Hűséges ​Ruszlán 12 csillagozás

Georgij Vlagyimov: Hűséges Ruszlán

Ruszlán ​nagyon jól tudta, mi járhat azért, ha egy kutya már nem érti, mi miért van. Az ilyen őrkutyát kiviszik a drótkerítés mögé, a mezőre, aztán mindnyájan hallják a rövid sorozatot. És a vétkes, aki elmélázott, amikor szökni próbált egy rab, többé nem tér vissza. És Ruszlán most nem ért semmit: hogy hova tűntek a rabok, hogy miért nincs senki az őrtoronyban, és hogy miért viselkedik olyan furcsán imádott gazdája. Érzi, hogy itt a vég – s valóban: a gazda azt a parancsot kapta, hogy ölje meg a feladat nélkül maradt őrkutyákat, hiszen úgysem lehet őket átnevelni. Ők csak a lágerben tudnak szolgálni, tökéletesen megtanulták, hogy a rabokra vigyázzanak, hogy senkiben se bízzanak meg, s csak a gazdától fogadják el az ételt. Ruszlán mégis megmenekül, és a közeli faluban kezd élni a többi volt őrkutyával együtt. Azok lassacskán beilleszkednek az új életbe, új barátokat szereznek a falusi kutyák között, s új gazdát is, aki eteti őket. De Ruszlán nem – ő a végsőkig hűséges a… (tovább)

Egy őrkutya története címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1978

Európa, Budapest, 2007
212 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630784108 · Fordította: Árvay János

chhaya>!
Georgij Vlagyimov: Hűséges Ruszlán

Szeretjük azt gondolni a kutyákról, hogy alapvetően jók és önfeláldozók, feltétel nélkül szeretnek, a hűségüket pedig pozitív tulajdonságként értékeljük. Számos állattörténet épül erre, kezdve Lassie-vel, ami talán legismertebb az összes közül. Lassie átgyalogolta a fél országot, hogy hazatérhessen gazdájához… mert a kutya hűséges. De mi van olyankor, ha egy jó kutya rossz kezekbe kerül? Mondjuk, mint Ruszlánnak, egy szovjet lágerben kell őriznie a foglyokat, rendet tartani a felsorakozott rabok között, üldözni a szökni próbálókat. Teszi azt, amit a gazdái várnak tőle, még ha a kiképzés címén elkövetett borzalmak elveszik tőle a boldog kölyökkort, még ha megannyi ütést és rúgást kell elviselnie: megtesz mindent… mert a kutya hűséges. És mi lesz akkor, ha a sok munkával töltött év után felszámolják a tábort, és megszűnik a Szolgálat? A rabok szétszélednek, az őrkutyát szélnek eresztik, boldoguljon valahogy. De hogyan, ha a Szolgálaton kívül nem ismert más életet? A Szolgálat szent, a tanult parancsok mély és feloldhatatlan kötelességként élnek Ruszlánban, így továbbra is eszerint él… mert a kutya hűséges. A Szolgálathoz. Szívszorító volt olvasni, mélyen rosszul esett állatbolond lelkemnek.

Vtusoro P>!
Georgij Vlagyimov: Hűséges Ruszlán

Ruszlán a végletekig hűséges a kiképzéséhez. Nem a gazdájához, hanem ahhoz a rendhez, amit beleneveltek. Ő és kutya társai mást sem ismernek csak a Szolgálatot. A láger megszűnésével nagy zavar keletkezett az ott szolgáló kutyákban. Gazdáik csakis a feladatok teljesítésére használták őket, így a szeretetnek semmilyen formáját nem ismerik ezek az ebek. Egy egyszerű simogatást sem tűrtek el. Nagyjából gondoltam, hogy mi lesz Ruszlán sorsa, akinek minden sejtjébe a szabályokat és a feladatokat verték bele. Ehhez még a zord helyszín csak még jobban rátett egy lapáttal. Furcsának tartottam, hogy Ruszlán “gondolatai” filozófikusan voltak néhol megfogalmazva, mintha ez a kutya próbálta volna megérteni ezt az egész helyzetet, a körülötte folyó élet működését.
Amikor elkalandozott és boldogabb világról álmodott, azokat a részeket szerettem a legjobban.

Tünde_Fekete>!
Georgij Vlagyimov: Hűséges Ruszlán

Egy szomorú kutya tragikus élete, aki csak a feladatának él….hasonló sors, mint Brutusz, a Kutyaélet c könyvben. Egyiket az oroszok képezték ki, másikat a németek.

Georgij Vlagyimov: Hűséges Ruszlán

Ruszlán jó kutya, nagyszerűen kiképzett, fegyelmezett, szófogadó, hűséges. Ruszlán őrkutya egy lágerben, aminek bezárása után magára és feladat nélkül marad. Őrhelyét, lágeréletét éppúgy képtelen elhagyni, mint a közeli faluban letelepedő egykori rab és egykori őr. Egyazon sorson (az áldozatén) osztozik itt kutya és ember, és a kisregény oldalról oldalra egyetemes példázattá terebélyesedik a totalitarizmus traumatizáló hatásáról: Van-e lehetőség gondtalanul, vagy egyáltalán akárhogy tovább-élni egy világban, ahol a rabság, a szabadságtól való megfosztottság törvénye a gravitáció után a második legerősebb? spoiler

