Maigret ​és az Új-fundlandi randevú (Maigret) 36 csillagozás

Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

Maigret felügyelő szabadságát tölti Fécamp tengerparti falucskájában, ám egy barátja kérésére nem hivatalos nyomozásba kezd egy gyilkossági ügyben. Egy halászhajó kapitányát ölték meg a kikötőben aznap, amikor hazatért több hónapos tengeri útjáról. Maigret hamar észreveszi, hogy a nem túl segítőkész legénység többet tud, mint amennyit elárul. A halottnál talált fénykép alapján a „keresd a nőt” elv mentén kezd nyomozni, és apránként feltárulnak előtte a kezdettől balszerencsés tengeri út részletei. A felügyelő szerint a nyomozás „a harag jegyében” zajlik, mivel mindenki ideges és bizalmatlan: a kieső bevétel miatt aggódó hajótulajdonostól kezdve a legénységen át a gyanúsítottként letartóztatott távírászig. A felügyelőnek eközben feleségével is törődnie kell, akit ő beszélt rá a furcsa nyaralásra.

Eredeti megjelenés éve: 1931

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Maigret Agave Könyvek

Agave Könyvek, Budapest, 2019
144 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634195641 · Fordította: Barta Tamás

ViraMors P>!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

– Úgy tűnik, hogy tengeri átok sújtotta a hajót.

Az eredetileg tervezett Elzász helyett a Maigret házaspár Fécamp–ba érkezik nyári vakációra, ahol a felügyelő egy ismerőse kérésére szeretne utánanézni egy gyilkossági ügynek. Az Océan halászhajó kapitányát nem sokkal partot érés után gyilkolták meg, gyanúsítottként rögtön le is tartóztatták a távírászt, leginkább azért, mert senki más nem volt kéznél. Bűnösségében nagyjából mindenki kételkedik: a legénység, az ismerősök, a menyasszonya stb… Maigret a tőle megszokott kitartó nyugalommal áll neki felderíteni az ügyet. Nem törődik vele, hogy a tengerészek átkot emlegetnek és nem nagyon csinál problémát abból, hogy a menyasszony kb folyamatosan a sarkában koslat, a távírász ártatlanságát bizonygatva, szokás szerint kérdezősködik, és apránként felépíti fejben, hogy mi történhetett a három hónapos hajóút alatt, ami végül a gyilkossághoz vezetett. Közben időnként beül a kikötői csapszékbe, az Új-fundlandi randevúba, és pár pohárka mellett eltársalog a kissé pletykás csapossal is…
Megnyugtatóan megszokott hangulatot és minőséget kaptam a könyvtől. Egy jól felépített ügyet, amit némi odafigyeléssel szépen össze lehetett rakni a felügyelővel együtt. A távírász mondjuk meglehetősen idegesítő alak volt a maga tétovaságával és ezt annak fényében sem tudom neki megbocsátani, hogy a végére több-kevésbé megindokolta. Összességében kellemes regény, könnyed, átvezető olvasmány két nagyobb falat között.

Avilda IP>!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

Úgy látszik, hagyomány nálam, hogy minden évben 3 Simenon könyvet elolvasok. Örülök is ennek a szokásnak, mert jólesik a közönyös, pipázó felügyelő nyomozásáról vagy éppen egy bűntettet elkövetett átlagos férfi lélektanáról olvasni. Vannak regények, amik jobban tetszenek, van, ami nem annyira. Ez most nagyon jólesett a kicsi krimi szerető szívemnek, mert érdekes volt, lekötött végig és nem találtam ki, ki a gyilkos! Meg is lepett, pedig tényleg kiderül már az elején, csak oda kellett volna figyelnem.
Tök jó volt ez a története.

encus625 P>!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

Ismét egy nyaralós krimi, de ezúttal nem hivatalosan nyomoz Maigret. Emiatt az ügy miatt változtatnak utazási célt, Madane M. viszont így lemarad a nővérével közös szilvabefőzésről és pálinkafőzésről Elzászban.
Az ügy olyan semmilyen, hogy csak megfigyelő lesz M. Ráadásul a halászok is összezárnak és inkább isznak, mintsem információt csöpögtessenek. (Persze megoldódik az ügy.)

Agave Könyvek, Budapest, 2019
144 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634195641 · Fordította: Barta Tamás
Gvendolin P>!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

Az a baj Simenon könyveivel, hogy túlságosan hamar a végere ér az olvasó.

Iustitia>!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

„Ritkán lehet kideríteni a tengerészek eseteit! Mit mondhatnék? Próbálja csak meg tisztázni egy hétköznapi kikötői verekedés okát! Mikor az embereim odaérnek, a matrózok még püfölik egymást. De amint észreveszik az egyenruhásokat, összefognak, és együtt támadnak rájuk! Ha kihallgatjuk őket, mind hazudik! Ellentmondanak egymásnak. Annyit ködösítenek, hogy végül fel kell adni az egészet!”

