Az ​oroszlán és az egyszarvú I-II. 14 csillagozás

George Orwell: Az oroszlán és az egyszarvú I-II.

Ez ​a válogatás minden korábbinál mélyebb betekintést enged e markáns, huszadik századi író küzdelmes életútjába, művészi, emberi és politikai próbatételeibe. Láthatjuk gyarmati rendőrtisztként egy kivégzésen, s amint sok ezer bennszülöttel a nyomában egy ámokfutó burmai elefánttal végez. Elkísérhetjük egy párizsi szegénykórházba, a londoni csavargók menhelyére, az idénymunkások komlószüretére, az elbocsájtott észak-angliai bányászok sivár otthonaiba s egy hampsteadi hsználtkönyv-kereskedés pultjának túloldalára. Vele tarthatunk a forradalmi Barcelonába, az aragóniai front csatakos lövészárkaiba, majd az afrikai sivatag szélére: Marrakes középkorias arab és zsidó negyedeibe. Képzeletben ott lehetünk vele a BBC rádió szerkesztőségében a londoni terrorbombázások alatt, haditudósítói útjain a már felszabadult belga és francia földet, német fogolytáborokat bejárva. Végül hátralévő néhány évében együtt töprenghetünk vele mindezek értelmén – a Hyde Park sarkán megállva vagy Jura-szigeti… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: George Orwell művei Cartaphilus

Cartaphilus, Budapest, 2003

George Orwell

Lunemorte P>!
George Orwell: Az oroszlán és az egyszarvú I-II.

A kötetek olvasása rendkívül jó hatással van az elmére:
– megismerhetjük Anglia (és egyéb más ország, de főleg Anglia) társadalmi berendezettségét, egy átfogó képet kapunk Orwell koráról;
– megtudhatjuk, mi a véleménye az írónak a politikáról, a háborúról, a történelemről és ezek összességéről;
– rövid részleteket tudhatunk meg Orwell életéről;
– könyvkritikákat olvashatunk a második kötetben (erősen spoileres, úgyhogy vigyázat!!!);
– megtudhatjuk, mi a véleménye a könyvkiadásról és egyéb dolgokról…

Nem esett szó oroszlánokról és egyszarvúakról sem, de jól esett összességében ez az egész.

Lunemorte P>!

Kisgyermekkoromban, talán öt- vagy hatévesen is tudtam már, hogy amikor megnövök, író leszek.

Lunemorte P>!

Ötéves korára mindenkinek olyan lesz az arca, amilyet megérdemel.

370. oldal, II. kötet, Az író hátrahagyott jegyzeteiből

Semmik vagyunk.
Sötétségbe
Zuhantunk és elpusztulunk.

46. oldal, II. kötet, A cethal gyomrában

Lunemorte P>!

Ha ezt a regényt valaki gyönyörkiáltás nélkül tudja végigolvasni, úgy bizonyos lehet, hogy lelke rég halott.

10. oldal, II. kötet, A regény védelmében

Lunemorte P>!

Mellesleg nem mondja senki, hogy a halottak arcán megbékélés ül.

22. oldal, I. kötet, Elefántvadászat

Lunemorte P>!

Londonban egy időben úgy tartották, hogy több nagy kórházban rendszeresen azért ölnek meg az orvosok egy-két beteget, hogy legyen mindenkor boncolni való hulla.

134. oldal, I. kötet, A szegények halála

Lunemorte P>!

A háború zsigeri tapasztalata – melytől sosem tudok megszabadulni –, az emberi eredetű, undorító bűz.

315. oldal, I. kötet, Visszatekintés a spanyol háborúra

Kapcsolódó szócikkek: háború

Mindenkinek a legjobbakat.
Üdvözlettel, George Orwell

371. oldal, I. kötet, Defetizmus és a német propaganda

Kapcsolódó szócikkek: George Orwell
Lunemorte P>!

Előbújnak a földből, pár évig gürcölnek és nélkülöznek, majd sorra alábuknak a jeltelen gödrökbe, anélkül, hogy bárki észrevenné: eltűntek a föld színéről. Még sírhantjuk is idő előtt egybeolvad a talajjal. Ha az ember sétálni indul, és utat tör magának a fügekaktusz cserjéi közt, olykor feltűnik neki, hogy talpa alatt egyenetlen a föld, ám azt már csak a buckák szabályos ismétlődéséből sejti, hogy valójában csontvázak fölött járkál.

116. oldal, I. kötet, Marrakes