A ​lehorgonyzott bárka 40 csillagozás

A Jersey Állatkert alapításáról
Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka

Gerald ​Durrell világhírű természetbúvár kétéves korától fogva megszállottja volt az állatoknak, ekkor kezdett állatgyűjteményének létrehozásába is: a felnőttek legnagyobb megdöbbenésére, begyűjtött mindenféle élőlényt kezdve a fürge cselléktől egészen az ászkákig. Amikor felnőttként elhatározta, hogy létrehozza Jersey szigetén a Vadvédelmi Alapítványt, egyben azt is eldöntötte, hogy az különbözni fog a régi típusú állatkertektől, ahova a szülők vonakodva cipelik el csemetéiket. Hiszen e nyilvános állatbörtönökben semmi érdemleges nem történt, minthogy a látogató gyerkőcök elefántháton lovagolhattak, s elronthatták a hasukat a jégkrémtől. Természetesen a Durrell-féle állatkertben is megtalálhatta a látogató a szórakozást, ám egy egyszerű cirkuszi látványosságnál jóval több volt: kutatólaboratórium, oktatási intézmény és természetvédelmi egység is… 1976-ban, amikor Durrell ezt a könyvét írta, már javában működött saját állatkertje, de számos terve és vágya akkor még csak elképzelés… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1976

GABO, Budapest, 2013
206 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636896782 · Fordította: Pesthy Gábor
GABO, Budapest, 2003
204 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639526223 · Fordította: Pesthy Gábor

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

Ez a kötet nemcsak Gerald Durrell állatkertjéről, hanem minden állatkertről szól. Főleg arról, hogy mi célja az állatkertnek, hogy kell felépíteni, vezetni, ellátni, etetni az állatokat. Kicsit szakmai.
Jó, hát nem kicsit. De azért érdekes. Állatkertigazgatóknak különösen ajánlom!

encus625 P>!

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

Előbb ezt a könyvet kellett volna olvasnom, a a másik Bárkát csak utána, mert az elején volt némi átfedés, de aztán jött a szokásos Durrell sztorizás.
Olvastam volna még, rövid volt, nagyon szellősre szerkesztve, nagy betűtípussal. De minden sorát élveztem. Állatkertigazgatóknak és az állatkertet ellenzőknek kötelezővé tenném.

GABO, Budapest, 2013
206 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636896782 · Fordította: Pesthy Gábor
Röfipingvin P>!

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

Szerintem ez a könyv bőven lehetett volna kétszer ilyen hosszú, hisz témája abszolút érdekes, pláne, ha Durrell narrálja.

Quiconque>!

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

El akarok menni Jersey-re!

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

Nagyon szeretem a stílusát, sok vidám , állatokkal foglalkozó regényét olvastam és Szegeden is van a Vadasparkban a veszélyeztetett fajokat mentő program, aminek az eredményeit figyelemmel követem. Durrellizmus, „a múlt század Noéja” ilyen címekkel ruházták fel elméletét és tevékenységét, amely a vadállatok gyűjtésével kezdődött és egy saját állatkert megvalósításával tetőződött be. Ebben a kötetben sokat foglalkozik a jó állatkert kialakításának és működtetésének célkitűzéseivel és mindennapok gondjaival. Az évente 200000 látogató és a sok külföldi érdeklődő szakember akik Jersey hatására ( a vadállatgondozás,-és tenyésztés miniegyetemeként) megtanulhatják az állatok gondozását, szaporítását és védelmét reményt adnak ahhoz, hogy lesznek jó állatkertek világszerte. Az olvasókban pedig talál tudatosul, hogy mennyire fontos a fajok védelme.

KGabi>!

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

Elfogultságból írom vagy sem, ez szó szerint egy „Állatkertész Biblia”!
Ajánlom minden állatkerti dolgozónak (kötelezően! :))) )! És mindenki másnak is, aki meg akarja érteni, hogy miért is van szükség állatkertekre, és milyen fontos szerepet töltenek be a fajfenntartásban/-megőrzésben.
Az biztos, hogy kedvenc! :)

chajni>!

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

Aki Gerry-féle vicces történetekre vagy a későbbi anekdotázós humoros expedíciókra számít, az nagyot fog nézni, mert egész más arcát ismerheti meg Durrellnek.
Ebben a könyvben nagyon komolyan ír arról, hogy mit is jelent egy jó állatkertet létrehozni és működtetni, szembemenni az árral és a természetvédelmi szempontokat előtérbe helyezni, ami akkortájt elég forradalmi ötlet volt. Hihetetlen elhivatottság és az állatok maximális szeretete és tiszteletben tartása sugárzik minden gondolatból.

Durrell egy óriás volt. Pont.

Damson>!

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

minden állatkertben kötelező olvasmánnyá kellene tenni az ott dolgozóknak…

FruzsinaRacz>!

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

A könyvet Gerald Durell írta. Arról szól az iromány, hogy amikor a Jersy szigetén lértehozta a nem mindennapi kis állatkertjét, milyen problémákkal is kellett szembenéznie. Elég specifikusan írja, hogy mit és hogyan is kellene, ha már egyszer az ember ezzel akar foglalkozni, de néha, közbe ékel olyan elszólásokat, történeteket, eseményleírásokat, amelyből az ember rögtön tudja, hogy ki és mit írt is itt le.
Hamisítatlan Durell- vicces szituációk- némi szomorító történés- halott és beteg állatkák, és természetesen rengeteg kismajom :)
Nekem ennyi kell egy jó könyvhöz, ami olyan témában íródott, ami amúgy nem érdekelne.
Tökéletes kikapcsolódás, és már legalább tudom, hogy mitől is jó egy JÓ állatkert :)
Talán bővebben emitt: http://turumputty.blogspot.com/2010/12/ujabb-konyv-letu…

chica>!

