Consuelo (Consuelo 1.) 49 csillagozás

George Sand: Consuelo George Sand: Consuelo George Sand: Consuelo George Sand: Consuelo George Sand: Consuelo George Sand: Consuelo George Sand: Consuelo George Sand: Consuelo George Sand: Consuelo

Consuelo tüneményes tehetségű énekesnő, de életét és a velencei társaságba való befogadását több ellentmondás is nehezíti: spanyol, részben cigány származású, de a velencei stílus hibátlan értője, szerelemgyerek, csúnya leány, akit a tehetség és jóság mégis valósággal gyönyörűvé varázsol, az opera csillogó világa éppúgy vonzza, mint az érzéki szerelem, de fokról-fokra megcsömörlik mindkettőtől, egyre inkább lelki, megnemesült vonzalomra vágyik, s a tetszés és a siker közegéből a jószolgálat és a társadalom-jobbítás övezetébe lép át. Az önéletrajzi ihletésű regény eltávolítva egy történelmi időegység viszonylatába beleszőve a 18. század közepének története. A hősnő Velencéből Csehországba jut, majd Bécsbe, Poroszországba; feltárulnak előtte fejedelmi paloták, paplakok, összeesküvők földalatti rejtekhelyei. Értelme és jósága választatja vele Albert grófot, aki huszita. Férje halála után Rudolstadt grófné lesz, de ez már a könyv második kötetében (Rudolstadt grófné címmel) olvasható.

Eredeti cím: Consuelo (francia)

Eredeti megjelenés éve: 1843

860 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630711176 · Fordította: Szávai Nándor

Anzoleto · Consuelo

Arianrhod P>!
George Sand: Consuelo

Ifjúkorom – a romantikus-szentimentális korszakom – egyik nagy imádottja volt ez a könyv, a folytatásával (Rudolstadt grófné) együtt. Gimnazistaként rohamtempóban olvastam végig, majd később többször is újra elővettem. Évtizedekkel később is tudom élvezni, bár ma már megmosolyogtat az érzelgős írásmódja. Ez viszont semmit nem von le a mű értékeiből.

Fantasztikus történelmi és zenei korrajz Európa birodalmaiból, politika, intrika, színházi és uralkodói hatalmi harcok, szerelem és árulás, barátság és veszteség. Millió történelemből és irodalmi művekből, zenetörténetből is ismert alak keveredik képzelt szereplőkkel.

Különösen nagy kedvencem volt a csehországi néhány fejezet, melyben egy közeli ország és nép kevéssé ismert hagyományai és történelme bontakozik ki érzelmileg megragadó, pátosszal teli ideálként lefestve az elnyomó hatalommal szembeni csöndes ellenállásukat.

Carolynd>!
George Sand: Consuelo

Fordulatos, romantikus, pörgős pikareszkregény igen erős feminista hangsúlyokkal. Pont ez az érdekessége: nem igazán lélektani regény, mégis nagyon nőies.

Habók P>!
George Sand: Consuelo

Nagy kedvenc, ma is szívesen olvasom Consuelo történetét.

George Sand: Consuelo

A Consuelo kalandokban, fordulatokban, érzelmekben, fiktív és valós személyek találkozásában és számos nagyszerű gondolatban gazdag regény, amely hol megnevetett, hol pedig elszomorít, de biztosan nem hagyja unatkozni az olvasót.
És Albert gróf jellemét is megfejtettem, úgyhogy kíváncsian várom a folytatást.

George Sand: Consuelo

A nagyon sok szép és igaz gondolat ellenére csak egy sablonos, elcsépelt, kommersz regényt tudott összehozni belőle az írónő.

olvasóbarát>!
George Sand: Consuelo

Kíváncsi voltam erre a könyvre, de nekem ez a romantikus „túlírtság” sok. Az eleje nagyon jól indul és érdekes, az első kötet a második része annyira túlrészletezett, hogy néhol kellett egy kicsit ugranom, hogy elviselhető legyen. A második kötetben is túlzottan burjánzó a cselekmény és nagyon sok az intrika, a főhős meg „szinte egy szent”, szóval nem fogom keresni a folytatást egyelőre.
Egy énekes tehetségének a kibontakozása és a művészvilágban való helykeresése remekül látható ebből a kötetből.

kuliga>!
George Sand: Consuelo

Réges-régen (30-35 éve) olvastam, emlékszem végig sírtam, annyira szép volt (meg lehet pont szerelmes voltam). Most izgatottan kezdtem olvasni, hogy most milyen élmény lesz. Most nem bőgtem, de most is csodálatosnak tartottam. Consuelo gyönyörű hangja, tehetsége ellágyít. A fülszövegben olvastam, hogy a történet egy operához hasonlít, és valóban azt éreztem, hogy árad, mint a zene, dráma-romantika váltakozásával ébren tartja a figyelmet, de mégis elandalít. Nem nyomoztam sose, hogy van e valóságtartalma a történetnek, de annyira életszerű, hogy sokszor úgy éreztem, hogy életrajzot olvasok, de nagyon szép mesével átszőve.

