Mennyei ​utazás 7 csillagozás

Klasszikus amerikai kisregények
Géher István (szerk.): Mennyei utazás

Az amerikai irodalom kibontakozását és első nagy virágkorát bemutató kötet változatos témavilágot tár az olvasó elé. Található benne szimbolikus vonatkozásokkal átszőtt, romantikus tengerészballada; riportszerűen izgalmas, költői szépségű leírás egy természeti katasztrófáról; remek humorú szatíra a XIX. században oly divatos misztikus spekulációkról; illúziórombolóan realisztikus, drámai jelenet az „igazi vadnyugat”, a nyomorgó kisfarmerek életéből; s végül egy naturalista lélek- és helyzetelemzés: a polgárháború nem épp romantikus élményeinek megrendítő krónikája.
A kisregényeket összefüggő korképpé rendező vezérmotívum: az Utazás – tengeren és prérin, mennyben és földön. S az újra meg újra megfogalmazott nagy élmény: Amerika – a földrész, a nemzet, az ember – fölfedezése.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A Világirodalom Remekei Európa

Európa, Budapest, 1970
360 oldal · keménytáblás · Fordította: Bartos Tibor, B. Nagy László, Kada Júlia, Szász Imre, Szentkuthy Miklós

Nazanszkij >!

(…) a hazafiság a gazember utolsó menedéke.

83. oldal, Herman Melville: Billy Budd, 30 (Európa, 1970)

Kapcsolódó szócikkek: hazafiság
Baki P>!

Billy Budd
Annak, aki valamelyik számottevő tengeri kikötőben kódorgott a gőzhajókat megelőző időkben, gyakran lekötötte figyelmét – akkoriban tán gyakrabban is, mint manapság – egy-egy csoport ünneplő ruhás, napbarnított szabadságos matróz, hadi- vagy kereskedelmi tengerész a parton.

Chita – Az utolsó sziget emlékére
Ha az ember New Orleanstól délnek tart a szigetek felé, furcsa vidéken halad át, hogy mindenféle kanyargó vízi utak útvesztőjén furcsa tengerhez érjen.

Mennyei utazás – Töredékek Stormfield kapitány naplójából
Hát, hogy őszinte legyek, halálom harmincéves évfordulóján kezdtem már egy kicsit idegeskedni.

Fent a hegyek közt
Milwaukeetól a Mississippiig mindig pompás az utazás, de nyáron kiváltképp.

A bátorság kokárdája
A hideg jó darabig kapaszkodott a földbe, aztán fölszállt a köddel, s pihenő hadsereget hagyott a dombokon szanaszét.

Nazanszkij >!

A regiment száz sebből vérzett. Az emberek, mint a kék batyuk, roskadtak össze. Henry őrmesterének az arcát lőtték át. Állának tartóizmai megsérültek, állkapcsa leesett, és a szája vörös barlangjából vér bugyogott. Látszott rajta, hogy ordítani akar, mintha helyrejönne a baj, ha a dühét kiadná.
Aztán látta, hogy az őrmester fürgén iramodik hátra. Erejéből mit sem vesztve, segélyt kérő oldalpillantásokkal inalt a hátvéd felé.

349. oldal, Stephen Crane: A bátorság kokárdája, Huszonkettedik fejezet, (Európa, 1970)

Nazanszkij >!

Még Amerika sem volt ment a baljós előérzetektől. Napóleon példa nélkül álló hódításainak tetőpontján azon amerikaiak közül néhányan, akik Bunker Hillnél harcoltak, számítottak arra a lehetőségre, hogy az Atlanti-óceán sem állhatja útját a forradalmi zűrzavarból kiemelkedő jöttment végső terveinek, hiszen mintha a Jelenések Könyvében megjósolt ítéletet hajtotta volna végre.

29-30. oldal, Herman Melville: Billy Budd, 8 (Európa, 1970)

Kapcsolódó szócikkek: Amerika · Atlanti-óceán · Jelenések könyve · Napóleon
Nazanszkij >!

Mondd, mi hozott Rómába, milyen bizalom, mi reménység?…
– Tisztességes vagy? Nagy csoda lesz, ha megélsz! (Martialis)

18. oldal, Herman Melville: Billy Budd, 2 (Európa, 1970)