The ​Witch's Heart 9 csillagozás

Genevieve Gornichec: The Witch's Heart Genevieve Gornichec: The Witch's Heart Genevieve Gornichec: The Witch's Heart

When ​a banished witch falls in love with the legendary trickster Loki, she risks the wrath of the gods in this moving, subversive debut novel that reimagines Norse mythology.

Angrboda’s story begins where most witches' tales end: with a burning. A punishment from Odin for refusing to provide him with knowledge of the future, the fire leaves Angrboda injured and powerless, and she flees into the farthest reaches of a remote forest. There she is found by a man who reveals himself to be Loki, and her initial distrust of him transforms into a deep and abiding love.

Their union produces three unusual children, each with a secret destiny, who Angrboda is keen to raise at the edge of the world, safely hidden from Odin’s all-seeing eye. But as Angrboda slowly recovers her prophetic powers, she learns that her blissful life—and possibly all of existence—is in danger.

With help from the fierce huntress Skadi, with whom she shares a growing bond,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Titan Books, London, 2021
Titan Books, London, 2021
384 oldal · ASIN: B08R6RFQY8
Ace, New York, 2021

Loki · Angurboda · Szkádi · Hel

rosemary_goth P>!
Genevieve Gornichec: The Witch's Heart

Az északi mitológia számomra nem mindennapi téma, eddig nem merültem el benne. Pontosabban kb. annyit tudtam róla, hogy volt Odin, Thor, és Loki, meg még páran a csapatból. Kábé, mint egy Marvel filmben. :)

Ez egy üdítő kis történet volt.
Semmi elvárással indultam neki a kalandnak, tudván, hogy az idei év egyik legjobb kiadású könyve, de a téma ismeretlensége miatt csak úgy elmerültem benne. Ja, biztosra mentem. Ha annyira jónak mondják, akkor tuti nekem is tetszenie kell. :)
Loki különösen jó figura volt. Végig adta az ügyeletes égetnivalóan rossz kölyök figurát, jókat rötyögtem rajta.

Ami számomra nagyon megnyomta az 5*-ot, az a történet vége volt. Jó sokáig haladtunk előre titkolózva, hogy mi is fog történni/minek kellene történnie, de kb. az utolsó harmad lehetett az a rész, ami feltette az i-re a pontot, és ezzel a szívembe lopta magát. Nagyon szép mese kerekedett belőle. Érdemes elolvasni, mert tényleg megéri az elismerést.
Remélem fordításra kerül majd valamikor ez is.:)

spoiler

Ha összekeverünk egy olvasmányosan igényes stílust, egyszerű, kedves humort, szeretetet, élettel teli karaktereket, a skandináv mitológiát és egy nagy adag izgalmat, mit kapunk? Egy könyvet, amit nekem szántak az istenek.
Az még hagyján, hogy ez a nem nagy tapasztalattal rendelkező szerző mennyi mindent mindent jól csinált ebben a regényben, de az egész megoldás elméssége engem teljesen lenyűgözött: ismert mitológiai történeteket és azok szereplőit így beépíteni, felhasználni egy teljesen átélhető, mondhatni hiteles, élettől, kalandtól és érzelmektől duzzadó történetbe, igazán fantasztikus. Ha az ember ismeri ezeket a mítoszokat, isteneket és lényeket, akkor azért jó ilyen speciális formában viszontlátni őket, ha pedig nem, akkor azért jó, hiszen így ismerkedni meg Lokival, Angrbodával, Fenrirrel és a többiekkel, így olvasni először a történeteiket, egy egészen különleges dolog lehet. off Olyan ez a könyv, mintha egy ötletes és izgalmas fantasy regényt olvasnánk, de közben tudjuk, hogy ez valójában egy gazdag hitvilág feldolgozása, és ami mögötte van, már egy réges-régóta létező történetegyüttes; épp csak a mód, ahogy ennek a feldolgozása megtörténik, mégis egyedivé és nagyon jól kitalálttá teszi, és szerintem ebben rejlik a The Witch's Heart legnagyobb zsenialitása. Olyan sokszor eszembe jutott olvasás közben, hogy „hű, ez milyen fantasztikus megoldás!”. Márpedig én imádok ilyenekre gondolni! És persze itt nem csak mágikus tárgyak ellopásáról, szörnyek világra hozásáról vagy a Ragnarökről van szó, hanem a szereplőkről. Te jó ég, mit tett velük ez a nő! Aki Lokiból és Angrbodából emberi lényt képes alkotni, mégpedig micsoda embereket, az nem semmi. Szeretem sokszor megjegyezni, hogy a karakterépítés nekem iszonyú fontos, és ebben a könyvben ez is különleges, mert mitológiai szereplőkből csinált hús-vér, teljesen életszerű embereket, úgy, hogy közben ők mégsem igazán emberek, de simán át tudod élni velük, amit átélnek, érzed az érzéseiket, sajnálod, imádod, utálod őket. És nekem ez kell, olvasóként azt hiszem, nem tudnék ennél fontosabb szempontot mondani, ami alapján megállapítom egy könyv értékét vagy minőségét, teljesen szubjektíven, persze. Ráadásul ilyenfajta karakterekkel teli regényt olvasni egészen új és csodálatos volt.
Nemes egyszerűséggel öröm és élmény volt olvasni. Izgalomban tartott, megmosolyogtatott, megvigyorogtatott, megsiratott. Ez az a könyv, amihez még nekem sem kell hangulat – ha „megfelelő” a nap hozzá, ha nem, így is, úgy is megszerettem volna. Elképesztő bemutatkozó regény, amit bárkinek szívesen ajánlanék, és alig várom, hogy lássak egy új megjelenést az írónőtől!

