Őslénytan 2 csillagozás

Géczy Barnabás: Őslénytan

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

A ​múlt életével foglalkozó őslénytan nagy hagyományú és robbanásszerűen fejlődő tudomány. A leíró őslénytani monográfiák mellett egyre nagyobb számban látnak napvilágot az oknyomozó, elméleti, nagyobb összefüggéseket feltáró munkák. Új résztudományok különültek el, mint amilyen a paleofiziológia, paleoökológia, biosztratinómia, plaobiogeográfia stb. A genetika fejlődése és a rétegről rétegre gyűjtött hatalmas őslénytani ismeretanyag kiszélesítette az evolúciós kutatásokat. Indokolt tehát úgy összefoglalni a legújabb eredményeket, hogy figyelembe vegyük a klasszikus adatokat is. Az „Őslénytan” tankönyv célja tehát többrétű. A történeti bevezető után részint tárgyalja a múlt dokumentumainak fennmaradási módját, a fosszilizációt, részint foglalkozik az egykori élőlények tér- és időbeli elterjedésével és az ebből levonható következtetésekkel, emellett foglalkozik az evolúció alapkérdéseivel is. Az általános őslénytani ismeretek után a törzsfejlődés figyelembevételével tekinti át a… (tovább)

>!
Tankönyvkiadó, Budapest, 1986
474 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631795012
>!
Tankönyvkiadó, Budapest, 1984
474 oldal · ISBN: 9631766748

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

kaporszakall>!
Géczy Barnabás: Őslénytan

Miután gondosan megmostam, kimagoztam és felaprítottam a lekvárfőzéshez szánt szilvát, a feleségem megengedte, hogy ezt a recenziót is megírjam. Igyekezni fogok, mert aztán, az üvegekbe adagoláskor megint szükség lesz rám…

A nyolcvanas évek végén, a kilencvenesek elején a XIII. kerületben, az Élmunkás (azóta ismét Lehel) tér közelében dolgoztam, és volt ott a tér sarkán egy Könyvesház nevű képződmény, ahol akkoriban raklapról, bagóért árusították ki a könyveket. Gyakori látogatója voltam az üzemegységnek, és sok kötetet összeszedtem, köztük ezt a tankönyvet is, amit alighanem könyvtári példánynak szántak, mert a tábla belső odalára még a kis háromszögletű tasak is be volt ragasztva, ami a kölcsönzési kártyácskát volt hivatva tartalmazni…

S most, harminc év elteltével elolvastam.

Nem volt igazán jó ötlet. Bár már gyermekkoromtól érdekelt az ősvilág, és lelkesen forgattam Tasnádi Kubacska András és Josef Augusta könyveit, de azok a kíváncsi laikusoknak szóltak. Ez a kötet pedig – az előszó szerint is – geológushallgatóknak. No jó, hozzáteszi, hogy a biológushallgatók is találhatnak benne hasznos dolgokat.

Ám a laikusnak sok dolog ismeretlen. Mindenekelőtt azok a földtani, és kőzettani ismeretek, melyekre a prof már az első, általános részben (ahol a fosszilizálódásról, a Föld kémiai folyamatairól, a rétegtanról(sztatigráfia) van szó) hivatkozik. Ezután következik az élővilág fejlődésének rendszertani áttekintése (előbb a növény-, majd az állatvilág) aszerint súlyozva, hogy az adott csoport (törzs, osztály, rend illetve család) mekkora tömegben maradt fenn kövület formájában. Így – kőzetképző tömegük miatt – részletesen tárgyalja pl. a kagylókat, csigákat, a már kihalt háromkaréjú ősrákokat (trilobiták), pörgekarúakat, viszont csak röviden foglalkozik a férgekkel, a legtöbb ízeltlábúval, vagy pl. a kétéltűekkel. A rendszertani áttekintés után a zárórészben pedig időrendben tekinti át az imént megismertetett élőlényekből álló 'kortárs' flórát és faunát.

Maga a szerző mondja az előszóban, hogy az őslénytan a geológia és a biológia közös gyermeke (hogy édes, vagy mostoha, azt most ne feszegessük…). Ám a (művelt?) laikusoknak szánt ismeretterjesztő művek szinte mindig biológiai szemléletűek, a geológiából max. a lemeztektonikát (kontinensvándorlás, stb.) említik. A különböző élőlények pedig a földtörténeti korok mentén haladva, megjelenésük sorrendjében kerülnek terítékre, külön rendszertani elemzés (ami végül is duplikáció, habár egy másik dimenzió mentén) nincs bennük.

Végül pedig a harminc év is rányomta bélyegét e kötetre: már nem korszerű. Valótlan, vagy megcáfolt dolgokat nem mond; csupán bizonyos dolgokról azóta jóval többet tudunk. A genetika, de a geológiai kutatások (meg az újabb fosszíliák) is jelentősen árnyalták az a képet, ami ebből a könyvből megismerhető. A kréta végén történt meteorit-katasztrófát (amely a dinók kihalását okozta) például ma már szinte mindenki elfogadja; e kötetben a szerző még kételkedik… A Gaia-hipotézisről szó sem esik.

Mint tankönyv, didaktikusnak és jól áttekinthetőnek tűnik, de egy mai szakember nyilván nem ezt veszi kézbe. A laikus olvasónak pedig nem elég olvasmányos (pl. a Tasnádi Kubacska András szerkesztette, 15 évvel korábbi könyv*, amit a nagyközönségnek írtak, sokkal könnyebben emészthető). David Attenborough Élet a Földönjét már nem is említem…**

Érdemei elismerése mellett ez a könyv már megérett a nyugdíjazásra. Vigaszul szolgáljon, hogy számos tankönyvnek (de ismeretterjesztőknek is) ez a sorsa: a mór megtette kötelességét, a mór mehet…

* Tasnádi Kubacska András (szerk.): Az élővilág fejlődéstörténete
** Bár a BBC jóval nagyobb summával támogatta Sir David filmes projektjét, mint amekkorával (ha egyáltalán) az Oktatásügyi Minisztérium ennek a könyvnek a kiadását…

7 hozzászólás
booklover77>!
Géczy Barnabás: Őslénytan

Érdekes volt a könyv, bár leginkább egy vizsga miatt olvastam végig. Maga az Őslénytan kurzus a kedvencem volt ebben a félévben. Igaz, hallgatni az órát jobb volt, mint ezt elolvasni, de megérte a jegyzetelés miatt. Mondjuk a jegyzetelés miatt tartott ilyen sokáig elolvasni…


Hasonló könyvek címkék alapján

Jónás Ilona – Kovács Lászlóné – Vízvári Albertné: Földrajz 9.
Gábris Gyula – Marik Miklós – Szabó József: Csillagászati földrajz
Kleininger Tamás: Földrajz
Mészáros Rezső – Boros Lajos – Nagy Erika – Nagy Gábor – Pál Viktor: A globális gazdaság földrajzi dimenziói
Makádi Mariann – Taraczközi Attila: A Föld amelyen élünk 5
Mucsi László: Műholdas távérzékelés
Arday István – Rózsa Endre – Ütőné Visi Judit: Földrajz II. középiskolásoknak
Makádi Mariann: A Föld amelyen élünk 2. – Távoli földrészek
Hack Frigyes – Fülöp Ferenc – Kugler Sándorné – Radnai Gyula – Urbán János – Szabados László – Nemerkényi Antal – Balázs Lóránt – Büki András: Négyjegyű függvénytáblázatok, összefüggések és adatok
Szabó Pál: Régió és térszerkezet – az elmélettől a területpolitikáig