A ​lelkész lánya 34 csillagozás

George Orwell: A lelkész lánya

Ez ​a könyv egy hitvesztés regénye. Orwell egy szolid vidéki paplány kálváriáján keresztül próbálja ábrázolni saját nemzedékének mélységes csalódását egy alapjaiban megrendültnek érzett világrendben, melyet jószerével csak a talmi tekintély, a gyáva megszokás és képmutatás tart egyben."- Drága gyermekem, mutasson nekem olyan életfilozófiát, amely nem színtiszta hedonizmust hirdet. A maga férges keresztyén szentjei a világ legnagyobb hedonistái. Az örök boldogságot kergetik, mikor mi, nyomorult bűnösök csak néhány évre szólóval is örömest beérnénk. Végül is mindannyian jól akarjuk magunkat érezni, csak vannak, akik az ilyen perverz formákat kedvelik. Maga például akkor érzi jól magát, ha masszírozhatja Mrs. Pither lábát.- Nem egészen. Jaj, hogy magyarázzam meg magának?! Dorothy azt akarta mondani, hogy bár a hitét elvesztette, gondolkodása lelki hátterét nem változtatta meg, nem is tudná, nem is akarná megváltoztatni. Hogy a mindenség, amelyet most üresnek és értelmetlennek lát,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1935

Cartaphilus, Kistarcsa, 2004
362 oldal · ISBN: 9639303917 · Fordította: Pásztor Péter

Lucifer · hívő

George Orwell: A lelkész lánya

Élet-e az élet? Milyen ez a világ, nem túl rideg egy csöppet? Vajon mit akart Orwell ezzel a regényével? Valószínűleg a saját csalódottságát vetítette ki könyvébe, mély elhidegülését a társadalomtól. Csak erős idegzetű embereknek ajánlom, akik racionálisan képesek gondolkodni. A többi mind-mind benne van a könyvajánlóban.

George Orwell: A lelkész lánya

Egy néhány dologban megerősödtem, hogy mit nem szabad csinálnom lányom lelkész-apjaként…
Különösen tetszett a csavargók éjszakáját jelenetszerűen leíró rész (III. fejezet [1]), amelyben kiváló jellemrajzok és összefonódó kuszaságban mégis követhető beszélgetések és monológok találhatók. Borzongató és mosolyfakasztó, gyötrelmes és taszító… zseniális!

GTM P>!
George Orwell: A lelkész lánya

Nem szerettem volna abban a korban élni, amikor a regény játszódott. Nem szerettem volna gyerek lenni, de tanító sem. Nyomasztó, léleknyomorító világ. Hősök voltak, akik benne éltek. Tudom, minden történelmi kornak megvannak az embert próbáló nehézségei, de azért mégis …, ez nekem sok. A könyv maga nem volt rossz. ám nem is gyakorolt rám különösebben nagy hatást.

Aemitta>!
George Orwell: A lelkész lánya

Számomra nem a hit elhagyása ami asszociáciálódott a történetet olvasva: ráeszméltem, hogy munkahelyet kell váltanom, mert különben én is a megszokott, vacak helyzetben maradok amolyan Dorothy-ként. Változtatni kell, mert aki fél a változástól, az ott rohad meg, ahol van.

Lunemorte P>!

Figyusztok! Igyunk egy teát, amíg lehet.

Kapcsolódó szócikkek: tea
Lunemorte P>!

– Mi ázs, ámit Ánglia legfurmányosabb gádzsója se bírna megcsináni?
– Nem tudom. Mi?
– Szúnyog seggét telefonpóznával csiklándani.

Lunemorte P>!

Csudálatos dolgai az Úrnak, átkozzátok az Urat, átkozzátok az Urat, mindörökké átkozzátok és gyalázzátok őt!

padamak>!

A gyerekekkel, még ha szeretnek is, nem sokra mész, ha nem őrzöd meg előttük felnőtti tekintélyed; ha az csorbát szenved akárcsak egyszer is, még a legjobb szívű gyerektől is csak megvetést kapsz.

285. oldal, Cartaphilus Könyvkiadó

padamak>!

…a puszta külsőségek, a szegénység, a küszködés, de még a magány sem számít önmagában. Csak az, ami a szívedben történik.

338. oldal, Cartaphilus Könyvkiadó

Lunemorte P>!

Tarhálj fiam, tarhálj! Ne végy semmit, amit tarhálhatsz, és ne tarháld azt, amit ellophatsz.

Lunemorte P>!

Minek hívod az Istent, te halálra szánt, szűkölődő lélek? Mit kuncsorogsz bűnbocsánatért? Ragaszkodj foggal-körömmel az igazadhoz, és hívd az ördögöt, ahogy én is. Üdvözlégy, Lucifer, a levegőég fejedelme!

Kapcsolódó szócikkek: Isten · Lucifer
padamak>!

Titokzatos dolog a hitvesztés. Akárcsak maga a hit. Mint a hit, nem a logikában, hanem a lelkiállapot megváltozásában gyökerezik.

289. oldal, Cartaphilus Könyvkiadó

padamak>!

A földi élet vagy előkészít valami nagyobbat és tartósabbat, vagy értelmetlen, sötét és félelmetes.

341. oldal, Cartaphilus Könyvkiadó