Jassal>!
George Sand: Consuelo

Élveztem, de a második kötet felétől majdnem falhoz vágtam dühömben. Mindegy. Elment a kedvem a folytatástól egyelőre.

sweetbrownie21>!
George Sand: Consuelo

Vannak könyvek, amiket olvasol, és a barátaiddá válnak. Számomra ez köztük vezet. (És valószínűleg képtelen leszek bármikor is kellőképpen összeszedni a gondolataim róla.) Lágy, simogat, egyúttal viszont a kemény művészvalóságot taglalja szívfacsarva. Nem mondom azt, hogy kötelezően olvassa el mindenki (mert ez a kijelentés elcsépelt és túlzás), de akinek egy kicsit is megtetszett, ne féljen belevágni, nem fogja megbánni (még akkor sem, ha nem jártas ebben a témában).

Európa, Budapest, 1978
860 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630711176 · Fordította: Szávai Nándor

Nílkantha>!

…nem színházakban játsszák a legjobb komédiákat…

244. oldal, II. kötet, Kriterion Könyvkiadó Bukarest, 1986

Nílkantha>!

…szerelem isteni természetű, vagyis halhatatlan, s amikor elpusztítani véljük, csak szívünk titkos rejtekébe zárjuk. Sok évig alattomosan meghúzódhat itt, míg csak kedve nem támad, hogy előbújjon.

161. oldal, II. kötet, Kriterion Könyvkiadó Bukarest, 1986

Nílkantha>!

A nagy szeretet könnyűvé teszi a bajokat, amelyeknek nagy a súlya, ha egyedül viseljük el.

422, oldal, I. kötet, Kriterion Könyvkiadó Bukarest, 1986

Nílkantha>!

A megvetés és a szerelem gyakran édestestvérek.

430. oldal, I. kötet, Kriterion Könyvkiadó Bukarest, 1986

Kapcsolódó szócikkek: Anzoleto · Consuelo
Nílkantha>!

A hetvenkedő nagyzolókat az egyszerű és bölcs emberek sem szeretik, de a többi nagyzoló szinte gyűlölettel és utálattal gondol rájuk. A hiú ember lenézi hasonmását, és kicsúfolja bűnét, amelyet pedig ő is magában hordoz.

187. oldal, II. kötet, Kriterion Könyvkiadó Bukarest, 1986

Nílkantha>!

A színpad forró aréna; aki padlójára lép, mindjárt átmelegszik, s sápadtnak és hidegnek találja az élet minden más izgalmát, de amint a fáradságtól összetörve elhagyja, utólag megrémül, hogy a lángok e próbatételét kellett megállnia, s ha mindig is oda vágyik, csak borzalommal tud rá gondolni. Gondolom, az akrobata ennek a gyötrelmes, lelkesítő és veszélyes életformának legjobb megtestesítője. Izgató és rettenetes gyönyört érezhet a köteleken és létrákon, amelyeken minden emberi erőt meghaladó csodáit megvalósítja; de mihelyt győzedelmesen leszáll, szinte elalél arra a gondolatra, hogy újra kell kezdenie, megint szembe kell néznie a halállal és a diadallal, e kettős arcú rémmel, amely szüntelenül felette lebeg.

339. oldal, II. kötet, Kriterion Könyvkiadó Bukarest, 1986

Nílkantha>!

…nem lehetünk büszkék, ha mások számára kérünk.

145. oldal, II. kötet, Kriterion Könyvkiadó Bukarest, 1986

Andrea10>!

– Nőt nőért, gróf úr, és gondolát gondoláért!

21 - 199. o. (Palatinus, 2004)

Andrea10>!

Nem ismered fel azt, aki, mióta csak létezel, szíved rejtekéből beszélt hozzád, és vigasztalt bánatodban, szólván: Keresd a boldogságot, ne mondj le róla! A boldogság a te osztályrészed, követeld, és megkapod!

529. oldal - 55. (Palatinus, 2004.)

Nílkantha>!

A madár védtelen, de van szárnya, hogy elmenekülhessen, s amikor fent repül a magasban, nem fél már a csapdáktól és kelepcéktől.

7. oldal, II. kötet, Kriterion Könyvkiadó Bukarest, 1986

Consuelo sorozat · Összehasonlítás