Durrell ​a Szovjetunióban 51 csillagozás

Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Színes ​és kalandos utazásban lehet részünk, ha a népszerű természetfilmes író házaspárral tartunk a Szovjetunióba, ahol összesen kilenc hónapot töltöttek, és mintegy 24.000 km-t tettek meg. Tudományos megfigyelések, szórakoztató állattörténetek, festői tájleírások és szeretetteljes emberi portrék mozaikjain keresztül rajzolódik ki kép a Szovjetunió számunkra kevéssé ismert területeiről.
Eljuthatunk az örök fagy birodalmából a sivatagig, láthatunk szélesen áradó folyót, sűrű fenyvest, füves pusztát, csipkés gerincű magas hegységet, és kirándulást tehetünk a világ legmélyebb tavához, a Bajkál-tóhoz is. Sok-sok színes kép és érdekes leírások mutatják be a szerzők elé táruló tájakat, a csodálatos növény- és állatvilágot.
Természetesen a szerzőpárosnak ezt a könyvét is átszövi sajátos szatirikus humoruk.

Gerald Durrellt mint zoológust és írót ismerik, szeretik az egész világon. Állatgyűjtő expedícióinak élményeiből írta szános sikerkönyvét, készítette televíziós… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1986

216 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632821966 · Fordította: Lóczy Dénes
216 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632821963 · Fordította: Lóczy Dénes

Sherlock Holmes

Ibanez P>!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Ismét egy nagyszerű Durrell könyv, talán kevesebb humorral, inkább tényleges ismeretközlő irodalom, mely a volt Szovjetunió részeire vezet, sok esetben ma már másik államokba, mint például Aszkanyija-Nova, amely ma már Ukrajna része és meglehetős szomorúsággal olvastam a csodaszép parkról, arra gondolva, hogy vajon mi lehet most vele :-( Sok esetben nehézkesen alakult Durrellék útja, de azért na, mindenhol odatette magát a szovjet vezetés hogy helikopteren, rénszarvasszánon és lelkes házigazdák vendégeként járhassák be a területeket. Talán egy picit „lélekrombolónak” az hatott, amikor a megfelelő jeleneteket állatkertből kölcsönzött, vagy valahol elfogott és „jelenetbe állított” állatokkal vették fel, de hát érthető, hogy nem ülhettek a sivatagban, hogy várják, megjelenjen egy kígyó :-D A kedvenc területem természetesen a Kaukázus lett, valamint a Bajkál-tó (huh, az a légifelvétel, egyből elképzeltem, hogy ott túrázunk Ildivel :-D), a Csatkal is gyönyörű volt (főleg az a madaras kapu, majd karcolok is róla) és a Tajmír-félszigetre is beneveznék :-D Jó kis kötet, a kornak megfelelő fotókkal, szerintem meg is tartom, ez polcon marad, megérdemli.

Mariann_ P>!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Fenséges és lenyűgöző utazás volt.
A hatalmas Szovjetunió sok vidékén jártunk, kedves, barátságos emberekkel találkozhattunk.
Az állatvilága páratlan, a mellékelt fotók csodálatosak.
Igazán remek kikapcsolódás.
Fogok még olvasni tőle.

ppeva P>!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Az én hibám, hogy sokat, sokkalta többet vártam tőle… De végül már ennyinek is örültem, főleg, hogy belekalkuláltam mindazt a nehézséget – bürokratikust és szegénység miatti lehetetlent –, ami akadályozta, hogy ennél többet lássanak, ennél többet megírhassanak.
Útinapló ez, egy utazás és forgatás jegyzetei, fényképekkel, kis színesek-kel. Mesebeli tájak, mesebeli növényekkel és állatokkal. Meg persze mesebeli emberekkel.
Igazából azt a filmet kéne megnéznem, aminek a forgatásáról ezt a könyvet írták.
A könyv elején lévő térképet meg nem tudom, kinek köszönhetjük… Az rendben van, hogy ha a könyv a Szovjetunióbeli utazásról szól, akkor Európa többi országa csak jelzés szinten van berajzolva. De könyörgök, ha nem tudják, hol vannak az országhatárok, akkor legalább ne próbálják meg belerajzolni!

