31. legjobb klasszikus könyv a molyok értékelése alapján

Állatfarm 3895 csillagozás

George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm George Orwell: Állatfarm

MINDEN ÁLLAT EGYENLŐ? UGYAN MÁR. VANNAK KÖZTÜK EGYENLŐBBEK IS.
Orwell 1943-44-ben írott műve minden elnyomó, totalitárius rendszerre ráillik. Egy angol major a színhely, ahol az állatok a disznók vezetésével megdöntik az Ember uralmát. A maguk igazgatta farmon élik először szabadnak, derűsnek látszó, majd egyre jobban elkomoruló életüket. Az 1984 írójának már ebben a művében is nagy szerepet játszik a történelmi dokumentumok meghamisításának motívuma. Visszamenőlegesen megváltoznak, majd feledésbe merülnek az állatok hajdani ideológusának, az Őrnagynak az eszméi. A Napóleon nevű nagy kan ragadja magához a hatalmat, és – természetesen mindig a megfelelő ideológiai magyarázattal – egyre zordabb diktatúrát kényszerít állattársaira. A szerző a „Tündérmese” alcímet adta regényének, mely eredetileg a sztálini korszak szatírája volt, de az emberek és az állatok minden diktátor alatt ugyanolyanok.

Állati gazdaság címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1945

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Európa Diákkönyvtár Európa · Európa Diákkönyvtár Európa · Európa Zsebkönyvek Európa · Helikon Zsebkönyvek Helikon

Európa, Budapest, 2021
132 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634058335 · Fordította: Szíjgyártó László
Helikon, Budapest, 2021
168 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634795339 · Fordította: M. Nagy Miklós · Illusztrálta: Ralph Steadman
Lazi, Szeged, 2021
144 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632675060 · Fordította: Stier Ágnes

Major

Karinthy P>!
George Orwell: Állatfarm

Elárulom, jó ízlésem van. Az elmúlt napokban ráfüggtem Orwellre. Rajta csüngtem éjjel-nappal. Vitathatatlan, egyértelmű tény, hogy nem bírtam letenni. Nem titkolom.
Ezentúl „majd még keményebben dolgozom" , hogy más író regényét vegyem a kezembe.
De egyelőre megyek a harmadik Orwell könyvért és elolvasom, aminek címe: a Burmai napok.

Az Állatfarmnak méltó helye van az 1984 mellett.
Az utolsó mondat pedig brilliáns…

( 5.0 )

Suba_Csaba P>!
George Orwell: Állatfarm

Képtelen vagyok épkézláb értékelést írni. Döbbenetesen jó könyv!

Csak szavak jutnak eszembe. Hatalom. Diktatúra. Befolyásolás. Hiszékenység. Megvezetés. Butítás. Kegyetlenség. Kizsákmányolás. Mégis mi volt ez? Tündérmese? Mellbevágó. Szatíra. Zseniális. Tömör. Alapmű. Örökérvényű.

Könyörgöm, olvassátok el! Legyen ott mindenki polcán!

Európa, Budapest, 2016
136 oldal · ISBN: 9789634057994 · Fordította: Szíjgyártó László
MissFortune>!

Remekmű.
Nagy hiányosságom volt eddig ez a könyv, de ami késik nem múlik. Egy ideje már szemezgetek vele, de féltem tőle a klasszikus mivolta miatt. Na, hát ha valaki emiatt halogatja, akkor egyáltalán ne tegye! :D
Fenomenális volt, egyből teljesen beszippantott. Ha nem tudtam olvasni éppen, akkor is sokszor megfordult a fejemben.
Tökéletes és kihagyhatatlan.

FairyDust>!
George Orwell: Állatfarm

Csak egy rövid könyvet kerestem, de arra nem számítottam hogy pár óra alatt instant kedvencet avatok.
Eddig sajnos nem volt szerencsém Orwell munkásságához, de ezek után alig várom hogy kézbe vegyem az 1984-et.
Rég taglózott le ennyire egy könyv. Mély, erős és megrázó üzenete van, melyet legszívesebben az agyhalott emberek fejéhez vágnék, és addig ütném amíg fel nem fogják a dolgok jelentőségét. Orwell szatírából csillagos ötösre vizsgázott, félelmetes mennyire jól átültette a mindenkori társadalmi problémákat az állatokra.
Hebegek-habogok, de akkora hatással voltak rám a sorok – főleg az utolsó mondat –, hogy nem tudok mást mondani, csak hogy légyszíves egyszer mindenki olvassa el ezt a könyvet.
Zseniális, meghatározó, és örök.

AniTiger P>!
George Orwell: Állatfarm

Sokkoló élmény volt elolvasni ezt a művet, mert semmi elképzelésem nem volt arról, hogy miről szólhat. (Zseniális vagyok felejtésben, ugyanis még a régi-régi irodalom órai emlékek sem zavartak be…) Szomorú, nyomasztó és felkavaró. Nem tudom, hogy készen álltam-e rá akkor, amikor kötelezőként el kellett volna olvasnom. Valószínűleg fanyalogva átrágtam volna magam rajta, hogy aztán rossz szájízzel emlékezzek idősebb koromban Orwellről meg az ő berkshire-i disznójáról, aki egy egész farmnyi állatot tett tönkre.

