Maigret ​és a hajnali vendég (Maigret) 20 csillagozás

Válogatott novellák
Georges Simenon: Maigret és a hajnali vendég

– ​Rendes kislány volt, bizonyára a szüleivel élt… Hanem egyszer csak Georges Bompard belépett az életébe. Udvarolt magának, maga nekiajándékozta az ártatlanságát, ő pedig végképp a bűvkörébe vonta.
Céline elfordította az arcát, mert rájött, a felügyelő csak azért beszél, hogy lássa, miként reagál rá.
– Ponyvaregényt ír? – csúfolódott, de a hangja nem volt olyan közönséges, mint szerette volna.
– Ez tényleg olyasmi: a csábítás után jön a hűtlen elhagyás.
– Aha. Szóval Georges közli velem, hogy elválnak útjaink, mire én megölöm, elrejtem a kést… Tényleg! Vajon hova rejthettem a kést?
– Bocsánat! Honnan tudja, hogy késsel ölték meg? (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Maigret Park

Park, Budapest, 2009
160 oldal · ISBN: 9789635308521 · Fordította: Bognár Róbert

Georges Simenon: Maigret és a hajnali vendég

Szerettem ezt a Simenon-kötetet is, habár az elbeszélések távolabb állnak tőle, de szerettem ezeket. Hát igen. Maigret mindig rajongásom tárgya – mindegy, hogy regény vagy elbeszélés. :-)
Ahogyan olvastam a történeteket, arra jöttem rá, hogy láttam ezeket filmen nagyon régen. Jó lenne, ha a televízió az ilyen filmeket is leadná, nemcsak a mindenféle ezerszer leadott sorozat ezeregyedik ismétlését. Michael Gambon remek Maigret volt, bár Bruno Cremer sem volt rossz.
Nos, de visszatérve a könyvhöz. Itt is élénken előttem játszódtak az események, éreztem az esőt, magam előtt láttam a cukrászdát, Maigret-vel egyutt szerettem volna felpofozni a fiatal lányt…
Jó volt, nagyon jó. Szerettem mindegyik elbeszélést.

encus625 P>!
Georges Simenon: Maigret és a hajnali vendég

Napi egy történetet olvastam ebből a kötetből. Rövid kis nyomozások, talán egyik-másik regényként kibontva jobb lett volna.
Hétfő úr: valószínűtlennek éreztem a megoldást, hogy így lehet valakit eltenni láb alól. De persze könnyen lehet, hogy működik a dolog. Egy biztos, nem fogom kipróbálni :)
Pigalle utca: itt igazán élt M, gyorsan és hatékonyan dolgozik, de a mellékszereplőket már korábbi ügyekből ismerte.
A bayeux-i gazdag özvegy: Talán ez is jobb lett volna hosszabb verzióba, eléggé egyértelműen nem passzolnak a szereplők elmondásai. A megoldás viszont ötletes.
A vízbefúltak fogadója: Itt ittak a legtöbbet :)
A hajnali vendég: 30 év munkaviszony után két nap múlva nyugdíjba vonul a felügyelő, jut még neki egy ügy, ami majdnem kifog rajta. Itt is azt éreztem, hogy hosszabb regényként jobb lett volna.

Park, Budapest, 2009
160 oldal · ISBN: 9789635308521 · Fordította: Bognár Róbert
FreeAngel P>!
Georges Simenon: Maigret és a hajnali vendég

Három rövid kis Maigret történet a jól megszokott hangulattal és szereplőkkel. A nyomasztó hangulatú közegben dolgozó nyomozó ezúttal is sikerrel tesz pontot az ügyek végére, fanyar humora is a régi. A történetek ugyan semmi kiemelkedőt nem nyújtanak, de a Maigret-sztoriktól megszokott kikapcsolódást és rövid szórakoztatás igen. Legjobban az utolsó novella tetszett, amiben egy vidéki lány kerül fel rokonokhoz a nagyvárosba, ahol aztán egy gyilkosság gyanúsítottjaként mindenféle vizsgálódásnak és Maigret felügyelő válogatott megalázó vallatási procedúrának veti alá, a lány azonban nem mond semmit, csak sejtelmesen mosolyog olykor.. Végül talán tényleg kiderül, hogy ártatlan és a bűnöst egész máshol kell keresni, de szerencsére erre Maigret is rájön.. :)

Nienna001 P>!
Georges Simenon: Maigret és a hajnali vendég

Maigret igazi régi vonalas nyomozó, aki terepre megy, folyton pipázik és iszogat, közben meg úgy megoldja az ügyeket. A legjobban az utolsó novella tetszett, amikor két nappal a nyugdíjazása előtt még befut egy hívás, aztán jöhet az ügy is. Jó könyv.

