Előre ​tekintve! 1 csillagozás

George Bush önéletrajza
George Bush – Victor Gold: Előre tekintve!

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Széchenyi, Budapest, 1989
260 oldal · ISBN: 963027048x · Fordította: Göncz Árpád

robertbardos P>!
George Bush – Victor Gold: Előre tekintve!

Kellemes csalódás volt ez a könyv, mert kevés önigazolást tartalmaz (főként a fia könyvéhez képest: https://moly.hu/konyvek/george-w-bush-dontesi-helyzetek) – ez talán annak is köszönhető, hogy még az idősebb Bush elnöksége előtt készült. Kalandos életútja volt 41. elnöknek, harcolt a második világháborúban, vállalkozott az olajszakmában, volt képviselő, ENSZ-nagykövet, túlélte Nixon bukását, diplomataként élt Kínában és a vezette a CIA-t.
Hiányérzetem csak abban volt, hogy viszonylag rövid az alelnökségéről szóló fejezet, illetve a fordítás (bár minden tiszteletem a néhai Göncz Árpádnak) mai szemmel nézve néhol túl magyarosra sikerült. Aki Amerikának a hatvanas-hetvenes évek politikájára kíváncsi, annak mindenképpen ajánlott olvasmány!

robertbardos P>!

Most, hosszú évekkel később, valahányszor azt hallom, hogy Truman elnököt bírálják, mert úgy döntött, dobjanak le atombombát Hirosimára és Nagaszakira, mindig elgondolkodom, hogy aki bírálja, vajon emlékszik-e még azokra az időkre, s gondolt-e valaha arra, hogy mi volt a másik lehetőség: mindkét oldalt katonák millióinak, s lehet, japán polgári személyek tízmillióinak halála. Harry Truman döntése nemcsak bátor volt, de előrelátó is. Elképzelhetetlen pusztítást takarított meg a világnak és a japán népnek.

robertbardos P>!

Legkedvesebb történetem az 1980-as kampány idejéből, hogy hogyan sikerült megszereznem egy elemi iskolai tanítónő szavazatát az iowai Exeterben. – Amit mondott, az éppenséggel nem győzött meg – mondta a tanítónő. – De megígérte, hogy itt lesz hétre, s fél nyolcig beszél – és pontosan betartotta!

robertbardos P>!

Száz évvel utóbb Teddy Roosevelt szívesen ismételgette Mark Twain viccét a két testvérről, akik egyike tengerre szállt, a másikból meg alelnök lett. S egyikükről se hallott többé senki.

robertbardos P>!

Ezután még Tajvan kérdéséről váltottak néhány szót. Mao azt mondta, a kérdés megoldódik – ha nem most, talán száz vagy több száz év múlva. A kínaiak azért használnak ilyen kifejezéseket, gondoltam, hogy bennünket, külföldieket elkápráztassanak több ezer éves történelmükkel. Ők az időt és hagyományos türelmüket szövetségesüknek tekintik, ha velünk, türelmetlen nyugatiakkal alkudoznak.

robertbardos P>!

Mint Teng és a legtöbb forradalmi vezető, Mao is parasztszármazék volt, s előszeretettel használt rendes diplomáciai tárgyalás során is trágyaszagú kifejezéseket. Mint most is, egy másik téma kapcsán, mikor az amerikai-kínai viszony egyik problémájáról kijelentette, hogy az “fang go pi”, amit a két nő egyike kötelességtudóan le is fordított – azaz, hogy “kutyaszar”.

robertbardos P>!

Neil Mallon jóbarátom s apám után a legjobb tanácsadóm volt. Figyeltem, hogyan dolgozik, s megtanultam, hogy egy főnöknek nem kell kényszerítenie, s nem szabad lehurrognia a beosztottjait, ha azt akarja, hogy a szervezet simán és eredményesen működjék. Aznap megtanultam – s ez olyan lecke volt, amit azóta sem felejtettem el –, hogy ha valamelyik munkatársam el akar menni, nem szabad útját állnom, hanem segítenem kell.

robertbardos P>!

A hatvanas évek közepén Texas nagy részében valamennyi republikánus kezdeményezés telefon méretű maradt; ha valaki telefonon összehívta a helyi republikánus párttagokat, helyiségről sem kellett gondoskodnia, elég volt maga a telefonfülke.