Gerald Durrell: A lehorgonyzott bárka A Jersey Állatkert alapításáról

A felnőtt Gerald már egy állatkertben dolgozik, és álmainak élhet azzal, hogy az állatokkal foglalkozhat, akiket a barátaink és családjának érez. Jó érzés, hogy vannak még ilyen törődő, gondoskodó emberek a világon.

Angele>!

Afrikai állatgondozó fiúm halhatatlan szavaival élve: „a rohadt dög meglép bozót”.

olvasóbarát>!

A jelenlegi világhelyzet biológiai értelemben annyira súlyos, és a jövő olyan sötéten fest, hogy az embernek szüksége van a humor szikráira, hogy azok világítsák meg az útját.

chajni>!

…a természetvédelemben a jövő általában ijesztő gyorsasággal válik múlttá.

Kapcsolódó szócikkek: jövő · természetvédelem
HirviSydän>!

Na már most éppoly butaság volna elvárni minden állatkertépítésztől, hogy állattani képzésben részesüljön, mint azt, hogy az összes politikus becsületes legyen, de az sokat segít, ha az építész meg tudja különböztetni a zsiráfot a pelétől, éppúgy, mint ahogy az sem hátrány, ha a politikus különbséget tud tenni a jó és a rossz között.

Kapcsolódó szócikkek: állatkert · politika
olvasóbarát>!

..felállítottunk egy kísérleti kertészetet, amelyben terveink szerint válogatott bokrokat, zöldségféléket, gyümölcsöket és lágy szárú növényeket termesztünk majd. Nyilvánvaló, ha valaki fölfedezi, hogy az állat étrendjébe bizonyos vitamint vagy ásványt kell beépíteni, és ezt olyan növény vagy gyümölcs formájában tudja adni, amelyet az élőlény szeret, ez sokkal kielégítőbb módja az adagolásnak, mintha egyszerűen csak kinyitna egy üveget.

Raye>!

A jó állatkertek manapság állatcsoportokban gondolkodnak, és nem magányos példányokban vagy párokban. Több gondot fordítanak a fogva tartás egyik fő árnyoldalának, az unalomnak a leküzdésére, amire az emberek oly ritkán gondolnak. Fölszabadulva a ragadozók nyomása alól, élelemmel és vízzel, valamint párral ellátva az állatnak édeskevés dolga marad azon kívül, hogy belehaljon az unalomba, akárcsak bármely más szerencsétlen, gazdag leányzó.

Kapcsolódó szócikkek: állatkert
HirviSydän>!

Egy átlagos látogató minden jel szerint megkérdőjelezhetetlen jogának tartja, hogy három dolgot szabadon tehessen az állatkertekben: korpaként szórhassa a szemetet maga körül; esernyőkkel és botokkal böködhesse vagy kövekkel dobálhassa az állatokat így ösztönözve mozgásra őket, ha az állatok olyan modortalanok, hogy alszanak vagy mozdulatlanok; és hogy bármi szeme elé kerülő élőlényt megetethessen, ami hajlandó elfogadni az általa felkínáltakat, legyen az mogyoró, cukorka, rúzs vagy borotvapenge.

Kapcsolódó szócikkek: állatkert
Raye>!

Ha egy 75 kilogrammos gorilla elhatározza, hogy szereti az embert, és nem akarja, hogy elhagyjuk a ketrecét, nincs más választásunk, mint hogy engedelmeskedünk.

Angele>!

Láttam egy tevék számára újonnan tervezett kifutót, ahol az egyetlen dolog, ami megakadályozta az állatokat abban, hogy elvegyüljenek a látogatók között és a tévékre jellemző bájos módon megrúgják vagy megharapják őket, egy félméteres lépcső volt. Biztosítottak, hogy ez elégséges, mert a tevék nem szeretnek lefelé lépni. Már nagyon várom a híreket, hogy vajon a tevék is tudnak e erről, amikor végül is beköltöztették őket az új kifutójukba.

Kapcsolódó szócikkek: lépcső · teve
Szelén>!

Gerald Durrell kitartó és áldozatos munkája révén méltán érdemelte ki a múlt század Noéja elnevezést. A bibliai Noé az özönvíz elmúltával egy galambot engedett szabadon bárkájából. Kis idő múlva a galamb egy zöldellő olajággal tért vissza. Ezzel jelezte, hogy az özönvíznek vége, a bárka kapui megnyílhatnak, és a falai között megmenekült állatok újra benépesíthetik a Földet. Durrell utolsó mauritiusi útja alkalmával örömmel tapasztalta, hogy a táborhelyük közelében az egyik fán egy olyan rózsaszín galamb ült, amelyik a Jersey Állatkertben kelt ki és később onnan telepítették vissza az eredeti hazájába. Talán nem véletlen a párhuzam, hogy neki is, mint annak idején bibliai társának egy galamb hozta a jó hírt – érdemes volt!

9. oldal, Előszó a magyar kiadáshoz (Gabo, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: állatkert · Gerald Durrell · özönvíz