Athala P>!
Genevieve Gornichec: The Witch's Heart

Szerencsémre most kezd felfelé ívelni az újramesélt mitológiák csillaga *álmodozó sóhaj*, amivel engem már most megvettek kilóra! :D Jó, nyilván ez is megszüli majd a saját Fifty shades történeteit, de – Odinnak hála – igényes, elgondolkoztató és kivételes regények is feltűnnek. Ezek közé sorolnám a The Witch's Heart-ot is, amely most az északi mitológiai egyik kevésbé ismert történetét igyekszik újramesélni, értelmezni és egy picit átformálni (ami nem baj!).

Olvasás közben jöttem rá, hogy mennyire felszínesen ismertettek meg minket az iskolapadban az északi mitológiával. Míg a görög és római Pantheon istenei majdnem mindenki számára ismertek, a skandináv vonalról főleg a Marvel képregények Thor karaktere miatt csurran-cseppen némi információ.

Characters (10 pont):

Fantasztikusan kidolgozott karaktereket kapunk! Angrboda egy, a folyóparton üldögélő, szívtelen (szó szerint), elveszett nőből alakul át/vissza azzá a Boszorkánnyá, aki kulcsszerepet játszik a Ragnarök eljövetele során. Loki a szokott szertelen, kissé komolytalan figurát hozta, hogy aztán ő is valamelyest elhatárolódjon a folytonos tetszeni vágyástól, s azzá az emberré válhasson, akire a gyermekei felnéznek.

Mindenki a szívemhez nőtt! Gornichec nagyon ért a karakterek leírásához, és a fejlődésük bemutatása, éreztetése is megérdemli a dicséretet.

Atmosphere (10 pont):

Csillagos ötös a hangulatra :D Úgy érzem, nem spoilerezek nagyot ezzel:

mikor kezdetét veszi a Ragnarök, olyan érzésem volt, mintha bensőmben morajlana a nyugtalan tenger, majd megtapasztalnám azt a fülsértő csendet, amely beköszönt. Ugyanakkor a fegyverek csattanását, a pusztító tűz pattogását és a sikolyokat is mind hallani véltem. Ezt nem sok regény képes elérni nálam!

Writing Style (10 pont):

Szintén jár a tíz pont. Gornichec minden mondatának finoman szőtt gördülékenysége nagyban hozzájárult ahhoz, hogy így el tudtam mélyedni a történetben.

Plot (8 pont):

A cselekménnyel is meg voltam elégedve. Viszont fölöslegesnek éreztem a történet majdnem végén kialakuló szerelmi szálat. Egyszerűen nem éreztem indokoltnak… De ez már csak az én saram :)

Intrigue (10 pont):

Bármikor elmerülnék újra az északi mitológia világában. Talán most jobban megismerném Asgard-ot vagy Jotunheim más részeit. Ezen a téren tényleg hiányosnak érzem az ismereteimet…

Logic (10 pont):

A regény végén az írónő címszavakban elmagyarázza az egyes neveket, helyszíneket. Itt eszmélünk rá arra is, milyen „karakterekből” formálta ki a saját Angrboda-ját. Olvasás során nem alakult ki bennem zavar vagy hiányérzet, sőt, így lehetett talán legszebben bemutatni ennek a hányattatott sorsú, ám szívében örökké tiszta nőnek a történetét.

Enjoyment (10 pont):

Nem is kérdés :D Szerelem, szerelem! <3 Ismét megtaláltam a hónap hősnőjét!

Összesítve:

A végeredmény: 9,7, tehát 5 csillag lett!

Minden mitológia kedvelőnek szeretettel ajánlom!!! No meg azoknak, akik szeretik az erős női karaktereket, nem irtóznak egy kis csetepatétól és nem ijednek meg pár könnycsepptől! Ajánlom, legyen kéznél a papírzsebkendős doboz!

Már mondani sem merem, hogy itt is reménykedjünk, hogy talál magának egy kedves, szerető magyar kiadót, aki gondját viseli, és belopja Angrboda történetét a magyar olvasók szívébe is!

Mesésen szép történet pipa,

gyönyörű borító pipa,

erős jellemek és farkasok pipa!

