A ​Naprendszer fiai 6 csillagozás

Georgij Gurevics: A Naprendszer fiai

Mintegy száz évvel ezelőtt Jókai álmait az új századról hihetetlennek, a csapongó fantázia játékának tartották, s ma, amikor Jókai álmai már régen megvalósultak, Gurevics furcsa ötletein mégis kételkedve csóválja majd fejét az olvasó. Egy új század regényét írta meg Gurevics is, a tudomány és a technika korlátlan fejlődésének korszakát, amikor majd megszüntetik az öregedést, s ezzel szinte örökéletűvé teszik az embert. Sok meglepő találmány között élőlényeket előállító gépeket is látunk, a gyerekek is megszokták már a közelebbi égitestek a Hold és a Mars „klímáját”, a tudósok a távolabbi csillagrendszerek felderítésére indulnak. Gurevics az emberiség jövőjét kutatja: milyen formát ölt majd a végtelen lehetőségek századában az évezredes kultúra, hogyan élnek, gondolkodnak, szeretnek utódaink.

Európa, Budapest, 1967
538 oldal · Fordította: Enyedy György

Paulinusz_Tünde P>!
Georgij Gurevics: A Naprendszer fiai

Hazudnék, ha azt mondanám, hogy tetszett. Újabb lassú, gondolkodó, számomra szinte besorolhatatlan könyv, aminek leginkább az elbeszélő stílusa nem tetszett. Érezni a szovjet lélek áthallásait, a tiszta reményt, a vágyat, hogy egyszer milyen csodálatos élet lehet majd itt, és máshol is. Van aki azt írta itt, hogy legjobb sci-fi élménye és mennyire emberi. Én semmilyennek találtam. Azon gondolkoztam, hogy valaha olvastam-e ilyen típusú sci-fit. Azt hiszem nem, és nem is szeretnék többet. Tobzódunk állandóan, szétforgácsolódunk a leírásokban, a mondandóban. Egy új század regényének írták, de én nem ezt láttam benne. Verne, Jókai, Jefremov másképp látták az ember jövőjét, mert itt inkább rólunk emberekről, a mi emberi jövőnkről van szó. A háttérben itt is éreztem, hogy az író nem igazán tudja eldönteni, hogy pontosan miről akar írni. Az emberről? Lélekről? Tudományfejlődésről? A társadalmak jövőjéről? Minderről lehet egyben írni, csak nem így kellett volna. Valahogy úgy éreztem, mintha a cipésznek adtak volna bőrt, szövetet, talpat és megkérik csináljon ebből egy tetszetős cipőt. Szerintem felemás maradt ez a könyv és unalmas lett. Úgy látszik a szériám töretlen, mert több régi sci-fi kicsorbult rajtam a közelmúltban.

BeR>!
Georgij Gurevics: A Naprendszer fiai

Az egyik legjobb sci-fi élményem: emberi világról szól.