Maigret-t ezúttal egy régi ismerőse kéri fel levélben, hogy kívülállóként nyomozzon egy olyan ügyben, ahol véleménye szerint a rendőrség nem a megfelelő embert juttatta rács mögé. Maigret nem habozik, hogy a szokásos elzászi nyaralás felesége családjánál helyett az éves szabadságát a kis kikötő- és halászvárosban, Fécampban töltse. Általában szeretem a vidéki nyomozásait, ez is megnyert magának. Míg a Madame a börtönben várakozó férfi menyasszonyát pátyolgatja a tengerparton, Maigret azt csinálja, amihez ért. A helyzet közel sem egyszerű, mint a fenti idézetből is látszik: a hajósok zárt közösséget alkotnak, és a nevezett bűncselekmény építőelemei időben és térben is messzire nyúlnak. A főfelügyelőnek oda kell képzelni magát a háromhónapos hajóútra, a rosszul sózott, romlott tőkehalak szagába, a szenvedélyek és az őrület leple mögé, hogy felfedje az igazi gyilkos kilétét, akitől mellesleg sokkal kevésbé szimpatikus szereplőkkel is találkozunk.

Néro_B>!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

Jó kis történet, könnyű, nyári olvasmány, bár a sztori kevésbé könnyed. Maigret egy pohár calvadost sem iszik!

XX73>!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

Szeretem a molyos kihívásokban, hogy néha alaposan megváltoztatják a berögződéseimet.

Például nagyon sokáig úgy gondoltam, hogy egyáltalán nem szeretem a Maigret-történeteket. Most úgy vélem, hogy ez csakis a megfilmesített krimiknek tudható be. Rég nem néztem ilyet, nem tudom, mostanában hogy vélekednék ezekről a filmváltozatokról. Lehet, hogy pár jó könyv elolvasása után ezekre is sokkal nyitottabb lennék.

Ebben az évben már a harmadik Maigret-könyvet olvasom, és le vagyok nyűgözve tőlük. Mindegyikben egy-egy ismeretlen kis világot ismerek meg. Fontosnak tartom megjegyezni: elsősorban nem a krimi-szál és a gyilok érdekes számomra ezekben. Hanem ahogy Simenon bemutatja korának helyszíneit, embereit.

Az Új-funlandi randevúban pedig egy, a szokásosnál is egzotikusabb helyszínre pillanthatunk be: a huszadik század első felének francia halászhajóinak babonás világába…

BBetti86 >!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

Megtaláltam a kedvenc könyvem a szerzőtől? Ebben nagyon tetszett a hangulat, a cselekmény, a karakterek rajza.
Maigret az a figura, akinek eddig is megismertük. Talán nem olyan ismert, mint Poirot, de neki is megvan a maga stílusa és módszere. Szeretem, ahogy őt az ember érdekli. Használja a törvényszéki nyomozástan eredményeit, de őt az ember érdekli az eset mögött. Itt nagyon élveztem, ahogy folyamatosan azon töpreng, hogy ott volt az a három ember a hajón, valami történt, de mi? Miért?
Tömör, tömény a szöveg, de tele van sejtetéssel és fülledtséggel. Annyira az elemi emberi viselkedésre, vágyakra és ösztönökre épít, hogy néha egészen thrillerben éreztem magam, pedig ez vegytiszta krimi.
Logikus, érzelmileg felépített végig, nem csak a vége. Ha valaki nem ismeri Simenon e sorozatát, ezzel érdemes kezdeni. Nekem nagyon tetszett.

Elek_A_Trotechnikus>!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

Rövidke Maigret krimi. Jobb is, hogy nem lett hosszabb, mert nem az igazi.
A nyomozás menete a szokásos: ivás, evés, hallgatás, beszélgetés, jövés-menés, ezzel nincs is gond, de a környezet, a karakterek unszimpatikusak.

hopeless_bookworm>!
Georges Simenon: Maigret és az Új-fundlandi randevú

Ebben a könyvben Maigret úgy dönt, hogy összeköti a kellemeset a hasznossal, azaz a tengerparti nyaralást a nyomozással. Miközben felesége a tengerparton kötöget, addig ő igyekszik kideríteni, hogy ki gyilkolhatta meg az Océan halászhajó kapitányát. Azt ugyanis elég hamar sejteni lehet, hogy nem a hajó távírásza volt a tettes, bár a rendőrség őt tartóztatta le. Maga a történet nem rossz, bár helyenként kiszámítható, viszont a szereplőkkel már más a helyzet. Ez a történet ugyanis tele van unszimpatikus szereplőkkel. Kezdetben még a gyilkossággal ártatlanul megvádolt távírásszal sem igazán tudtam együttérezni. A végén persze összeállnak a kirakós darabjai, és mindenre fény derül. Bár a gyilkos indítéka, illetve személye nem okozott hatalmas meglepetést. Már a végkifejlet előtt is lehetett sejteni, hogy miért következett be a gyilkosság.

ViraMors P>!

Egy vasból álló univerzum tetején állt, és félig behunyt szemmel maga elé képzelte a nyílt tengert, a hullámok végeláthatatlan mezejét, amelyet a hajó orra szüntelenül hasított, nap nap után, heteken át.

pável>!

Csak Maigret asszony sóhajtott fel a sápadt marhaszelet láttán: – Mégis jobban jártunk volna, ha Elzászba megyünk.

3. fejezet

Bolondkandúr>!

A vakációk banális hangulata vette körül: piros napernyők, fehér ruhák, flanelnadrágok és egy csoport bámészkodó egy halászbárka közelében, amit egy kötéldobbal tekertek ki a partra.
Világos sziklafalak balra és jobbra. Szemben a fehérrel szegélyezett világoszöld tenger, a hullámok szabályos moraja a parton.
– Egy sört kérek!
A nap melegen sütött. Egy család fagylaltozott a szomszéd asztalnál. Egy fiatalember fényképeket készített Kodak gépével, és valahonnét fiatal lányok éles hangja hallatszott.