A ​Hét Királyság lovagja 351 csillagozás

Történetek A tűz és jég dala világából
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

A Királyvár nyomornegyedében malacokat hajkurászó Dunk élete először akkor vett váratlan fordulatot, amikor egy kóbor lovag maga mellé vette fegyverhordozónak. Tíz évvel később az újdonsült lovag élete újabb fordulatot vesz, amikor első lovagi tornáján a Targaryen-ház tagjaival vívhat. Ám aki sárkányokkal táncol, könnyen megégetheti magát…

George R. R. Martin A tűz és jég dalával párhuzamosan írt kisregényei Westeros múltjába visznek el minket, amikor még a sárkánykirályok uralják a Hét Királyságot, ám hatalmukat belviszályok és trónkövetelők fenyegetik – veszélyes és izgalmas idők egy kóbor lovag és fegyverhordozója számára. A Hét Királyság lovagja kötelező olvasmány A tűz és jég dala regények rajongói számára, és ideális ízelítő azoknak, akik eddig csak a tévésorozatból ismerték Westeros lenyűgöző világát.

Eredeti mű: George R. R. Martin: A Knight of the Seven Kingdoms

Alexandra, Pécs, 2016
416 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633579411 · Fordította: Novák Gábor · Illusztrálta: Gary Gianni
Alexandra, Pécs, 2015
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633574843 · Fordította: Novák Gábor
Alexandra, Pécs, 2014
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633574843 · Fordította: Novák Gábor

lovag

vicomte MP
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja Történetek A tűz és jég dala világából

Tudtam, hogy nem fogok csalódni, hiszen az első történetet már olvastam a Legendákban és képregényként is, de nem csupán nem csalódtam, hanem mindhárom kisregény igazi katarzist okozott.

Ezekben a történetekben megtaláltam mindazt, ami miatt annak idején a Trónok harca első olvasásakor menthetetlenül rajongó lettem.
A lovagvilágot, egyszerre mutatva meg azt a maga mesebeli pompájában és sárszagú realitásában.
A kóbor lovagok életét, ami tényleg nem afféle kalandos vállalkozás, hanem folyamatos küzdelem az éhkopp és a gyakran jogos gyanakvás és megvetés ellen.
A birodalmat uraló feudális rendet, a sokszor méltatlan hűbérurakkal és a kisszerű vitáikkal. S azzal a kérlelhetetlen kegyetlenséggel, amivel azokat rendezik.
Mindehhez a történeti hátteret és súlyt a Targaryen családdal kapcsolatos intrikák, lázadások és cselszövések sora szolgáltatta.
Az pedig csak hab a tortán, hogy ha az olvasó alaposan figyel, akkor észre kell vegye, hogy ezek bizony tucatnyi szállal kapcsolódnak a regénysorozathoz, hiába játszódnak a novellák jó 90 évvel korábban.

Már csak ezek miatt is érdemes lenne olvasni a könyvet, de igazán élménnyé az teszi, hogy a főszereplő, Ser Duncan, a Magas az egyik legszimpatikusabb figura az egész A jég és tűz dala univerzumban.
Olyan figura ő, aki a maga egyszerű, becsületes, néha valóban kissé naiv módján szemléli azokat az eseményeket, amelyekbe belekeveredik.
Ráadásul egyike azon kevés szereplőnek Martinnál, aki nem a saját önző érdekeit nézi, nem valamiféle arrogáns büszkeség, bosszúvágy vagy a rosszul értelmezett becsület mozgatja, hanem a szíve.
Amiből renget jutott ennek a nagydarab embernek.

Turms P
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

A könyv megjelenésekor dühös voltam, amiért Martin előzményt fabrikál fantáziavilágához ahelyett, hogy a hosszú idő óta csúszásban lévő alaptörténetre koncentrálna, és emiatt nem is nagyon akartam elolvasni. Szerencsére azonban túlléptem a dolgon, és milyen jól tettem! Megkockáztatom, hogy ezt most jobban élveztem, mintha a régóta várt hatodik kötetet olvastam volna.
A könyv egy low fantasy világban játszódó klasszikus kóborlovag-történet. Mivel végig egy karaktert követünk, az ifjú Ser Duncant, így összetettségében meg sem közelíti az alapsorozatot, és a védjeggyé vált politikai machinációk is majdnem teljesen hiányoznak, akárcsak a szintén nagyon jellemző erőszak és brutalitás, vagy úgy általában a fantasy elemek. Akiknek ezek fontosak voltak, valószínűleg nem fogják annyira szeretni A Hét Királyság lovagját, én viszont nagyon élveztem ezt a kvázi történelmi lovagregényt.
Azt azért nem tudom, hogy önmagában mennyire állna meg a könyv. Ha az olvasó nem ismerné a Martin fantáziavilágában játszódó többi regényt, biztosan nem volna annyira hatásos ez sem. Főleg, mert az író ismertnek vesz tényeket, eseményeket, személyeket, és csak olyan dolgokat magyaráz el, amik kimondottan ehhez a történethez kapcsolódnak.

