Nagy ​katonai baklövések 11 csillagozás

Geoffrey Regan: Nagy katonai baklövések

Geoffrey ​Regan, mint más hasonló témájú műveiben is, a hadviselés keretein belül elkövetett gyakran komikus (ill. tragikus és szomorú) baklövéseket gyűjti egy kötetbe. Ez esetben a szárazföldi hadviselés kerül fókuszba, olyan csatáktól kezdve, amelyeket még időszámításunk szerint Krisztus előtt vívtak, egészen a XX. század modern „akcióiig”. Az egyik kedvenc esetem, amikor 1980-ban az amerikaiak iránba küldött túszszabadító csapatai a leszállásnál szembesültek azzal, hogy egy busznyi iráni végignézte őket, márpedig jelenlétük teljes titokban kellett maradjon. A busz el akart hajtani, mire néhány pontos lövéssel megállították és 44 utasát leszállítva fogságba ejtették. A probléma csak ezután következett, amit az akció parancsnoka így írt le: „nem kezdtem el aggódni, míg meg nem állítottunk tíz buszt. Attól kezdve ugyanis parkolási problémák adódtak.” A könyv ehhez hasonló esetek gyűjteménye, minden a történelem iránt érdeklődő figyelmét garantáltan leköti, miközben hol nevetve, hol… (tovább)

Alexandra, Pécs, 2005
256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633694736 · Fordította: Bogácsi Balázs

gesztenye11>!
Geoffrey Regan: Nagy katonai baklövések

Ezt a könyvet kell elolvasni azoknak, akik különféle hadtörténeti érdekességekre kíváncsiak. A szerző számos példát hoz fel a történelemből, amelyekben buta, beteg, gyáva, öreg vagy éppen őrült hadvezérekről van szó, taktikai és stratégiai tévedésekről, amelyek esetenként több tíz- vagy százezer ember halálát okozták, és egy-egy csata vagy háború kimenetelét megváltoztatták. A példák az ókortól a legújabb korig terjednek, van köztük I. és II. világháborús, de van több középkori csata, esetek a porosz-osztrák vagy a napóleoni háborúkból, több példa a krími háborúból. De olvashatunk észak-amerikai függetlenségi háborús vagy amerikai polgárháborús „negatív hőstetteket” is. Szó van elefántokról, sártengerről, „a könnyűlovasság támadásáról”, nem létező térképekről, elveszett munícióról, hiányzó kenyérről és bakancsokról, rossz felderítésről, emberéletek felesleges elpocsékolásáról.
A szerző ír katonai ruházatról, piros nadrágokról, sárga szalagokról – és ezek káros hatásáról. Ostoba katonai vezetőkről, akik nem értették az olyan korszerű fegyvereket, mind például a géppuska és a harckocsi, inkább a lovasságot forszírozták.
Összességében vannak benne érdekes írások, bár szerintem elég fura logikával összeszerkesztve, nehezen érthető módon csoportosítva az egyes eseteket, és előtérbe helyezve a brit érdekeltségi területen tapasztalt „baklövéseket”. Talán katonai iskolákban kellene az ilyeneket tanítani, hogy mit és hogyan NEM SZABAD!

fecosnow>!

„A tengerész adagja 28,5 unciát tett ki, a hessenié 32,96 unciát, a krími harcosé pedig mindössze 23,52-t. Pedig a sózott hús tápértéke jóval kisebb, s ráadásul a Krímben sokaknak egyáltalán nem is bírta a szervezete, így eldobták, és puszta kétszersültön meg rumon próbáltak megélni. Kész csoda, hogy egyáltalán akadtak túlélők. Még egy átlagos skót börtönben is, ahol pedig az elítéltek nem voltak kitéve az időjárás viszontagságainak, 25,15 uncia volt az adag, és tartalmazott kenyeret, zöldséget, halat és tejet is.”

174. oldal, 6. fejezet, Meztelenül a csatába

Kapcsolódó szócikkek: börtön · fejadag · harcos · Hessen · hús · időjárás · kenyér · Krím · tengerész · zöldség
fecosnow>!

„Mindenki csak az evéssel, az élet élvezetével, a pénzkereséssel és a hatalmasokról és erősekről szóló szellemességek terjesztésével foglalkozik. Akit megölnek az egy barom…. Aki a csapatokat látja el kartoncipőkkel, azt egyfajta…. hősnek tartják.”

223. oldal, 8. fejezet, A politikusok felelőtlensége

Kapcsolódó szócikkek: hősök · szellemesség