Ace, New York, 2021
Zurelily P>!
Genevieve Gornichec: The Witch's Heart

Ez a könyv kellemes meglepetés volt számomra. Egy kihívás miatt kezdtem bele a mitológia címke miatt, és egyáltalán nem számítottam rá, hogy ennyire magával fog ragadni.

Már az elején beszippantott a történet, aztán egyszer csak azt vettem észre, hogy jé, már a felénél tartok.

Alig akartam elhinni, hogy a szerzőnek ez az első regénye. Látszik, hogy sokat foglalkozott a skandináv mitológiával, és az is, hogy sokat dolgozott ezen a történeten.

Én nem tudok, és nem is akarok hibát keresni ebben a könyvben, szerintem nagyon igényesen megírt és precízen szerkesztett az egész.

Valakinek talán unalmas lehet Angrboda élete a barlangban, de én nagyon szeretek ilyen elszigetelt életkörülményekről olvasni. Nem egy könnyű élet; az étel kevés és monoton, a lakhatási körülmények, a ruházat, minden puritán. Ugyanakkor az a kevés, amije van, az az ő kemény munkájának a gyümölcse. A környezet; az érintetlen természet és nyugalom pedig egy elképzelhetetlenül nagy kincs az én szememben. Nem is értettem azokat a karaktereket a könyvben, akik sajnálkoztak Angrboda életkörülményein, vagy éppen a szemére vetették, hogy egyszerű a ruházata, stb. Miért? Csak akkor lehet az ember boldog, ha drága ruhákban jár, és ezüst evőeszközökkel eszi a Wagyu marhát?

off

Néhány szó a karakterekről, szerelmi szálról. A szerző képes volt arra, hogy nagyon erős érzelmeket váltson ki belőlem. spoiler

Nem tudom, hogy ki mit gondol erről, de nekem ez egy nagyon ismerős, szinte szokványosnak mondható sors volt, és majd’ megszakadt a szívem a szomorúságtól.

Loki karakterét spoiler

De ott volt végig Skadi. spoiler

spoiler

A történet vége is nagyon tetszett, és a lezárás miatt kicsit családregényként kezdtem gondolni a könyvre. spoiler

Végülis oldalakat lehetne írni erről a könyvről a komplexitása miatt, és biztos vagyok benne, hogy sokszor eszembe fog még jutni a későbbiekben.

Amare>!
Genevieve Gornichec: The Witch's Heart

Régebben sokkal jobban szerettem az északi mondakört mint a görög/rómait így tisztábban voltam minden karakterrel és referenciával a cselekmény során. Persze ez sokkal szórakoztatóbbá tette is az olvasást. Gyönyörűen megírt történet, a végén még meg is könnyeztem. Bár halhatatlan lényekről szól, mégis annyira emberi volt, a vágyak, az érzelmek és a küzdelmek amiken átmennek. Nem egy kifejezetten pörgős sztori, szépen lassan halad mint egy kis csermely. De meg is érdemli, szükségünk van arra az időre hogy a vége igazán nagyot üssön. Nő központú és feminista anélkül hogy elvenne a karakterek feminitásából.

Dilaida P>!

„Can I tell you a secret?”
„Depends. Do I have to promise to keep it?”

30. oldal, Part I

Dilaida P>!

„We're odd. She's odd. She fits right in, does she not?”
„That's… abnormally sweet of you.”
„I have my moments.”

65. oldal, Part I

Kapcsolódó szócikkek: Angurboda · Hel · Loki
Dilaida P>!

„Sometimes,” Angrboda said dryly, „I wish all our problems were solved as easily in reality as they are in your head.”
„You and me both.”

98. oldal, Part I

Dilaida P>!

„[…] There is a difference between understanding and forgiveness. It's possible to have one without the other.”

203. oldal, Part I

Kapcsolódó szócikkek: Szkádi
Dilaida P>!

„I often think about myself. But that's because I don't understand me. Not one bit.”

69. oldal, Part I

Dilaida P>!

She seemed to be resting peacefully. Part of him didn't want to disturb her.
Then again, he'd always found the idea of peace to be quite boring.

8. oldal, Part I

Dilaida P>!

„It doesn't really matter where we came from, does it? We're here now. We're ourselves. What more can we be?”

26. oldal, Part I

Dilaida P>!

„ […] Caring about things makes life more complicated, doesn't it? Best not to care about anything at all, in my opinion. And then you came along. I find it quite bothersome indeed.”

36. oldal, Part I

Dilaida P>!

„ 'Life' is sort of a loose term when you've been thrice reborn from fire,” Angrboda said, turning away from her potion making. „ 'Love of my existence' would probably be more accurate.”

92. oldal, Part I

Kapcsolódó szócikkek: Angurboda
Dilaida P>!

„Your scars look more disgusting up close. Almost as disgusting as the things that come out of your mouth.”

93. oldal, Part I

Kapcsolódó szócikkek: Loki · Szkádi