Rendőrkutyaként kiszimatolják a bűnt, és szemévé lesznek azoknak, akik nem látnak. Őrzik a tulajdonunkat, legyen az bárkában vagy vityillóban, kerti lakban vagy palotában. Megalkottuk általuk a legsokoldalúbb barátot.

Kapcsolódó szócikkek: barát · kutya
Light_House>!

Azt hiszem, a kutya egyike az ember legsikeresebb háziasítási kísérleteinek.

Nokimaki>!

A kutya […] vallásos állat. Vadon élő mivoltában imádja aholdat s a víz színén lebegő fényeket. Ezek az ő istenei, akikhez éjszakánként hosszú vonyításokkal szól.