Az ​univerzum, a tehenek meg minden 11 csillagozás

fontos kérdések, egyszerű válaszok
Gemma Elwin Harris (szerk.): Az univerzum, a tehenek meg minden

Veled is elő szokott fordulni, hogy a legizgalmasabb kérdéseidre sem az anyukád, sem az apukád nem tud válaszolni? Milyen jól jönne ilyenkor egy mindentudó zsebszakértő, aki a nehéz kérdésekre egyszerű magyarázatokkal szolgál!

Gemma Elwin Harris több ezer általános iskolás gyerektől gyűjtött össze kérdéseket. A legérdekesebbeket, legviccesebbeket, legfilozofikusabbakat továbbította a témák legnagyobb szakértőinek, akik fáradságot nem kímélve írták meg humoros és könnyen érthető válaszaikat.

Szóval ha legközelebb felmerül a vacsoraasztalnál a kérdés, hogy miért alszunk éjszaka, hogyan keletkeznek a villámok, ehetőek-e a kukacok, csak vegyétek elő ezt a könyvet, és keressétek ki belőle David Attenborough, Michael Rosen vagy Bear Grylls (és még sok-sok kiváló tudós és újságíró) válaszát. Talán meg is jegyeztek pár érdekes tényt – például hogy el tud-e repülni a tehén az űrbe egy metánmeghajtású rakétával.

Kiadói ajánlás: 6 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

Pagony, Budapest, 2021
344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634107552 · Fordította: Rét Viktória · Illusztrálta: Mayer Tamás

pat P>!
Gemma Elwin Harris (szerk.): Az univerzum, a tehenek meg minden

Gemma Elwin Harris (szerk.): Az univerzum, a tehenek meg minden fontos kérdések, egyszerű válaszok

Eleinte kicsit fura volt a menőzős-egyszerűcske stílus, meg a furán elnagyolt magyarázatok, de aztán tudatosítottam, hogy hát 6 éves kortól szól az ajánlás. És nem egyetemi jegyzet, ugyebár. :)
Meg volt benne sok érdekes dolog. Hogy például a ganajtúró bogár a saját súlyának az ezervalahányszorosával is elboldogul. Meg hogy a metánt a tehenek nem is kipukizzák, hanem kilehelik – ti ezt például tudtátok? És nagyon tetszett a tematikai sokszínűség is.
A célszemélyt meg (8), hát őt hosszabb időkre elveszítettük. És a csönd meg a nyugalom, az nagyon kellemes dolog. :)

Gemma Elwin Harris (szerk.): Az univerzum, a tehenek meg minden

Ez a könyvecske teljesen véletlenül került hozzám, de mikor megláttam, nagyon megörültem, mert hihetetlenül kreatív és jópofa, nagyon vártam, hogy sorra keríthessem.

Gemma Elwin Harris csokorba szedte több ezer általános iskolás gyermek kérdéseit, majd azokat elküldte íróknak, tudósoknak, híres embereknek, hogy válaszolják meg szakszerűen a furábbnál is furább kérdéseket.

Így válaszokat kaphatunk arra, „Ha egy tehén egy egész éven át nem pukizna, aztán egyetlen nagyot pukizna, felszállna tőle az űrbe?” vagy „Miért nedves a víz?”, esetleg arra, hogy „Honnan fakad a jóság?”.

Ha ezeket a kérdéseket kapnád egy gyerektől, meg tudnád válaszolni? Nos, nagyon el kellene gondolkodnom mi a jó válasz, vagy van-e jó válasz. De szerencsére sok tudós és szakember reflektál a több, mint száz kérdésre, többek között Sir David Attenborough, Bear Grylls vagy Gordon Ramsay.

Minden válaszra jut egy-két oldal, és be kell valljam, nagyon kreatívak és informatívak. Volt persze olyan válasz is, ami elég rendesen kikerülte a kérdést, és olyan is, amivel mélyen egyetértettem. Egy dolog viszont biztosan nem hiányzott a könyvből: a humor. Nagyon jókat nevettem, elképesztően szórakoztató és kedves könyv. Muszáj kiemelnem mennyire ötletes és szép a borító, és ezzel együtt a könyv összes grafikája. A sárga és a szürke árnyalatai dominálnak a borítón és a könyvön belül, ugyanis a legtöbb elmélkedés kapott illusztrációt. Szerintem a cover és a design telitalálat, abszolút visszaadja a kötet hangulatát, esztétikus és irtó aranyos, Mayer Tamás keze munkáját dicsérik.

