A ​katedrálisok kora 17 csillagozás

Művészet és társadalom 980-1420
Georges Duby: A katedrálisok kora Georges Duby: A katedrálisok kora

Az ismert francia történész a középkori társadalom és művészet történetét mutatja be 980-tól 1420-ig, kapcsolatukra helyezve a hangsúlyt. Azt akarja megfejteni, hogyan változott a művészet szerepe a szóban forgó több mint négy évszázad folyamán, és milyen célt szolgáltak a templomok, szobrok, képek.

Corvina, Budapest, 1998
296 oldal · ISBN: 9631344487 · Fordította: Albert Sándor, Fázsy Anikó
Gondolat, Budapest, 1984
332 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632813855 · Fordította: Albert Sándor, Fázsy Anikó

julianus>!
Georges Duby: A katedrálisok kora

Georges Duby: A katedrálisok kora Művészet és társadalom 980-1420

Szellemtörténeti alapmű. A Középkor megértésének Kulcsa…
Nem könnyű olvasmány. Sok utalás, egy csomó könyv, stílus, esemény vagy személy ismeretét késznek veszi az olvasó részéről. De ha rászánja magát az ember, és mellé is olvas, egy különleges élménnyel lesz gazdagabb.
Mégsem mondanám száraz szövegnek. Olvastatja magát, és sokadik olvasás után, szinte minden Középkorral (akár korai 7-8. század, akár a virágzó korszakkal 11-13.század) foglalkozó könyv „aha” élménnyel ajándékozza meg a felfedezőt. Egy ismerős világgal, ismerős szimbólumokkal…
Jövőre újra előveszem. :-)

Bereg_Isztria>!
Georges Duby: A katedrálisok kora

Georges Duby: A katedrálisok kora Művészet és társadalom 980-1420

Hű, nehéz szavakba önteni a véleményemet a könyvről. Inkább töredékeket fogalmazok meg.

1. Szellemtörténeti alapmű.
2. Jaj, nagyon francia. Persze a szerző is francia, de ne egy „európai” középkorral foglalkozó művet várjunk, hanem egy francia, helyenként olasz, csipetnyi angol-német középkorral foglalkozó művet. Ahol persze a franciák a leg-leg-legek.
3. Hűha-élményeket ad, olyan szempontból világítja meg a történelmet, amivel még soha sehol másutt nem találkoztam. Ok-okozati fejtegetéseitől néha megborzongtam. Imádom! Apróságokból rak össze egy egészet, mindenhol elcsippent egy darabkát és beilleszti a képbe. Akinek ez a hűha-élmény bejön, annak ajánlom Conrad Totman Japán története című művét, ökológiai szempontú történetírást tartalmaz.
4. Igen hullámzó az olvasmányossága. Helyenként olvastatja magát, lerakni sem tudod, máshol alig várod, hogy túljuss a fejezeten.
5. A fekete borítós kiadásról szólva: botrány a képek minősége. A kiadás minősége is. Szétesett az egész szinte lapjaira. Méltatlan a belbecshez.
6. Ha olvastál már Ken Follettet, és érezted úgy, hogy egy pillanat alatt belerakott abba a korszakba, azokra a helyszínekre, ahol a története játszódik, itt is ezt fogod érezni, csak itt tömérdek ténnyel alátámasztva.
7. Hiányérzet: Dubynek párszáz évig kellett volna élnie, és az egész történelmet feldolgoznia úgy, ahogyan a középkorral foglalkozott. Szeretném a szemével látni a többi korszakot is.
8. Az olvasásához javaslom, hogy legyen kéznél az internet, hogy az épületeket, részleteket meg tudjuk kukkantani, és az Idegen szavak és kifejezések szótára (nekem elég gyakran volt rá szükségem).

Mihez kezdjen az ember, ha letette? Irány Huizinga és A középkor alkonya! A másik szellemtörténeti óriás nagyjából ott folytatja, ahol Duby abbahagyta.

fióka>!

Ebben a korban a templom a műalkotás. A nagy művészet csak szakrális lehet.

44. oldal, 2. A hűbéresek

Kapcsolódó szócikkek: művészet · templom
dorina_sak>!

Az új művészet győzelmei visszaszorították a román képzelet alkotásait. Ile-de-France-ban a kapuk zugaiba menekültek, az utolsó ítélet démonai közé, néhány oszlopfőn és a szobrok konzoljain ugyan még ott nyüzsögnek, kapaszkodnak a régi szörnyek figurái, amelyek itt az eltiport rosszat, a bűnt, a halált jelenítik meg. Teljesen legyőzöttek vajon? Korántsem: a Párizson és Chartres-on túli tartományokban ezek a szörnyek vidáman játszadoznak a napfényben.

dorina_sak>!

Az értelem: maga a szeretet.

Kapcsolódó szócikkek: értelem
dorina_sak>!

A clunyi bazilika, a XI. század művészetének egyik csúcsa, amely szerkezetével és díszítményeivel egyaránt azt kívánta illusztrálni, miképpen támadnak fel a halottak a harsonák hangjára a parúzia fényében, olyan földből nőtt ki, melyet seregnyi halott csontja termékenyített meg.