A ​londoni férfi / Maigret és a borkereskedő (Maigret) 31 csillagozás

Georges Simenon: A londoni férfi / Maigret és a borkereskedő

Éjszaka a dieppe-i kikötőben egy hórihorgas alak egyetlen ökölcsapással leterít és a vízbe dob egy férfit, bőrönddel a kezében Maloin, az éjszakás váltóőr, aki véletlenül szemtanúja lesz az esetnek, kihalássza a bőröndöt, és ezzel elkezdődik pokoljárása. Egyetlen nyugodt perce sincs, érzi, hogy tennie kellene valamit, de képtelen eldönteni, hogy a becsületesség útján maradjon-e, vagy engedjen a bőröndben lapuló bankjegyek csábításának. S amikor végre cselekvésre szánja magát, végzetes dolog történik.

Maigret főfelügyelő segítségét ismét egy gyilkosság ügyében kérik, ezúttal Chabut úr, egy gazdag borkereskedő az áldozat. Maigret mindenekelőtt Chabut-t szeretné megismerni, úgy véli, akkor a gyilkosáról is sokkal többet tudna. Csakhogy Chabut-t sokan gyűlölték, elsősorban üzleti vetélytársak, elcsábított és könyörtelenül félredobott nők kerülhetnek gyanúba. Maigret azért más irányban is nyomozni kezd…

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fekete Könyvek Európa

Európa, Budapest, 1986
284 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630738074 · Fordította: Farkas Márta, Németh István

Georges Simenon: A londoni férfi / Maigret és a borkereskedő

Nekem egy új kiadásban volt meg a Londoni férfi, így egy 100-asért megvettem a Bosnyákon a @csgabi által egy kiírás teljesítéséért meghatározott olvasandó Simenon könyvet.
Az ilyen Maigret krimikért szerettem meg igazán Simenon történeteit. Ott jártam Párizsban, helyenként velem Ti is. Éreztem a Zola által is megörökített forgatagát és szagát a Nagycsarnoknak(Párizs gyomra), s ültem Párizs legrégibb terén. A helyek hangulatai befolyásoltak, s Maigret rumokkal is kezelt megfázása. Adott egy szokványos gyilkossági helyzet, majd az információk begyűjtése után megismerszik az áldozat személyisége és háttere, amely utóbbiban feltűnnek a halálában érdekeltek is, s a nyomok vezetnek valahová. Itt pont sehová, de mégis kiderül, hogy a „szemét alak” áldozat, aki megfélemlítette, megalázta partnereit, kihasználta és megalázta alkalmazottait – mert „inkább féljék és gyűlöljék, mint kihasználják” – bizony megérthető okot, azaz indítékot szolgáltatott a történtekre. S a főfelügyelő meg is érti az elkövetőt, kinek szintén felderíti körülményeit, ember módra viselkedik egy másik esendő szerencsétlennel, aki már nem talált más megoldást… Jó néhány kellemetlen ember, s egy tévútra jutott bűnös – kitűnő könyv!

regulat>!
Georges Simenon: A londoni férfi / Maigret és a borkereskedő

Nem azért olvasok Simenont, mert izgat a rejtély.
Meggyőződésem, hogy ő sem azért írt krimit, hogy rejtvényeket gyártson.

Simenonnak van némi nyomasztó melankóliája, amit szeretek. Persze én csak egy vagyok a sok olvasóból, aki szerint Simenon nem spoilerezhető. Aki szerint nála a „mit”-et felülírja a „hogyan”.

A kötetet kézbe véve először morogtam, hogy nem kizárólag a kedvenc alkoholistámé a főszerep, de lássuk be, hogy az …és a borkereskedő mellé igazán passzolt a Londoni férfi. Két a tettes a „körülmények áldozata” krimi. Két, egyébként becsületes, kisember útja a bűnbe… Két moralizáló történet, ahol a tettes is áldozat, az áldozat is tettes.

Simenon moralizál. Az olvasó meg esetleg elgondolkodik azon, hogy a fekete nem fekete és a fehér nem fehér…. vagy de… vagy mégsem.

Európa, Budapest, 1986
ChEebor>!
Georges Simenon: A londoni férfi / Maigret és a borkereskedő

Nem volt rossz, de olvastam már jobb Simenon történeteket is. A londoni férfi történetével elég kettős érzelmeim vannak, mert egyrészt Simenon kiválóan ábrázolja főhősének jellemét és lélektani folyamatait, de mégis a „több kevesebb” csapdájába esett, mert a mű még rövidsége ellenére is nagyon vontatottá válik egy-egy cselekményrészének végére. A Maigret és a borkereskedő már jobb egy kicsit, mert vérbeli Maigret-történet, de ez sem folyt olyan jól, mint ahogy vártam volna. Sok a karakter, de egyik sincs túl jól kidolgozva, helyenként banálissá válik a sztori stb, és a vége sem az igazi. Mindennek ellenére azért jó könyv, de nem ezen szereti meg az ember a szerzőt.

Annie_Rider>!
Georges Simenon: A londoni férfi / Maigret és a borkereskedő

Simenon feltalálta az unalmas krimit. A londoni férfin nagyon szenvedtem, az elején még érdekelt is valamilyen szinten, hogy mi történik, de aztán totál érdektelen lett, sehogy se tudtam kötődni a karakterekhez. Maigret már sokkal szimpatikusabb volt, nála már azon is túl tudtam lendülni, hogy a nyomozásnak meg az eseményeknek semmi közük egymáshoz, csak úgy folynak a maguk irányában. Ritkán érzek ilyet, de most egyáltalán nem tudott lekötni a könyv, pedig az atmoszférája érdekes.

Bla I>!

A szája kiszáradt, s azon gondolkodott, mit igyon. Mivel előző nap rumot ivott, most is azt rendelt. Aztán még egyet, mert pici volt a pohár.

Bla I>!

Odakinn halvány rózsaszínű lett a köd, sejteni lehetett, hogy mögötte kisütött a Nap. A Szajna gőzölgött.

regulat>!

Maigret hosszadalmasan kifújta az orrát, pár pillanatig elácsorgott az ablak előtt, s végül felhajtott pár korty finom pezsgőt; mindig tartott a faliszekrényben egy üveget aranytartaléknak.

207. oldal, Maigret és a borkereskedő (Európa, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: pezsgő
Tiger205>!

Abban a pillanatban nem is sejtjük, hogy az előtte átélt órák mennyire különböztek életünk többi, megszokott órájától, csak a „bűntett” után döbbenünk rá, hogy ezeknek az óráknak különös jelentősége volt, és csak ekkor próbáljuk makacs erőlködéssel újra megtalálni az események elveszített fonalát, és ismét sorba rakni az összezilált perceket.

Riru>!

Párizsban ezrével akadnak ilyen meghatározhatatlan hovatartozású egyének. Vannak, akik kérlelhetetlenül csúsznak lefelé, s előbb-utóbb a Szajna-parton találkozik velük az ember, ha ugyan már előbb bele nem ugranak a folyóba.
Másoknak sikerül megkapaszkodniuk, s összeszorított foggal a felszínre vergődniük, főleg ha valaki segítő kezet nyújt feléjük.

219. oldal, Európa Könyvkiadó, 1986.

etelkapivon>!

-Furcsa, hogy bizonyos társadalmi körökben èrvènyüket vesztették az èlet szabályai…