A ​tragédia halála 1 csillagozás

George Steiner: A tragédia halála

George Steiner – akit a magyar közönség az Egyre távolabb a szótól című kötetéből már megismerhetett – ebben a tíz esztendeje született nagyméretű esszéjében a tragédia drámai műfajának kétezer éves útját nyomozza végig, pontosabban: felbomlási folyamatának okait elemzi, azt vizsgálja, hogyan sorvadtak el a klasszikus (ókori) tragédia feltételei a Nyugati Ember új világlátásának, embervíziójának fokozatos kikristályosodásával. Ezt a drámatörténeti, műfajelméleti munkát azonban – közvetve vagy olykor alig-alig leplezve is – egyetemes gondok, aggodalmak, a condition humaine szenvedélyes-személyes hangú vizsgálata hevíti át, és így a könyv több lesz önmagánál: túlzásaival, vitatható következtetéseivel is érdekes egyéni kalauz a modern ember lelkiismeret-vizsgálatához. Éppen ezért A tragédia halála, ez a tudós felkészültséggel, de egyben egy született szépíró lendületével megalkotott esszé nemcsak a szakembernek szól, hanem megvilágosító élményt jelent minden érdeklődő olvasónak.

Európa, Budapest, 1971
374 oldal · keménytáblás

SignorFormica>!
George Steiner: A tragédia halála

A klasszikus francia, 17. századi dráma lenyűgöző elemzése. Corneille, de különösen Racine számunkra hűvösen idegen világát hozza közel, bár mint maga is bevallja, ez a világ olvasva jobb, mint színpadon láttatva.