A ​hűtlen, a megcsalt és a szerető 2 csillagozás

A szerelmi háromszög pszichológiája
Gelsei Bernadett: A hűtlen, a megcsalt és a szerető Gelsei Bernadett: A hűtlen, a megcsalt és a szerető

Segítség azoknak, akik szerelmi háromszögbe kerültek, hogy jobban megértsék magukat és a társas hármas más résztvevőit, valamint hogy kiutat találjanak a helyzetükből.

Ad Librum, 2018
Expert Books, 2017
Expert Books, 2017

Gelsei Bernadett: A hűtlen, a megcsalt és a szerető

Gelsei Bernadett: A hűtlen, a megcsalt és a szerető A szerelmi háromszög pszichológiája

Szerintem ez egy remek ismeretterjesztő könyv, nem csak azok számára, akik a címben szerepelnek. Igazából mindenkinek a kezébe nyomnám, aki valaha volt kapcsolatban, mert remekül megmutatja azt (az író kliensein keresztül is), hogy mik azok az indokok, amik egy ilyen szituációhoz vezethetnek, így azt gondolom, hogy akárki tanulhat ebből a könyvből.
Mindig is kíváncsi voltam mi áll a sztereotíp „jajj a szerető mindig csak egy r*banc” off mögött, milyen döntések vezetnek egy ilyen kapcsolat kialakulásához, milyen utak vannak kifelé belőle, kik kerülnek ilyen helyzetekbe.
Maga a könyv mindhárom szereplő szemszögéből megvizsgálja az egészet, ezért számomra még inkább hitelesnek tűnt, illetve segítő kérdésekkel is rendelkezésre áll, szintén mindhárom fél számára, így minden kíváncsiságomat kielégítette.
Nehéz könyv volt a rövidsége ellenére is. Ilyenkor mindig elgondolkozom, hogy basszus, milyen rohadtul nehéz igazán jól élni az életet és mindig konzisztens döntéseket hozni benne. Erősen ajánlott olvasmány.

TiaRengia I>!

Az ő szerepe és motiváltsága leggyakrabban az, hogy látszólag szeretne elköteleződni, de tudat alatt valójában mégsem, illetve gyakran gyerekkori, az ellentétes nemű szülővel kapcsolatos fel nem dolgozott érzéseit viszi bele a kapcsolatba, főleg, ha ő maga szingliként kerül bele ebbe a szerepbe.
Előfordulhat az a példa, hogy egy kislány gyerekkori bizonytalan apaképpel kapcsolatos mintázatát viszi tovább a párkapcsolatába, ahol az apa jelenléte kiszámíthatatlan volt, de ő mindig az apa szeretetére, elköteleződésére vágyott, csak nem kapta meg. Ezt az érzést tudja újból megélni a szerető szerepében, illetve hogy nem kell felnőnie igazán ebben a kapcsolatban.
Ez a szerep lehet a háromszögben a leginkább megnyomorító, mivel mindig másodiknak, nem felvállalhatónak, versengőnek éli meg önmagát. Ez pedig az önértékelés még alacsonyabb szintjére taszítja a szeretőt.

TiaRengia I>!

Szeretek halmazokban (vagy tartályokban) gondolkodni, egyértelműen és érthetően tud dolgokat kifejezni számomra. Az önértékelésünket például úgy képzelem el, hogy egy nagy tartály két külön egységgel, de az egységek nem átjárhatók, vagyis ha az egyik túlcsordul, akkor nem tud átcsorogni a másikba. Tehát az önértékelésünket úgy tudjuk teletankolni, hogy egészséges önbizalommal töltsön el bennünket, hogy az egyik egységet a környezetünk által adott visszajelzésekkel töltjük fel, míg a másik egységet mi magunk, az önszeretetünkkel, önelfogadásunkkal töltjük tele.

TiaRengia I>!

A Gary Chapman által megalkotott öt szeretetnyelv módszerének lényege, hogy alapvető szükségletünk a szeretethiányunk kielégítése. Természetünknél fogva úgy szeretünk, ahogy az nekünk jó lenne. Azonban nagyon ritka az olyan párkapcsolat, ahol ugyanez a szeretetérzés hatja át a másik félt is.

ivett_hosszu>!

Az áldozati szerep mindig alárendelt szerep, míg a hős szerepe olyan személyt jelöl, aki maga határozza meg a sorsát és a jövőjét.

TiaRengia I>!

Azzal, hogy minden felgyorsul és minden azonnal elérhető számunkra, ellustulunk, elkényelmesedünk. Mint a függők, akik a szer hiányától szenvednek, egyből ki akarjuk elégíteni a sóvárgásunkat, vágyainkat. Be kell vallanunk önmagunknak, hogy sokkal izgalmasabb és egyszerűbb hűtlennek lennünk, mint erőfeszítéseket tennünk a kapcsolatunk javítására.

ivett_hosszu>!

A legtöbb kapcsolatban lévő ember nem viszonyt keres az interneten, hanem megerősítést vagy időtöltést.

TiaRengia I>!

Minden reklám, a média és a makrokörnyezet is azt sugallja, hogy cseréld le a régit, ne küzdj a hibás dolgaiddal, hanem csak klikkelj rá a honlapunkra és rendeld meg az újat. Ezek az üzenetek nagyon alattomosan kezdenek el bennünk mocorogni és felerősödni, amikor érzik, most nyitott fülekre lelnek. Nemcsak egy elromlott, nélkülözhetetlen háztartási eszközre terjesztjük ki ezt a hozzáállásunkat, hanem a kapcsolatainkra is, legelőször éppen a párkapcsolatunkra.