Devalyn>!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Egzotikus kirándulás a világ egy olyan tájára, amit valószínűleg sosem láthatok majd saját szemmel. A kapcsolódó tv sorozatot is szívesen megnézném, igazából úgy ad teljes élményt a könyv, ami gyakorlatilag kiegészítő eleme. A fotók szépek, emlékeztetik az embert arra, hogy az 1980-as évek óta mennyi minden változhatott és veszett el abból a sokszínű élővilágból, amivel Durrellék találkozhattak. Kicsit irigylem is őket ezért, kalandosan szép lehetett ilyen sokáig utazgatni és ennyi élőlénnyel és érdekes emberrel találkozni.

encus625 P>!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Nagyon örülök neki, hogy sikerült ezt a szép könyvet idén megvennem, nem is drágán. Elmarad a humor a könyvből, de a csodaszép színes képek mindenért kárpótoltak.
Útleírás ez főként 9 hónapnyi szovjetunióbeli utazásról. (1984-85-ben jártak ezeken a tájakon.) Az írásból kitűnik, hogy a cenzúra egy kicsit dolgozott ezen a könyvön (még a nagyszerű Lenin is szóba kerül, no meg az elmaradhatatlan vodka) meg valószínűleg az útiterven is.
Jó lenne a filmsorozatot is megnézni, amit ezen az úton rögzítettek, de gyanítom nem egyszerű beszerezni.

216 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632821963 · Fordította: Lóczy Dénes
Csancs>!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Inkább ismeretterjesztő, mint szórakoztató irodalom, de mégsem csak száraz bemutatása a Szovjetuniónak, hanem élvezetes leírás, mint ahogy azt már Durrelltől megszokhattuk. A hasonlatai még mindig ámulatba ejtenek, pl: rozmár, mint a Michelin guimiabroncs reklámemberkéje. Tetszett az, hogy végre képeken is láthatom a megemlített állatokat, növényeket, sokat tanultam a könyvből. Sőt, nagy meglepetésemre az egyik képen pont azt a virágot fedztem fel, amit már vagy egy hónapja keresek (a kertünkben nőtt), de eddig egy növényhatározóban sem találtam meg. Köszi Durrell! :)

amanda888 P>!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Bár nem egy friss könyv, mégis élvezet volt olvasni, színes, informatív, nyomokban egy-két humormorzsát is tartalmaz. Mindenről élvezettel beszél/ír Durrel, nemcsak az állatokról, növényekről, hanem az emberekről, ételekről, no meg innivalókról is. Bár van benne egy kis adag „jópofi” a Szovjetunió felé, de ez viselhető mennyiség. Sokkal érdekesebb, hogy milyen tájakat, állatokat ismerhet meg belőle az ember- Bevallom, sok olyan volt, amiről még életemben nem hallottam.
Én picit hiányolom belőle a humort, a vicces szituációkat, amelyek olyan jól tud előadni Durrell. Azonban végre rengeteg kép színesíti a tartalmat, így nem kell állandóan guglizni, hogy vajon ez az állat/növény hogy is néz ki…
Szívesen megnézném a sorozatot, de sajnos nyomát sem találtam…

mdmselle I>!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

163 féle állatról ír benne Durrell, megnéztem mindent, egyik szebb mint a másik!

NyZita >!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Kicsit rendhagyó, a szokásosnál dokumentum-szerűbb írás az utánozhatatlan Gerald Durrell-től. A kedvenceim egyike lett! A szerző remek, jó humorú és szemléletes leírásainak és a csodaszép fotóknak köszönhetően szinte én is ott éreztem magam a virágzó szibériai tajgán, teknősöket és kígyókat lestem a sivatagban, hallottam a túrót-gránátalmát-mézet kínálgató nénikéket a helyi piacon, simogattam a bébifókát a Bajkál-tónál.

