Az ​amatőr természetbúvár 85 csillagozás

Útmutató az élő természet tanulmányozásához
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Gerald ​és Lee Durrell Az amatőr természetbúvár című könyve bizonyára elnyeri minden természetbarát tetszését: a bogarakat gyufásskatulyába gyűjtő kisdiákét éppúgy, mint a szenvedélyes madármegfigyelőét, a ki-kiránduló családét éppúgy, mint a komolyabb tanulmányokra készülő természetbúvárokét. Gerald Durrell azt szeretné, ha egy kicsit mindannyian természetbúvárok lennénk, és megtanulnánk megőrizni a ma még oly gazdag élővilágot az utánunk jövő nemzedékek számára. Könyvének fő mondanivalóját éppen ezért a gyakorlati tudnivalók alkotják: mi a teendő a terepen és otthon. A szerző végigvezeti az olvasót a Föld legkülönbözőbb tájainak természetes élőhelyein, és megmutatja, mit kell keresnünk, hol kell keresnünk, mire következtethetünk a látottakból és mit érdemes hazavinni további tanulmányozás vagy preparálás céljából. Az amatőr természetbúvár hatalmas ismeretanyagával, gyönyörű képeivel és a Gerald Durrelltől megszokott remek történetekkel a család minden tagjához szól.… (tovább)

Eredeti cím: A Practical Guide for the Amateur Naturalist

Eredeti megjelenés éve: 1982

Gondolat, Budapest, 1989
320 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632822706 · Fordította: Garai Attila, Somlyó Bálint
Gondolat, Budapest, 1987
320 oldal · ISBN: 9632818172 · Fordította: Garai Attila, Somlyó Bálint

Yvett_Hadik
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár Útmutató az élő természet tanulmányozásához

Első nagy szerelmem!
Apum elkövette azt a hibát, hogy a könyvespolc alsó polcára rakta. Azonnal magamhoz kaparintottam és csak lapozgattam-lapozgattam. Bár még olvasni nem tudtam, de elbűvöltek a képek benne. Megbabonázva hurcoltam hetekig magammal mindenhova, míg egyszer nagyszüleimnél nem maradt. El is felejtettem évekre a létezését, míg pár hónapja újra kezembe nem került. Az emlékek megrohantak, csak úgy ittam a szavakat a lapokról…. Szerelmünk beteljesült! Most már az én polcomat díszíti, habár szeretetem minden apró kéznyomát viseli :)

pwz ISP
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Olvasási javaslat Durrell „Az amatőr temészetbúvár” és a „Hogyan lőjünk amatőr természetbúvárt?” c. könyveihez!
Talán a címből is látszik, hogy a két könyvnek van némi köze egymáshoz. Az amatőr természetbúvár inkább olyan „David Attenborough-s”, kevésbé, vagy inkább csak „nyomokban tartalmaz” a Durrell más könyveiben oly megszokott beszólásokból, viszont a Hogyan lőjünk amatőr természetbúvárt? c. könyveben pont ezekből kaphatunk egy nagy adagot.
A lényeg: mindkét könyv ugyanarról a dologról szól, de más megközelítésben. Mindkét könyv alapja „Az amatőr természetbúvár” c. filmsorozat alatt történetek bemutatása.
Tipp:
Együtt olvasd a két könyvet, de vezérfonalként a Hogyan lőjünk-et ajánlom! Tíz fejezet (tíz lövés) ebből a könyvből. Ha elolvastál egy „lövést-fejezetet”, utána keresd meg az ehhez a fejezethez tartozó részt Az amatőr természetbúvár-ban és azt olvasd el utána. Előbbi a filmforgatást követi, így nem egyezik meg az utóbbi könyv felépítésével, vagyis cikk-cakk kell Az amatőr természetbúvár-ban haladni, viszont így megkapod a betevő Durrell-fricskákat is – ami nem egy utolsó szempont :). Sajnos, nincs minden fejezethez „lövés”, így a végén marad néhány nem párosítható fejezet az Amatőr természetbúvár-ban, de ez semmit sem von le az élvezetekből. Kellemes olvasást mindenkinek :D!

mondhatatlan
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Kiskoromban főleg emiatt akartam felnőttkoromban amatőr természetbúvár lenni, azt gondoltam ugyanis, hogy ez egy foglalkozás, és ettől az sem tudott eltántorítani, hogy nem kedvelem a rovarokat, amiknek a tanulmányozásáról a szöveg fele szól :) Nagyon szerettem, és számtalan fatörzset satíroztam papírra, meg bogarat lestem és gyíkot vadásztam le befőttesüvegben tanulmányozni (persze szabadonengedve utána).