Bolondkandúr>!
Georges Simenon: Maigret és a hajnali vendég

Szeretem, ahogy Simenon az első pár mondattal megteremti azt a különös, egyedi hangulatot, amely jellemző az írásaira. Ahogy az első novella elején Maigret az esőben álldogál egy ház előtt, engem már azzal elvarázsolt. A remek történetek egyetlen hibája, hogy túl rövidek, így a bűnügyek felderítése kicsit kapkodósra, elnagyoltra sikerült (a hosszabb A bayeux-i gazdag özvegy kivételével). Ez az első Park kiadós Maigret-m, egy akcióban ötszáz forint volt (nagyon megérte). Igényes és szép kis könyv térképekkel, és egy szellemes pipás könyvjelzővel, amelyen rajta van az összes megjelent kötet.
Végszóként annyit, hogy Maigret elég kemény hangnemben teszi helyre az újságírókat, manapság ezt már biztos nem engedhetné meg magának :)

csgabi P>!

Ez volt a nyomozás nyomasztó szakasza. Maigret nem szólt senkihez, csak morgott, mint a medve; itta a pohár söröket, egyfolytában pipázott, és fel-alá járkált.

96. oldal (A vízbefúltak fogadója)

csgabi P>!

A sofőrök végre megitták a búcsú-törkölypálinkájukat, és kisvártatva feldübörögtek odakint a motorok.
– Nekünk is törkölyt! – rendelt Maigret. És Lecoinnak: – Tegnap is így volt, ugye?

107. oldal (A vízbefúltak fogadója)

csgabi P>!

A futó vendég alighanem eltöprengett volna, hogy ki lehet az a nagydarab férfi, aki nagykabátban támasztja a kályhát, pipázik és valami töményet melenget a kezében, de bajosan jött volna rá, hogy Maigret főfelügyelőhöz van szerencséje a Bűnügyi Rendőrségtől.

23. oldal (Pigalle utca)

csgabi P>!

Maigret még szippantott néhányat a pipájából, és szemét összehúzva nézte a nagy, szürke házat, a rézgyűrűs kaput meg a díszudvart a bronzkandeláberekkel.
Az efféle ügyeket nevezte pipátlan ügyeknek, merthogy olyan helyeken kell nyomozni, ahol nem tarthatja a fogai között a csutorát.

44. oldal, A bayeux-i gazdag özvegy

Kapcsolódó szócikkek: pipa
csgabi P>!

Cécile Mercier-re nézett, az biccentett, hogy jó, rendben van, és hamarosan egy sörözőben voltak, ahol néhány férfi bőszen biliárdozott
– Először is hadd jegyezzem meg, Cécile kisasszony: nem volt szép magától, hogy nem említette nekem Mercier urat.
– Úgy gondoltam, semmi köze ehhez az ügyhöz, de tudhattam volna, hogy Philippe úgyis szóba hozza. Miket mondott még rólam?
– Mindenféle kellemetlen dolgot, sejtheti. Azt hiszem, ő az úgynevezett világfi mintapéldánya, de meglehetősen harapós a modora… Egy pohár sört kérek. Mit iszik, kisasszony? Egy portóit? Két portói lesz…

53. oldal (A bayeux-i gazdag özvegy)

csgabi P>!

A pacal remek volt, és Maigret mámoros hangulatban állt fel az asztaltól, annál is inkább, mert hagyta magát rábeszélni egy pohár házi calvadosra.

62. oldal (A bayeux-i gazdag özvegy)

csgabi P>!

Maigret rendíthetetlen nyugalommal szívta a pipáját, befalt egy hatalmas sonkás szendvicset, sörrel leöblítette, és közönyösen nézte a szokásos sürgés-forgást, amely szükségképpen megnehezíti a rendőrség dolgát.

86. oldal (A vízbefúltak fogadója)

csgabi P>!

Felhajtotta a kabátja gallérját, úgy sétált be a kiskocsmába, otthonosan rákönyökölt a söntéspultra, Lecoin pedig nem tudta mire vélni, hogy mitől változott meg ilyen nagy hirtelen.
Nem volt a viselkedésében semmi fenyegető. Annak sem adta semmi jelt, hogy rossz kedve volna.
Ellenkezőleg. Nyugodt volt. A szemében megcsillant a vidámság. Magabiztos volt, és ha valaki megkérdezi, biztosan azt válaszolta volna:
– Igen, az élet szép.
Élvezettel iszogatta az aperitifet, megint megnézte az óráját, fizetett, és kiadta a parancsot:
– Indulás!

105-106. oldal (A vízbefúltak fogadója)

csgabi P>!

Azzal kezdődött ez a furcsa eset, hogy Maigret válasz helyett csak belemordult a telefonba.

119. oldal (A hajnali vendég)

csgabi P>!

Maigret válasz gyanánt krumplisalátát, céklát és szardíniát vett a tányérjára, vagyis a rossz vendégfogadók klasszikus előételeit.

97. oldal (A vízbefúltak fogadója)

Kapcsolódó szócikkek: cékla · krumplisaláta · szardínia