A kiadó hat és tizenkét év kor közötti gyermekeknek ajánlja a könyvet, de azt kell, hogy mondjam, ez a könyv kortalan. Mindamellett, hogy kortalan, kifejezetten hasznos szülőknek is, hiszen kapunk egy kis ihletet, milyen feleletet adhatunk gyermekeinknek.

Olykor a válaszokban nagy bölcsességre leltem, ez tetszett a legjobban. Ha pontosan akarok fogalmazni, rengeteg bölcsesség és tudás bújik meg ebben a kötetben. Párat kiemelnék, ezek a kedvenceim:

„Van, aki szerint isten teremtette az embereket.
Van, aki szerint az emberek teremtették istent.
Van, aki szerint az ő istene az egyetlen isten.
Van, aki szerint rengeteg isten van – több száz!
Van, aki megöl bárkit, aki nem ért vele egyet abban, hogy pontosan ki vagy mi isten.
Van, aki teljesen de egészen tuti száz százalék biztos benne, hogy nincs isten.
Van, aki… egyszerűen… nem tudja pontosan.”
Meg Rosoff

„Az ember nem úgy lesz szerelmes, mintha beleesne egy gödörbe. Inkább úgy, mintha az űrben zuhanna.
(…)
Ellököd magad, belezuhansz valaki másnak a keringési pályájába, és egy idő után esetleg úgy döntötök, hogy egymáshoz húzzátok a két bolygót, és onnantól az lesz az otthonotok. És akkor hozhatod a kutyádat. Vagy a macskádat. Az aranyhaladat, a hörcsögödet, a kőgyűjteményedet, a páratlan zoknijaidat. (Az elveszett zoknik, beleértve a lyukakat is, ott lesznek az új bolygón, amit most találtál.)"
Jeanette Winterson

„Általában azzal veszekszünk, akihez a legközelebb állunk. Talán azért, mert tudjuk, hogy a másik mindig szeretni fog minket, bármilyen undokak vagyunk is egymással.”
Tanya Byron

Gemma Elwin Harris (szerk.): Az univerzum, a tehenek meg minden

Gyerekeimmel olvastam ezt a könyvet, köszönet az ajánlásért @selfmadehell -nek! Ők lehet, hogy még egy kicsit fiatalok voltak a témákhoz, úgyhogy szerintem a későbbiekben is elő fognak kerülni a különböző fejezetek. Én a magam részéről nagyon élveztem, természetesen számomra is tartogatott újdonságokat, úgyhogy felnőtt és gyermek egyaránt érdeklődéssel lapozgathatja a kötetet. Szórakoztatóak az illusztrációi is.

blankaveronika I>!
Gemma Elwin Harris (szerk.): Az univerzum, a tehenek meg minden

A kulcsszó a „meg minden”
Egy darabig lehet sorban olvasni, aztán megtelik az ember infóval és csak kis adagokban, össze-vissza folytatja tovább. Nem tudnám felidézni a kedvencemet és tuti újra fogom olvasni, ha egy kis vidámságra vágyom. Vagy nem találok valamire választ a neten :)

Lizi_E>!
Gemma Elwin Harris (szerk.): Az univerzum, a tehenek meg minden

Nagyon érdekes kérdések vannak benne, és még érdekesebb válaszok.

eeszter>!

Az észak-írországi, belfasti állatkert tudósai felfedezték, hogy a csimpánzok unalmán és nyűgösségén az segít, ha rock 'n' rollt hallgatnak.

[…]

SzaffiPolca P>!

A fiam kétéves, és már kérdezget. Nemrég, miközben a bölcsődéből igyekeztünk haza, a Holdra mutatott, és azt kérdezte:
– Mi az?

eeszter>!

Meglepő módon a beleidben annyi agysejt van, mint amennyi egy macska agyában.

Kapcsolódó szócikkek: agy · bél · macska
eeszter>!

A brit kakukk Dél-Afrikába költözik úgy, hogy átkel a Szahara sivatagon, és hátrahagyja a fiókáit. A kakukkfiókákat, akik Nagy-Britanniában maradnak, másfajta madarak nevelik föl, a szüleikkel sosem találkoznak. Ennek ellenére jó néhány héttel azután, hogy az idősebb generáció elvándorolt, a fiatal kakukkok együtt indulnak útnak, és odatalálnak a szüleik afrikai lakhelyére.

Kapcsolódó szócikkek: kakukk
SzaffiPolca P>!

Van, aki szerint isten teremtette az embereket.
Van, aki szerint az emberek teremtették istent.
Van, aki szerint az ő istene az egyetlen isten.
Van, aki szerint rengeteg isten van – több száz!
Van, aki teljesen de egészen tuti száz százalék biztos benne, hogy nincs isten.
Van, aki… egyszerűen… nem tudja pontosan.