Alexandra, Pécs, 2016
Levandra P
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

Mitől lesz lovag egy lovag? Egy kardlap érintése és a testi erő, az ambíció, hogy bajnok legyen valakiből – elegendő, hogy elnyerje ezt a címet? Vagy a „lovagnak lenni” kérdése a szívben dől el? Számomra nagyon szimpatikus oldalról közelíti meg a témát Martin, viszont Dunk kicsit együgyű, naiv képzelgéseivel jelzést küld az olvasó felé, hogy nem baj, ha valaki álmodozik is, de inkább maradjon a realitás talaján. Főhősünk kissé elrugaszkodott a valóságtól és sokszor jutott eszembe róla la Mancha lovagja, aki ugyanígy szélmalomharcot vívott a képzelt valósággal.

Dunk idealizált eszményképét ellensúlyozva Egg tapasztalatai egészítik ki, bár önmagát, idősebb lévén, tapasztalt férfiként kezelve nem mindig fogadja el a fiú tanácsait. Döntéseivel sokszor bizonyítja, hogy még nem áll készen a feladatra, de szívében igazi lovagként él és eszerint cselekedik. Dunk patyolat lelkülete a mai kor meg nem értett hőseit juttatja eszembe, akik nagyra törő álmain viccelődni szokás.

Tovább: http://konyvvadaszok.blogspot.hu/2017/04/g-r-r-martin-h…

Leonidas
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

Három igazán szórakoztató, remek történetet sikerült Martin-nak összehoznia.
Martin-t nem sorolom a kedvenc íróim közé, de most közel állt ahhoz, hogy kedvenc váljon belőle. Persze továbbra sem nyűgöz le a világ, a fantasy elemek hiánya is negatívum a szememben. Konkrétan ebben a könyvben szinte semmi fantasy nincs, hacsak a kitalált világ meg a sárkányok elég sűrű emlegetése nem számít annak. Mondjuk én azért többet várok egy fantasy könyvtől. Azonban a történetek rendkívül szórakoztatóak. Egyrészt megvan a tipikus Trónok harcára jellemző komor hangulat, másrészt viszont nem annyira kegyetlen.
Egy Dunk nevű kóbor lovag a novellák főszereplője. Nem túl eszes, de rendkívül becsületes ember, minden hibájával együtt egy szerethető figura. Meg is lepődtem, mert az írónak nem igazán szokása kedvelhető karakterek szerepeltetése.
Kemény, embert próbáló életmód a kóbor lovagok világa. Dunk élete csupa küzdelem, fájdalmas tapasztalatok sokasága nehezíti amúgy sem könnyű életét. Olyan váratlan, életveszélyes helyzetekbe csöppen, amikből már-már nincs kiút. Nagyon tetszettek az író megoldásai.
Remélem Martin ír még hasonló történeteket, mert a hangulatuk sokkal közelebb áll hozzám, mint a sorozat regényeinek. Érdemes elolvasni.

Belle_Maundrell
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

Martin bácsi, tudod, hogy szeretlek, ráadásul már megint megcsináltad, de csipkedd már magad a Winds of Winterrel, mert nem vagy fiatal, és a gonosz öreg hobbitok írók sem élnek örökké!
Szóval nagyon jó volt megint Westerosra kirándulni és jobban megismerkedni a régi Targaryenekkel. Dunk és Egg is nagyon szerethetőek, és borzasztó aranyosak így együtt (ha mondhatok ilyet). Persze itt is akad bőven sunnyogás meg összeesküvés, de nem is vártam mást. Mellesleg büszke vagyok magamra, mert rögtön kitaláltam, mi van a tojással és a Hegedűs titka is gyanús volt. *büszkén kihúzza magát*
Megint elkapott a Tűz és jég dala hangulatom, egy csomót hallgattam a Rains of Castamere-t (bár ebben nem volt benne), és jó volt ismerős nevekre akadni, habár az „eredeti” könyveket már elég régen olvastam. Azért a rémfarkasok hiányoztak, de legalább a sárkányok említésre kerültek. :)
Bármikor szívesen olvasnám tovább a kóbor lovag és a kissárkány (ezt nem bírtam kihagyni :P) történetét, de szigorúan a hetedik kötet megjelenése után. Komolyan, legszörnyűbb félelmeim egyike, hogy a bácsi feldobja a talpát, mielőtt megtudnám, ki fog uralkodni Westeroson. Szóval tessék szépen igyekezni, aztán meg ezt folytatni.

