Tragédia ​Burmában 12 csillagozás

George Orwell: Tragédia Burmában George Orwell: Tragédia Burmában

"- ​Barátom, barátom, megfeledkezik a keleti jellemről. Hogyan is fejlődhetnénk a magunk apátiájában és babonáiban? Önök legalább törvényt és rendet hoztak. A rendithetetlen brit igazságszolgáltatást és Pax Britannicát.
– Pox Britannica az, doktor, vérbajos Britannica. Különben is kinek hozott békét? A hitelezőnek és az ügyvédnek. Persze, hogy fenntartjuk a békét Indiában, saját érdekből, de hová vezet ez a sok törvény és a rend? Még több bankhoz és még több börtönhöz."… „Nem tagadom, hogy bizonyos tekintetben modernizáljuk az országot. Nem tudjuk nem megtenni. De mire befejezzük, szétverjük az egész burmai nemzeti kultúrát. Valójában nem civilizáljuk, csak beledörgöljük a saját mocskunkat. Hová vezet ez a haladás, ahogy ün nevezi? A mi jó öreg, gramofonokkal és keménykalapokkal berendezett disznóólunkba! Néha azt gondolom, kétszáz éven belül mindez – lábával a szemhatár felé intett –, mindez eltűnik: erdők, falvak, monostorok, pagodák – nem marad belőlük semmi. A helyükön… (tovább)

Burmai napok címmel is megjelent.

Eredeti mű: George Orwell: Burmese Days

Eredeti megjelenés éve: 1934

Cartaphilus, Kistarcsa, 2006
374 oldal · ISBN: 9789637448393 · Fordította: Lázár Júlia
352 oldal · keménytáblás · Fordította: Máthé Elek

India

George Orwell: Tragédia Burmában

Amióta elkezdtem olvasni ezt a könyvet, már csak kókuszolajjal sütök és gyakrabban fűszerezem az ételeimet keletiesen. Voltak hullámvölgyeim, amikor pl. nem volt kedvem ehhez a történethez és félre raktam a sarokba porosodni…Máskor meg annyira elkapott a hangulat, hogy le sem bírtam tenni…Hangulatos és nyomasztó ez a történet, kellően befordultnak és elborultnak kell lenni ahhoz, hogy a végén ne potyogó könnyek között csukjuk be a kötetet. Történelem, szép földrajzi-néprajzi leírások, bonyolult szerelem, hatalomvágy és telhetetlenség, fura barátság és gyűlölet…Ez mind-mind elénk tárul, ha elolvassuk ezt az írást.

sztinus
George Orwell: Tragédia Burmában

Megbocsátom ezt a könyvét, mert egyik zsengéje. Nem lehet rögtön Állatfarmot írni.
A történet buta, és a végéig kidolgozatlannak tűnő, kezdetekben ronda szavakat leíró,és a vége fele kipöttyöző közepes és unalmas.
Mindenközben szépek a mondatok, de ezen a forró burmai helyen is csak langyosnak hat.
Az utolsó fejezeteket egy nagy, picit hiteltelen spoiler előzi meg, aztán egy elég gyors befejezést kaptam, amit már vártam.
Ha sarkítani akarnám: egy blőd szerelmi sztori.

Evione
George Orwell: Tragédia Burmában

Flory annyira ellenszenves volt nekem, mert főleg a regény elején visszataszítóan viselkedett. Nem volt képes kiállni a barátjáért, csak azért, mert nem akart konfliktusba kerülni, akármit is hangoztatott, ugyanúgy tartott ő is burmai szolgákat és egy női rabszolgát. Igaz, a történet végére megsajnáltam, de nem tartottam kevésbé ellenszenvesnek.

Lunemorte MP

– Milyen óriási dolog találkozni valakivel, akit érdekelnek a könyvek! Már az igaziak, nem a klubkönyvtárak selejtjei. Remélem, megbocsát, hogy így magára zúdítottam mindent. Ha találkozom valakivel, aki hallott már a könyvek létezéséről, erjedni kezdek, mint a meleg sör.

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
Lunemorte MP

Megtanult tehát befelé élni, titkosan, könyvekben vagy gondolatokban, melyeket soha ki nem mondott.

Lunemorte MP

Az igaz szerelemhez hozzátartozik a bizonyos szempontból rémisztő alázat is.

Kapcsolódó szócikkek: szerelem
Lunemorte MP

Indiában valamiért csúnya dolog úgy eltölteni a napot, hogy az ember legalább egyszer ne izzadja mocskosra magát.

Kapcsolódó szócikkek: India
Zsucsima

A szépség értelmetlen, ha nincs kivel megosztani.

IV. fejezet

Lunemorte MP

A pénz nem boldogít. Mit akarsz még több pénzzel?

Kapcsolódó szócikkek: pénz
Lunemorte MP

A halász kifogja a halat, ez az ő vétke. Mi vétkezünk azzal, hogy megesszük?

Lunemorte MP

A buddhista hit szerint, aki életében gonoszul cselekedett patkány, béka vagy más alacsonyrendű állat képében tölti a következő életét.

Kapcsolódó szócikkek: buddhizmus
Lunemorte MP

Nem vehetnél például egy élő halat, hogy aztán útjára engedd a folyóban? Az ember így is érdemeket szerezhet.

Lunemorte MP

„Ki itt belépsz, hagyd itt az orrodat!" – írjuk ki a Szuezi csatorna fölé? Sok a dolga ma reggel?