Katonai ​katasztrófák, hadi baklövések 6 csillagozás

Geoffrey Regan: Katonai katasztrófák, hadi baklövések

A ​háborúk történetéhez már a legkorábbi időktől fogva legalább olyan mértékben hozzátartozott a téves helyzetfelismerés és hozzá nem értés, mint a vitézség és a dicsőség. Az előbbiekből adódó baklövések olykor tragédiába torkolltak, máskor bohózatba fulladtak – néha pedig, bár minden ellenük szólt, győzelemmel végződtek.

Hogyan futamította meg a helyi rákpopuláció a Jamaika visszafoglalására küldött brit sereget 1654-ben? Hogyan eshetett egy brit tank legénysége abba a szörnyű hibába, hogy a saját lövészárkát géppuskázta végig 1916-ban a Somme-nál? És vajon hogyan jutottak a Marokkóban állomásozó spanyol katonák arra a felettébb szokatlan elhatározásra, hogy fegyvereket áruljanak éppen a saját ellenségeiknek?

A katonai baklövések lebilincselő és szórakoztató második kötetében Geoffrey Regan nem csupán elbeszéli e meghökkentő események történetét, hanem rávilágít arra is, hogy mifajta nehézségek vezethetnek a vereséghez. Regan anekdotaszerű történetei a hadviselés… (tovább)

>!
Alexandra, Pécs, 2005
246 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633694744 · Fordította: Endreffy Loránd

Enciklopédia 4


Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Tiger205>!
Geoffrey Regan: Katonai katasztrófák, hadi baklövések

Kellemes kis olvasmány,a hadtörténelem valóban „populáris” oldala, érdekes anekdota-szerű történetekkel.
olvastatja magát.


Népszerű idézetek

korneliar>!

A csendes-óceáni hadszíntéren a Buffalók pilótái jól tudták, hogy ha Zérókra is lehetett számítani a bevetés során, akkor nekik csak az odaútra szólt a jegyük.

88. oldal

korneliar>!

A brit, amerikai, francia és német mérnökök olyan gépekkel rukkoltak elő, melyeknek erős szélben levált a szárnyuk, leszállásnál nem lehetett kilátni belőlük, légcsavarjaik pedig lenyisszantották annak a fejét, aki túlságosan hátradőlt.

9. oldal

korneliar>!

Benito Mussolini, az eredeti „papírcézár” annyira vágyott rá, hogy a nagy hadvezérek sorába emelkedhessen, hogy tábornokait felülbírálva megtámadta Görögországot pontosan egy időben azzal, hogy ő maga személyesen leszerelte hadserege nagy részét, hogy betakaríthassák a termést.

9. oldal

korneliar>!

Az első világháború kezdetekor mindenki azt hitte, hogy a rendelkezésre álló emberanyag olyan bőséges, hogy bármilyen veszteség pótolható. 1917-re nyugaton már minden hadban álló fél tudta, hogy ez nem így van.

7. oldal

korneliar>!

Amikor a katonai szakértelem hiányáról írok, a tisztesség úgy kívánja, hogy már az elején leszögezzem: egy pillanatig sem szeretném azt sugalmazni, hogy bármely parancsnok úgy indul csatába, hogy szántszándékkal veszíteni akar.

(első mondat)

korneliar>!

Ha netán valaki azt gondolná, hogy csak a britek voltak képesek olyan teljes katasztrófába torkolló partra szálló hadműveletek végrehajtására, mely során a parancsnokok egyetlen éjszaka alatt megőszültek, annak érdemes felhívni a figyelmét arra, hogy az amerikaiak Santiago de Cubánál 1898-ban, a franciák pedig Madagaszkáron 1895-ben hasonló módon ügyetlenkedték el a dolgokat.

8. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1895 · 1898 · Madagaszkár · Santiago de Cuba
korneliar>!

A normandiai hadműveletek során a nagyszámú saját fél által okozott veszteség miatt az elkeseredett amerikai katonák az „amerikai Luftwaffe” névvel illették saját légierejüket.

17. oldal

korneliar>!

A B-26-os bombázók annyiszor estek áldozatul saját személyzetüknek, hogy a floridai Tampa Bay légitámaszpontján született is egy mondás: „Tampa Bay, mindennap egy új esély."

25. oldal

korneliar>!

„George, hadd adjak neked egy tanácsot. Ha olyan parancsot kapsz Alexandertől, ami nem a kedvedre való, ne vegyél róla tudomást. Én is ezt teszem." Montgomery tábornok Patton tábornoknak, 1943

26. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

John Keegan: A parancsnoklás álarca
John Keegan: A csata arca
John Keegan: A hadviselés története
John Keegan: A tengeri hadviselés története
John Keegan: Maszk – A parancsnoklás álarca
John Keegan: Waterloo
Owen Booth – John Walton: A második világháború története képekkel
Norman Franks: Császári sasok karmai közt
B. Szabó János: A tatárjárás
Görgey Artúr: Életem és működésem Magyarországon az 1848. és 1849. években I-II.