Kata_ P
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

Kalandos történet Westeros világában.
Nagyon szépek a rajzok :)

Hanaiwa
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

Ser Duncan a Magas története igazi Martin.
Ahogy az ősz mester szokta keverni a paklit, úgy jönnek elő a szereplők és az események. Hősiesen, de sárbatipróan valóságosan. Kardvillogtatva, de cipőtalp ízű sózott marhahúst csócsálva. Nemes szavakat harsogva, de embertelen részegen…
Mindennek a közepén egy egyszerű „kisember”, egy hétköznapi lovag kóborol, tartva magát azokhoz az eszmékhez amikről oly sokat szeretnek zengeni a bárdok, és oly szívesen feledkeznek meg a nemes vitézek.
Vándor hősünk nem mindennapi fegyverhordozójával három kisregényen lovagol keresztül, közepén a Felesküdött Kard című remekléssel, amiben megvillan hogy Martin miért is Martin. Ahogy a lovag tartja magát ahhoz akinek szolgálatába szegődött, ahogy megismer két különböző álláspontot, és ahogy egy egész háború kerül elé teljesen más megvilágításban..ezt tudja nagyon a mester. Nincs fekete és fehér. Árnyalatok vannak mint a valóságban.

Coffee IP
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

Mit lehet mondani? Nem Trónok harca, de Martin. Ugyanaz a stílus, hangulat, világ, mint a sorozat… Imádtam, ahogy Dunkot is. ♥ Kár, hogy ilyen rövid, és nem hét részes. :)

CaptainV P
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

Nyilván azok számára, akik szeretik ezt a jelenséget, amit Martin a világra szabadított, nem létezik olyan, hogy érdektelen történet. Én a megjelenés beharangozásakor megpróbáltam elhitetni magammal, hogy ez engem – mivel nem AZ a történet, így – egggggggyáltalán nem érdekel, hát, ez kb. öt másodpercnyi időre sikerült. Persze, hogy érdekelt. Ha Westeros lenne ráírva, engem egy kanál is roppantul érdekelne, nemhogy három kisregény.
Nagyon kellemes érzés volt visszatérni a világba, ismét belemerülni abba a „pont jó” stílusba, amit Martin használ. Féltem, hogy vagy a karaktereknél vagy a cselekménynél ki fog ütközni, hogy ez csak olyan „futottak még” munka, tölteték, de nem így lett. Dunk és Egg pont olyan összetevői ennek a részletgazdag világnak, mint bárki más A tűz és jég dalában. És ráadásul nagyon lehet őket szeretni.

ftamas
George R. R. Martin: A Hét Királyság lovagja

Ebben a kötetben három kisregény található, de mégis összefonódva a három történet egy nagy regényt alkot. Martin Lovagokról mesél, akik között vannak jó és vannak rossz lovagok, mert ugyanúgy emberek mint bárki más. A főhős viszont nem csak küllemében, hanem szívében is lovag. Martin azért Martin marad. A főhőseinek nincs könnyű dolguk, de viszont valós emberek. A környezetet, a lovagi tornákat úgy ábrázolja, hogy teljesen hihetőek.
Egyszer Kornya Zsolt mondta valahol, hogy Martinnak a rövid történetei, novellái nagyon jók, még talán jobbak mint a hosszabb írásai, mert az olvasó nem veszik el bennük. Erre a regényre ez teljesen igaz. Mind a három novellának íve van és remek történetek egytől egyig.

A trónok harca könyvek nélkül is remek olvasmányok.

psn

– Egy és húsz fajta madár – mondta Ser Kyle.
– Egy és húsz fajta madárszar – tette hozzá Ser Maynard.
– Nincs költészet a szívedben, ser.
– Neked viszont leszarták a válladat.

Belle_Maundrell

– Ahhoz, hogy ártsunk valakinek, nem szükséges szándék.

78. oldal, A kóbor lovag

psn

– Komisz dolog ez a víz – jegyezte meg Bennis. – Egyszer ittam, de kutya beteg lettem tőle. A bor jobb.

Kapcsolódó szócikkek: bor · víz
szallosas P

A házasság maga a közelharc, ezt bármelyik nős férfi elmondhatja.

Kapcsolódó szócikkek: házasság
psn

– Bolond és lovag? Ilyenről sosem hallottam!
– Drága hölgyem, minden férfi bolond, és minden férfi lovag is, ha nőkről van szó!

Csisza

Tölgy és vas, vigyázz rám, mert ha meghalok, a pokol vár.

karaj

A fivéreim felülmúlnak, ha harcról, táncról, gondolkodásról vagy olvasásról van szó, de fele olyan élethűen sem tudnak eszméletlenül feküdni a sárban, mint én.

Csisza

– Nem, egy kés is elég lesz. És jobban teszed, ha itt leszel, amikor visszajövök, hallod? Ha kirabolsz és elmenekülsz, esküszöm, utánad megyek és elkaplak. Kutyákkal!
– Nincsenek is kutyáid – mutatott rá Egg.
– Szerzek néhányat, csak miattad.

psn

Attól tartok, még nem vagyok elég érett… de még mindig jobb a zöld alma, mint a férges, nem igaz?

psn

Egy nőnek kétszer olyan messzire kell hugyoznia, ha uralkodni akar. És ha az a nő történetesen még apró termetű is…