Persze idősebben se bírtam hideg fejjel végigolvasni… A szívem szakadt meg egy lóért, aki önként tette tönkre magát egy ideáért. Lenyelhetetlen gombóccal küzdöttem a szamár miatt, aki szerintem már az elejétől tudta, hogy nem lehet jó vége ennek az egésznek. Nagyon érzelmes sztori, nagyon tud fájni. Tökéletes példája annak, hogy micsoda csodálatos dolgokat vagyunk képesek kitalálni, és aztán micsoda rémálmok kerekedhetnek belőlük.

Könyv+Film: http://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2016/03/orwell-alla…

Európa, Budapest, 2000
132 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630767163 · Fordította: Szíjgyártó László
ozsolt>!
George Orwell: Állatfarm

Újraolvastam. Bevallom elsőre azért nem írtam értékelést mert nem tudtam mit érni. Fura volt a hangulata, nem tudtam hová tenni. Most, hogy másodjára is elolvastam, a nagyon tetszik felé billent a mérleg. Sőt zseniálisnak tartom. Nagyon el kell olvasni ezt a könyvet, mindenkinek, és úgy, hogy alaposan odafigyelve. Nagyon sok társadalmi igazság van benne. És a sorok között azért ott van a tanítás is, hogy hogyan lenne érdemes megváltoztatni.

ZitussKa>!
George Orwell: Állatfarm

A hatalom torzítja a jellemet, ez a mű pedig tökèletesen szemlèlteti a megvezetès ès a befolyásolás művèszetèt. Naivitás, könnyelműsèg, hiszèkenysèg. Mindenki vonja le a tanulságot, ez a törtènet úgy vèlem ma sem idejemúlt. Szerencsère vagy sajnos :) Szemlèlet kèrdèse.

amnaen>!

MINDEN ÁLLAT EGYENLŐ,
DE EGYES ÁLLATOK EGYENLŐBBEK A TÖBBINÉL

128. oldal, 10. fejezet

Cardamon>!

Az Ember az egyetlen élőlény, aki fogyaszt, anélkül, hogy termelne. Nem tud tejet adni, nem tud tojást tojni, gyönge ahhoz, hogy húzza az ekét, és nem elég gyors ahhoz, hogy meg tudja fogni a nyulat. Mégis ő az állatok ura.

9. oldal, 1. fejezet

amnaen>!

HÉTPARANCSOLAT

1. Aki két lábon jár, az ellenség.
2. Aki négy lábon jár, vagy szárnyai vannak, az barát.
3. Állat nem visel ruhát.
4. Állat nem alszik ágyban.
5. Állat nem iszik alkoholt.
6. Állat nem öl meg más állatot.
7. Minden állat egyenlő.

crissy>!

[…] már nem tudták megmondani, melyik az Ember, és melyik a disznó.

135. oldal, 10. fejezet

Boglinc P>!

Csak az öreg Benjámin állította, hogy hosszú életének minden részletére emlékszik, és tudja, hogy a dolgok sohasem mentek, és soha nem is mehetnek se jobban, se rosszabbul – az éhség; a szenvedés és a csalódás, mondta, az élet megváltozhatatlan törvényei.

Kitti_Szabó>!

[…] a dolgok sohasem mentek, és soha nem is mehetnek se jobban, se rosszabbul – az éhség, a szenvedés és a csalódás, mondta, az élet megváltoztathatatlan törvényei.

122. oldal, 10. fejezet

tomgabee>!

„Négy láb jó, két láb rossz!”

35. oldal, 3. fejezet

mdmselle I>!

Életében először lesz rá ideje, hogy tanuljon és művelődjön. Mint mondta, élete hátralévő részét arra fogja szentelni, hogy megtanulja az ábécé még hátralévő huszonkét betűjét.

9. fejezet

Hallgassátok szép jövőnkről
Vígan zengő énekem.

Előbb-utóbb elsöpörjük
Az Embert, a zsarnokot,
S dús mezőink nem tapossák
Emberek, csak állatok.

Az orrunkban nem lesz gyűrű,
Hátunkon nem lesz nyereg,
Nem mar zabla és sarkantyú,
S nem vernek az emberek.

Gazdag lesz majd minden állat,
A lóhere, árpa, zab,
Széna, búza mind miénk lesz,
Ha eljön majd az a nap.

Fényesek lesznek mezőink,
Tisztábbak a patakok,
Lágyabb lesz még a szellő is,
Ha majd nem leszünk rabok.

E nagy napért küzdjünk, pulykák,
Lovak, ludak, tehenek,

Hallgassátok s daloljátok
Szép jövőnkről énekem!

Népszerű triviák

BrigiMoly P>!

„Atwood mindössze kilencéves volt, amikor az Állatfarmot olvasta. Azt hitte, ez egy beszélő állatokról szóló könyv, fogalma sem volt a mű politikai vetületéről.”

[konyves.blog.hu]

Kapcsolódó könyvek: George Orwell: Állatfarm

Kapcsolódó alkotók: Margaret Atwood

Ezt a könyvet itt említik