A ​képregény története 3 csillagozás

Gellért Endre: A képregény története

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

158 oldal · puhatáblás

dorkabuba >!
Gellért Endre: A képregény története

Ez a kis kompakt kötet két tanulmányt tartalmaz. Az első Hernádi Miklós A képregény szükséglete, aminek tételmondata, hogy minden műfaj, ami megjelenik az adott (hely és) kor bizonyos szükségletét elégíti ki. Ez még soha nem jutott eszembe, de nagyon logikus állítás. Ettől ez még nem jelenti, hogy minden remekmű, amit megalkotunk, de van létjogosultságuk, és művészi indíttatásuk is általában.
    Ezt követi Gellért Endre címadó tanulmánya, ami egy jóval terjedelmesebb, átfogóbb mű, és megkísérli 70 oldalban és egy szerintem igen jól összerakott 55 táblás függelékben reflektáltan bemutatni a comic (strip) történetét, kifejezetten hangsúlyt fektetve a különböző országok trendjeire. Remekül kiegészítette Koska Zoltán egészen friss életrajzát Cs. Horváth Tiborról, a magyarországi képregényipar legendás alakjáról – mivel ez a tanulmány lényegében teljesen kihagyja kis hazánkat. A jórésze USA-fókuszú, aminek az oka, hogy maga a comic strip „modern” formájában onnan indult, és máig ott a legnépszerűbb. Végigtekinthetjük az képregények témáinak ívét a történelem viszonylatában. Kifejezetten hasznos kis összefoglaló. 1975-ig. Úgyhogy a következő lassan 50 évről nem szól a fáma. Meg persze a Távol-Keletről sem, bár fogalmam sincs, a mangák-animék mikor kezdtek el teret hódítani.
    Összességében szerintem egy remekül felépített, informatív, de nem túl száraz olvasmány volt, és kifejezetten díjaztam a képregényrészleteket a függelékben (mivel természetesen az említettek jórészéről fogalmam sem volt eddig, hogy egyáltalán léteznek.) Utána kellene néznem, hogy van-e azóta frissebb történeti tanulmány.
    Ps.: Zseniális, hogy Picasso életében rajzolt pár comic stripet. Na persze azokon is nagyon látszik, hogy az ő keze műve.