Ködös ​kikötő (Maigret) 24 csillagozás

Georges Simenon: Ködös kikötő

Egy ​kis normandiai kikötőváros felé döcög a vonat. A fülkében hárman ülnek: Joris kapitány, akinek a koponyáját nemrégiben golyó fúrta át, s ennek következtében elvesztette emlékezőtehetségét és beszélőképességét, Julie, a házvezetőnője, aki minduntalan sírva fakad gazdája siralmas állapotán, s Maigret felügyelő, aki gondterhelten ráncolja a homlokát, mert fogalma sincs, hogyan fog fényt deríteni erre a homályos ügyre. S a dolgok még tovább bonyolódnak: Joris kapitányt reggel holtan találják ágyában, az éjjeliszekrényen álló pohárba egy titokzatos kéz mérget öntött. Kinek állhatott érdekében, hogy eltegye a kapitányt láb alól? A megkérdezettek egyértelműen azt állítják, hogy nem volt ellensége, és nem is gazdag, így irigye sem lehetett. Milyen összefüggés van Joris kapitány korábbi titokzatos eltűnése, a fejébe fúródott golyó és a későbbi gyilkosság között?
A nyomozás szálai két irányba vezetnek: Maigret felügyelő felváltva látható a Saint-Michel nevű kétárbocoson, a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1932

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Albatrosz könyvek

Magvető, Budapest, 1975
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632701623 · Fordította: Szíjgyártó László

Csabi P
Georges Simenon: Ködös kikötő

Maigret ezúttal nem Párizsban, hanem egy kis normandiai kikötőben nyomoz. Az ügy fölöttébb rejtélyes, előkerül egy férfi lőtt sebbel, amnéziásan, majd egyéb rejtélyes dolgok is kiderülnek róla, de a kisváros lakói csak ködösítenek. Na meg az idő is, mert ebben a regényben folyamatosan ködben vagy esőben játszódnak az események. A közepe táján leül a cselekmény, van néhány emberünk, akik gyanúsak, de Maigret nem jut velük semmire, csak morgolódik a ködben és a törvényesség határait súroló (vagy inkább átlépő) tettekre ragadtatja magát. Szóval csak tapogatózik a ködben, nyomozás helyett inkább pszichikai nyomás alá helyezi a gyanús egyéneket. Aminek meg is lesz az eredménye, de ebben az esetben sem mondható el, hogy Maigret a törvény szellemében járt el, inkább egy XIX. századi romantikus regényt idéz a befejezés, ami egy ilyen kezdés után azért csalódás volt.

SteelCurtain
Georges Simenon: Ködös kikötő

Szeretem Simenont, és szeretem a Maigret történeteket. Sajátos realizmus és könnyedség jellemzi ezeket a bűnügyi történeteket. Az örökké pipázó Maigret tulajdonképpen hús-vér detektív is lehetne, hiszen nemcsak csillogó értelmi képességeivel vív meg a bűnnel, hanem folyamatosan használja a rendőri háttérmunka elemeit is. A Ködös kikötőben megszokott párizsi környezetéből kiszakítva egy kis vidéki porfészekben nyomoz a híres detektív. Az ügy természetesen rejtélyes, de még milyen rejtélyes! A környezet tökéletesen illik a rejtélyhez, és persze mindenki sokat beszél, de szinte semmit se mond.
Az egyetlen csalódás a könyvben az, hogy már vége van. Szívesen olvastam volna tovább.

Esmeralda P
Georges Simenon: Ködös kikötő

Klassz krimi, a legjobbak közé tenném a sorozatból! Egy délutánra elég csak…

Georginanéven P
Georges Simenon: Ködös kikötő

Izgalmas, mint mindig, Simenontól ez a lassú csörgedezés, ugyanakkor a színfalak mögötti komoly taktikázás, logikai fejtegetés.
Őszintén szólva, ez most engem nem kapott el úgy, mint máskor más. Betudható ez annak, hogy sietve vettem kézbe, és valószínűleg zavart a snassz hatású szöveg.
Az újonnan kiadott, nem kifejezetten nyomozós, hanem lélektani történetmesélőseket léptékekben jobban élvezem, sőt vágynám, egy-egy ilyen kötetet sokszor túlságosan rövidnek találok.

Biró_Krisztina
Georges Simenon: Ködös kikötő

Az eddig olvasottak közül ez volt a legjobb sztori,amit mi sem bizonyít jobban mint hogy egy nap alatt kiolvastam.Vigyázat letehetetlen!!!!

Georges Simenon: Ködös kikötő

Nagy a köd és sokat isznak…, viszont ettől még nagyon sodródik a történet. Olvastatja magát.
Már az elején tudni véltem, hogy ki a gyilkos. Az indítékot nem „láttam”, egyszerűen ködben volt. Igazság szerint nagyon tetszett az ahogyan kikerekedett a történet. :)

mdmselle IP
Georges Simenon: Ködös kikötő

Eddig ez tetszett a legjobban. Tele van jó kis rejtélyekkel.

Katherine_Grey
Georges Simenon: Ködös kikötő

Egy kicsit fárasztó, mégis megdöbbentő a történetszövés. Vidéki Maigret, sok titokkal.

GergelyBerni
Georges Simenon: Ködös kikötő

Szeretnem a Maigret-történeteket. Ez is hozza a szokásos színvonalat, de nem lesz ez a kedvenc regényem.

Csabi P

– Ejha! Hiszen ön nem is norvég…
A férfinak sem az akcentusa, sem a testalkata nem volt az. Magas, jó alakú, még mindig elég fiatal ember volt. Csak az elegáns ruha gyűrődött össze kissé rajta.

Bla IP

Elkíséri az ajtóig és gyorsan bezárja utána. Maigret elmerül a ködben, amely oly sűrű, hogy azt sem látja, hová lép. De azért megtalálja a rácskaput. Érzi, hogy fűben jár, aztán kavicsos úton.

SteelCurtain

A lehető leghagyományosabb magatartás volt: a kisvárosi nagyemberé, aki azt hiszi, hogy ő a világ közepe, falusi nemesember módjára öltözködik, és azzal áldoz a demokráciának, hogy odavet egy-egy jónapotot a kisembereknek, szórakozottan kezet szorít velük, és néha még azt is megkérdezi, mi van a gyerekeikkel.

Bla IP

Tudták, hogy együtt ivott a kocsmabeli társasággal, s kicsit maguk közé tartozóként üdvözölték.

Olya

És az élet folyik tovább a ködben, ahol az ember minduntalan belebotlik valakibe, akit addig észre sem vett.
Ez a köd tulajdonképpen nemcsak baljóslatú: több annál. Valami meghatározhatatlan nyugtalansággal, szorongással, fájdalommal tölti el az embert. Az az érzés, hogy egy ismeretlen világban van, ahol teljesen idegen, s amelyik a maga külön életet éli körülötte.
Ez a sötétség tele van láthatatlan emberekkel. Ott van például az a vitorlás, amelyik a sorsára vár, ott van egészen közel, s még csak nem is sejti az ember…

21. oldal, Albatrosz Könyvek, Budapest, 1975.

Olya

Mikor kiérnek a városból, a szó szoros értelmében ködfalba vesznek. Alig két méterre egy ló meg egy kocsi merül fel a ködből, kísértetló, kísértetkocsival! És kísértetfák, kísértetházak úsznak el az út két oldalán is.

13. oldal, Albatrosz Könyvek, Budapest, 1975.