Capote 8 csillagozás

Gerald Clarke: Capote

1988-ban, ​négy évvel Truman Capote halála után jelent meg először Gerald Clarke könyve, és tizenhárom héten át vezette a sikerlistákat. Az amerikai irodalom történetében még soha egyetlen író életrajza sem váltott ki ilyen tömeges érdeklődést, s ennek magyarázata Truman Capote írói karrierjének, sorsának, sikereinek és kudarcainak különös drámaiságában rejlik. Nagy történet, nagyszerűen megírva – nemcsak egy élet aprólékos rekonstruálása, hanem hasonló „tényregény”, a tragédiához vezető összetett belső motívumok feltárása, mint amilyen Capote főműve, a Hidegvérrel.

Egy alacsony, madárhangú fiú az 1940-es évek közepén publikált néhány elbeszélést New York-i folyóiratokban, s egyszeriben kinevezték csodagyereknek, az új amerikai próza üdvöskéjének. Más idők jártak akkor: az amerikaiak még sokkal többet olvastak, akár egyetlen elbeszélés is „esemény” lehetett, az izgalmas írók igazi sztárok voltak – bulvárlapok lesték minden lépésüket. És Capote izgalmas volt: gyermekien szép… (tovább)

Róla szól: Truman Capote

Európa, Budapest, 2006
704 oldal · ISBN: 9630781239 · Fordította: M. Nagy Miklós

BoruzsBoga
Gerald Clarke: Capote

Nagyon részletes, komoly munka. A magyar fordítás sajnos sokat elvesz az élményből. Plusz a bosszantó elütések is.

n P

T.C. csak egy van. Soha nem létezett hozzám hasonló, és soha nem is lesz még egy olyan ember, mint én, ha eltávozom.
_Truman Capote egy interjúban, 1984.június

Lara P

1955 tavaszán (…) Truman gondoskodott róla, hogy újra a tengerparton tölthessék a nyarat Jackkel. Hallott egy elhagyatott házról a Fire-szigeten és felhívta telefonon a tulajdonost. „Hányan lesznek?” – kérdezte az illető. „Csak ketten,” felelte Truman. A tulajdonos habozott. „Elég magányos az a hely két lánynak,” mondta, mire dühödt visítás volt a válasz a vonal másik végén. „Truman Capote vagyok!”