Az ​evolúció elméletei és metaforái a társadalomtudományokban 0 csillagozás

Gedeon Péter – Pál Eszter – Sárkány Mihály – Somlai Péter: Az evolúció elméletei és metaforái a társadalomtudományokban

Az ​evolúció, mint arra már többen rámutattak, korántsem állt meg az emberré válás biológiai lépcsőfokán. A globális társadalmi és gazdasági folyamatok egyre bonyolultabb mozgásformái az evolúció magasabb szintű kiteljesedéseként értelmezhetők.

A négy tekintélyes hazai társadalomtudós az evolúcióelmélet metaforikus értelmezéséből kiindulva a társadalomtudományok evolúciós vagy antievolúciós elméleteivel foglalkozik. Elsősorban az evolúcióról szóló társadalomtudományi elméletek természetével, történetével és jelenével. Somlai Péter és Sárkány Mihály írása azt a folyamatot elemzi, amelynek során a felvilágosodáshoz köthető haladás eszméjének visszaszorulásával átalakultak az evolúció antropológiai és szociológiai elméletei.

Gedeon Péter az evolúció általános és speciális elméleteinek szétválasztásából indul ki, és arra a következtetésre jut, hogy az evolúció elmélete képes a történelmi haladás folyamatának kijelölésére, céljának leírására azonban nem. Pál Eszter záró… (tovább)

>!
Napvilág, Budapest, 2004
126 oldal · ISBN: 9639350494

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Népszerű idézetek

gratiarum_actio>!

Az organikus növekedés metaforája, mely szerint a fejlődés a növekedés alanyában rejlő strukturálisan meghatározott lényegi összefüggések kibomlása az időben, elfedi a funkcionális megközelítés szinkronikus és az oksági elemzés diakronikus természete közötti feszültséget, és a kettő összeegyeztethetőségét mint magától értetődőt állítja be.

63. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Jared Diamond: Háborúk, járványok, technikák
Pentelényi László – Zentay Nóra Fanni (szerk.): JLG / JLG
Hauser Arnold: A művészet és irodalom társadalomtörténete I-II.
Schmidt József: Ázsia világossága
Balogh László Levente – Horváth Andrea – Pabis Eszter (szerk.): A szégyen reprezentációi
Ágoston László: Az ember és a technika
Antal Attila: Chicago a Dimitrov téren
Konrad Lorenz: A civilizált emberiség nyolc halálos bűne
Máté Gábor – Máté Dániel: Normális vagy
Hamvas Béla: Arkhai