Kuroshio
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Imádtam. Abszolút azonosulok az íróval. Ugyanilyen állatmániás vagyok, ezért faltam ezt a művet is. De legmeghatározóbb mégis az a pillanat volt, mikor hatodikos korunkban a könyv hatására felástuk osztálytársnőmék kertjét, hogy kerti tavat építsünk, a könyv instrukciói alapján. Jó……nem sikerült, de viszont nagyon gyorsan hazamentem, mikor megjöttek a szülei…

Edit
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Most is itt csírázik mellettem egy avocado-mag.

Schuler_Zsófia
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Kis híján biológus lettem miatta. Végül orvos lettem, a nővérem pedig biológus:D

svindler
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Abszolút kedvencem volt gyerekként. Gyermekkorunkban öcsémmel rongyosra olvastuk :) És volt olyan szerencsénk, hogy együtt sok mindent a gyakorlatba is átültettünk – bár utólag bevallom, minden igyekezetünk ellenére az évek során a közvetlenül érintett teremtmények valószínűleg nem mindegyike érezte magát szerencsésnek, hogy asszisztálnia kellett hozzá.

PuPilla
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Rengeteget forgattam, most is elérhető távolságban van a polcon. :)

Kacsamadár
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Gyerekkorom KÖNYVE,így nagybetűvel.Nyarakat töltöttem miatta a kertben ,a fűben ezzel a könyvvel .Sajnos az enyém elkeveredett valahol ,de most beszereztem a fiamnak,aki nagy természet rajongó.Szerintem kötelező tananyag lehetne az iskolásoknak,mert egy igazi élmény.

birgi74
Gerald Durrell – Lee Durrell: Az amatőr természetbúvár

Gyermekkorom egyik meghatározó kézikönyve,így aztán életem egyik alappillére. Mint utóbb kiderült, nem hiába szerettették meg velem annak idején a természetismeretet. Jó hasznát vettem ennek a könyvnek végül a föiskolai felkészülés során is, természetirmeret tárgyból.

Csancs

Soha ne szégyelljük kimondani: nem tudom. Kevés mondat van a nyelvünkben, amely ennél gyümölcsözőbb volna. Ha beismerjük tudatlanságunkat, rájövünk, hogy a világ tele van emberekkel, akik abban lelik legnagyobb gyönyörűségüket, hogy taníthatnak minket. A vérbeli természetbúvár boldog, ha megoszthatja a tudását másokkal.

Kapcsolódó szócikkek: tanítás
Nauglamír

Örülhetünk, hogy más időket élünk, mint Viktória-kori elődeink, akik kénytelenek voltak „illő” öltözékben feszíteni, gallért, nyakkendőt, ormótlan fűzős cipőt viselni, tekintet nélkül arra, hogy éppen vendéget fogadtak-e a szalonban vagy lepkéket hajkurásztak a mezőn.

Nauglamír

Pusztítjuk a világot, amelyben élünk. Az őserdőkkel rablógazdálkodást folytatunk, helyükön gyorsan növő, idegen fákat telepítünk, s ezt megsínyli a természetes fauna is. Túlhalásszuk és szennyezzük a tengereket. Világszerte annyira kíméletlen földművelési módszereket alkalmazunk, hogy termőföldjeink jó része néhány éven belül hasznavehetetlenné válik. Egyes állatfajokat kipusztítunk, másokat legyengítünk – köztük olyanokat, mint az afrikai nagyvadak. Állatfajokat honosítunk meg ott, ahol nincs semmi keresnivalójuk, ahol megbolygatják a helyi faunákat. Nyakló nélkül szórjuk a földekre a növényvédő és gyomirtó szereket, ezáltal nemcsak azt pusztítjuk ki, amit akarunk, hanem egy sereg ártalmatlan élőlényt is.