Tulajdonképpen útleírásról van szó, a lelkes kis csapat 1984-85-ben járt a Szovjetunióban, ahol is 9 hónapon át forgatták a helyi állat- és növényvilággal foglalkozó tévésorozatukat. Egyszerűen minden tetszett benne, az állatok, a helyszínek, a már a bemutatkozáskor stílszerűen a vodkásüveget lobogtató szívélyes vendéglátók. A jól elkapott fotókról nem is beszélve: hüvelykujjba harapni készülő varánusz, faodúból kileső coboly, a repülőre várakozva a sztyeppe füvén elszundító Mr. és Mrs. Durrell…

Nagyon szórakoztató, az első oldaltól az utolsóig érdekes ismeretterjesztő, némi retró szovjet hangulattal.

Röfipingvin P>!
Gerald Durrell – Lee Durrell: Durrell a Szovjetunióban

Valahogy sosem foglalkoztatott Oroszország. Durrell viszont megmutatta, hogy milyen sokszínű is ez a hatalmas ország. Talán egyszer el is jutok!

Csancs>!

Kitartok a véleményem mellett, hogy a cobolyprém viselése legyen a cobolynak kijáró kiváltság.

Kapcsolódó szócikkek: coboly
ÁrnyékVirág>!

Vad, éles krúgatása úgy hangzott, mintha Maria Callast bicskával hátbaszúrták volna.

Kapcsolódó szócikkek: Maria Callas
kiA_S>!

Kitűnő magaviseletet tanúsítottak, noha a felnőttek harapni próbáltak, ha kézbe vettük őket, de a kicsik csupán erőtlenül, nőiesen sikongattak, mint korosabb aggszüzek, ha váratlanul beléjük csíp a lelkész.

altagi P>!

A Szovjetunióban jelentős sikereket értek el az európai bölény tenyésztésében és abban, hogy újra meghonosítsák korábbi elterjedési területeinek egyes részein. Nagy megtiszteltetés, ha az erdőben piknikezve találkozik az ember ezekkel a pompás állatokkal – még ha fára is kell mászni előlük, és onnan végignézni, hogyan eszik meg a szendvicsét.

Kapcsolódó szócikkek: bölény
MésziAnna>!

Az egész piac padozata olyan foltos volt a kiköpött nyáltól, mint a rigótojás. Úgy éreztem, hogy néhány tucat méternyi séta után a cipőm talpán a baktériumok olyan választéka halmozódik fel, hogy Louis Pasteur egészen meghatódna tőle, ha ajándékba kapná.

Kapcsolódó szócikkek: Louis Pasteur
Angele>!

Túrós lepény, molnárka és szederpite, valamint burgonya, húsgombóc, savanyúsághegyek, tojásos szendvicsek, rizzsel és tojással töltött lepények; azután az italok: óriási szamovár teakészítéshez, áfonyaszörp, nem is szólva az elmaradhatatlan vodkáról, amely nélkül semmilyen étkezés sem lenne teljes a Szovjetunióban – még a reggeli sem!

Kapcsolódó szócikkek: szamovár · vodka
amanda888 P>!

Mi itt Nyugaton nagyon keveset tudunk a Szovjetunió belső életéről. Majdnem mindig a Vörös teret látjuk a tévénk képernyőjén, teli tankokkal meg hamuszürke arcú politikusok sorait, akik úgy festenek, mintha a „nyet” lenne a kedvenc szavuk.

7. oldal, Néhány szó elöljáróban

Kapcsolódó szócikkek: Szovjetunió
MésziAnna>!

Minden bizonnyal ez volt a legkülönlegesebb piknik az életemben, alattunk vagy két és fél méter jég, az alatt meg közvetlenül mérföldnyi mélységű víz. A világ legnagyobb tavának kellős közepén voltunk.

MésziAnna>!

Útközben egy medve nyomait láttuk. A befagyott to egyik félszigetéről cammoghatott át a másikra, szép, kövér és mély lenyomatokat hagyva a hóban. Olyanok voltak, mint vaskos, Erzsébet-kori pecsétek fehér pergamenen.

Kapcsolódó szócikkek: medve
MésziAnna>!

Akik az állatkerti viszonyok miatt panaszkodnak, nem is tudják, milyen szűk térre korlátozódik a legtöbb vadállat élete. Ha kis területen megtalálják, amire szükségük van, éppúgy nem vágnak neki a világnak, mint egy angol paraszt.