Heller ​Ágnes 7 csillagozás

A véletlen értéke
Georg Hauptfeld: Heller Ágnes

A világhírű magyar filozófus regényes életrajza, amely németül a 2018-as Frankfurti Könnyvásárra jelent meg hatalmas sikerrel. Ez a kötet kerül most a magyar olvasó kezébe Bartók Imre értő műfordításában.
A szerző előszavából:
"Heller Ágnes hosszú és mégis örökifjú élete során négy különböző politikai rendszert nézhetett végig testközelből: az autokratikus osztálytársadalmat, a totalitárius nácizmust és kommunizmust, illetve a liberális demokráciát. Ma saját korábbi tapasztalatai miatt fordul szembe az ismét megerősödő nacionalizmussal és az illiberális demokráciával.
Miután annyi éven át harcolt a totalitarizmus ellen, és miután az egész világot többször is bejárta, többé már nem hisz a nagy változás álmában. Meggyőződése szerint inkább azon kell munkálkodnunk, hogy a szűkre szabott lehetőségeink között megtegyük, amit megtehetünk. Senki sem tudhatja, hogy mi sül ki ebből, és éppen ezért fontos, hogy ne várjunk a másikra, hanem saját magunk vegyük kezünkbe az életünk irányítását.

Róla szól: Heller Ágnes

Noran Libro, Budapest, 2019
254 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155900488 · Fordította: Bartók Imre
Kossuth, Budapest, 2019

fukszia>!
Georg Hauptfeld: Heller Ágnes

Georg Hauptfeld: Heller Ágnes A véletlen értéke

Tulajdonképpen Heller Ágnes könyveinek megismerését (egy részének újraolvasását) tűztem ki célul. Gondoltam bevezetőként a legjobb, ha magával az alkotóval kezdem az ismerkedést, hiszen róla, jó részt csak a Wikipédiában olvastam bővebben.
Bővebben:

GeoMaileR>!

De legyen akár áldás, akár sorscsapás, a véletlen mindig is érték marad: lehetőség és esély arra, hogy jobban megismerjük önmagunkat, és kezünkbe vegyük az életünk irányítását.

245. oldal - A véletlen értéke

GeoMaileR>!

Képtelen voltam megtanulni a semmittevést, nem tudok ugyanis anélkül élni, hogy gondolkozzak valamin.

9. oldal - Az első emlékek

GeoMaileR>!

A jó végső győzelme éppúgy nem létezik, ahogy a gonoszságé sem.

52. oldal - Háború és üldöztetés

GeoMaileR>!

A történelem során az értékek és az ellenértékek egyaránt sokasodnak, mely utóbbiak katasztrofális időszakokhoz vezetnek, ám a végeredmény mindig valamiféle haladás.

135. oldal - Újrakezdés

GeoMaileR>!

Apámnak köszönhettem a meggyőződést, hogy tisztességes embernek kell maradnom. Ez azt jelentette, hogy egyetlen döntésnél sem kereshetem a saját előnyömet, hanem mindig úgy kell eljárnom, ahogyan a tisztesség diktálja.

66. oldal - A háború után

GeoMaileR>!

Becsülöm a józan eszem, örülök, hogy rendelkezem vele, és nincs szükségem bódulatra.

152. oldal - Az 1968-as év

GeoMaileR>!

Ha mindig csak a másikat értelmezzük, akkor hogyan válaszoljuk meg a kérdést, hogy mi magunk kicsodák vagyunk?

171. oldal - Ausztrália

GeoMaileR>!

Az embernek el kell mondania, ha akar valamit, különben senki sem fogja megkérdezni, hogy mit tehet érte.

198. oldal - Az Egyesült Államok

GeoMaileR>!

Az emberek elkezdtek gondolkozni. Ekkor már négynél többen is találkozhattak és beszélgethettek egymással. Egyfajta felvilágosodás vette kezdetét…

87. oldal - Tanulmányok

GeoMaileR>!

Úgy éreztük, az igazság oldalán állunk, szemben egy hazugságokkal teli és a valóság meghamisításán alapú rendszerrel.

213. oldal - Rendszerváltás