BeeBee>!
Georgij Vlagyimov: Hűséges Ruszlán

Az eleje számomra kicsit döcögős volt, ami jól érzékeltette azt, hogy ebben az új rendben „Ruszlán nem ért semmit”, ragaszkodik a régi megszokott életéhez. Onnantól lett érdekes a történet, amikor Ruszlán felfigyelt a körülötte élő, nem őrkutyákra. A végén lehet sírni… ;(

cirmilla>!
Georgij Vlagyimov: Hűséges Ruszlán

Több , mint egy újabb kutyás történet. Hiába okosak, intelligensek, csodálatosak, függnek tőlünk, emberektől. Ruszlán megszületett, kiválasztották egy feladatra, amit tökéletesen ellátott, Jó kutya volt. Amikor a viszonyok változtak, ő nem tudott, nem értette mi történik. az eddig tanultak érvényét veszítették, de ő ezt nem értette. A felismerés, a döntés szabadsága az ember kiváltsága. Nem tudott változni, ez okozta vesztét, Talán ha több szeretetet kapott volna, talán akkor megnyomorított lelke felismerte volna, hogy a Világban léteznek csodák. Hiszem, hogy a szeretettel megmenthető lett volna. Az ember felhasznál, kihasznál, meggyötör, majd ha nincs szükség tovább, eldob. Emberi tulajdonság, de szerencse, hogy létezik az ellentéte is, sajnos Ruszlán nem találkozhatott vele. Újra kibőgtem a lelkem.

– Gonoszság is van elég, Sztyura. Nemhiába számítunk „szigorú” népnek. De ez még csak a fele baj. Mások is szigorúak, mégis jól élnek. Vedd csak például magad: te elég jó vagy, de képzelj csak el valami fruskát, aki följebb húzza a szoknyáját, mint ahogy te helyeselnéd, vagy közszemlére teszi a mellét, ezt már nem hagynád szó nélkül. Legszívesebben a világból kikergetnéd.
– Istenem, hát tőlem járhatna akár pucéran is! Csak hát nem vagyok köteles nézni.
– De neki így tetszik!
– Nem elég, hogy neki tetszik. A többieknek is tetszenie kell. Az emberek nem ostobák, csak meggondolják, mi illendő.
– Látod! – emelte fel ünnepélyesen az ujját Elnyűtt. – Akár az egész politikát tanulmányozni lehetne rajtatok, asszonyokon.

85-86. oldal (Európa, 2007)

– Úgy bizony, Sztyura, drága, szóval a finn háborúval, azám… No, az igaz, nem háború volt, hanem „hadjárat”. Pontosan, „hadjárat a fehér finnek ellen”. Hej, a szentségit az anyjának, mégiscsak zseniális volt az a gyilkos! Milyen harcosan nevezte el őket: „fehér finnek”. Ki igazodik el rajtuk, területrablók vagy nem területrablók, de az, hogy „fehér finnek”, ez világos; „fehérek”, a „fehéreket” viszont még nem felejtettük el, így azután a puska könnyen ugrik a kézbe, tudod, hogy kivel harcolsz. Különben finnek azok, finnországiak. I-gen, szóval legyőztük őket. És hogy győztük le? Magunk is örültünk, hogy békét ajánlottak nekünk.

84. oldal (Európa, 2007)

– No, üljél le, üljél. Milyen ostoba vagy, visszaválthattuk volna a jegyet. Jól van, vegyük úgy, hogy elutaztál és visszajöttél. Most aztán pihenj.
– Nem – mondta a férfi zihálva, mint aki meghajtottak. – Úgy vesszük, hogy nem is akartam elutazni. Hová? Minek? Érts meg…
– Megértelek – mondta az asszony.

168-169. oldal (Európa, 2007)

knutomix P>!

Reggel a gazdája eljött érte, és Rex akárhogy nyüszített is, bármennyit nyalta is a csizmáját, semmi se segített. Kivitték a drótkerítés mögé, a mezőre, mindnyájan hallották a rövid sorozatot, és Rex nem tért vissza. Nem mintha nyomban örökre eltűnt volna, néhány napig még érzékelni lehetett a jelenlétét a zónában, és az úttól nem messze a kutyák még látták felfúvódott oldalát, amelyen varjak sétáltak, és emlékeztek Rex szörnyű hibájára. Aztán nyoma sem maradt. Rex fülkéjét szappannal kisúrolták, kicserélték az etetőtányérját meg a nemezvackát, másik táblácskát erősítettek az ajtóra, s ide költözött be az érkező Amur, aki előtt még szép jövő állt.

16. oldal (Európa, 2007)

knutomix P>!

Szegény földgolyónk, ez a sorompókkal, országhatárokkal, kerítésekkel és tilalmakkal átszeldelt és keresztül-kasul övezett csak repült és forgott a jeges messzeségben a csillagok hegyén, és a felszínén nem volt egyetlen talpalatnyi hely sem olyan, ahol valakit nem őrzött volna valaki. Ahol ezek a rabok azoknak a raboknak a segítségével ne őrizték volna amazokat a rabokat és önmagukat is a kék szabadság egyetlen halálosan veszélyes, fölösleges kortyától. E törvénynek engedelmeskedve, másodiknak a gravitáció után, őrizte Ruszlán is a maga foglyát, állandó őrként önkéntes posztján.

133-134. oldal (Európa, 2007)

Azt, hogy a parancsomat ne teljesítse, nem lehet. Ne félj, már maga is tudja, hogy hibát követett el: elsőre nem engedelmesedett. Ez azt jelenti, felelnie kell érte. Pedig hű a szolgálathoz, nyomban megmutatja nekünk, milyen hűséges.

58. oldal (Európa, 2007)

– Ne kínozd a kutyát, katona!
– Embernyúzó, ott megszoktátok, hogy kegyetlenkedjetek…
– Ütődött ez, tán nem látszik rajta?
– Valakinek el kéne venni tőle…
– Azt ugyan nem veszed el! Mert még téged is széttép…
A kenyérdarab ott imbolygott a gazda bizonytalan kezében, Ruszlán orra előtt.
– Hiszen úgyis elveszed! Magad is tudod, hogy elveszed!

59. oldal (Európa, 2007)