Vadnarancsok 25 csillagozás

Négy élettörténet-rekonstrukció
Géczi János: Vadnarancsok Géczi János: Vadnarancsok Géczi János: Vadnarancsok Géczi János: Vadnarancsok Géczi János: Vadnarancsok Géczi János: Vadnarancsok

A ​Vadnarancsok egy igazi könyvlegenda. A 80-as évek botránykönyve már megjelenése előtt óriási vihart kavart. Az akkor legszabadabb irodalmi folyóirat lapszámát az állampárt visszarendelte a piacról, és bezúzatta, a benne megjelent Vadnarancsok-részlet miatt. Irodalmi szociográfia Géczi János tollából. Négy élettörténet-rekonstrukció, négy fiatal sorsa, négy kudarcos élet. A társadalom mélyrétegeiben drogosok, prostituáltak, nimfomániások, melegek mozogtak, próbálták elkerülni a közösségi retorziókat, a megbélyegzést, a kirekesztést, az ellehetetlenülést. Géczi felkereste a kiszolgáltatottakat, beszélgetett velük, igyekezett megérteni, és megmutatni, mit látnak saját életükből ezek a kiúttalan figurák. Más volt még a társadalmi környezet, más a közösség tűréshatára, de a kirekesztés mintázatai pontosan ugyanazok, mint ma. Géczi János úttörő munkája élő, aktuális mű, amely a szereplők élettörténetén túl a nyugati típusú közösségek tűréshatárairól, deviancia-fogalmáról és… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: JAK-füzetek

Athenaeum, Budapest, 2015
Athenaeum, Budapest, 2015
Szépirodalmi, Budapest, 1990
384 oldal · ISBN: 9631542017

Géczi János: Vadnarancsok Négy élettörténet-rekonstrukció

Ajánlom a Bunkerrajzoló mellé, mint ellenpéldát.

AeS P

Géczi János: Vadnarancsok Négy élettörténet-rekonstrukció

Azt hiszem, hogy végül nem építettem bele a szakdolgozatomba (Ifjúsági problémák a Magyar Ifjúság c. folyóiratban 1970 és 1985 között), de érdekes adalékanyag volt hozzá. A korszak problémás eseteit fejtegeti több riport formájában, a fülszöveg a homoszexualitásról ír, ami elég blikkfangos, de igazából ez a könyv nem arról szól. (Mindjárt jól ki is egészítem a címkéket.) A meleg fiúról szóló szöveg mellett vannak itt drogosok, csavargók, pszichiátriai betegek, gyermekotthonban élő lányok, vagyis sok olyan téma, amit a korabeli közbeszéd titkolt és nem létezőnek minősített. A szükséges nyelvi formákat lebontva róla kifejezetten jól jöhet a különböző társadalmi problémák egy korszakkal ezelőtti előzményeinek megismeréséhez.

ciemat P

Géczi János: Vadnarancsok Négy élettörténet-rekonstrukció

A történetek egyenként is ledermesztik az embert, de így a négy történet egymás után sokkoló… napokig ott maradt az ember fejében, hogy milyen életek, sorsok vannak körülöttünk.

About_a_girl

Géczi János: Vadnarancsok Négy élettörténet-rekonstrukció

Nem egy élvezetes olvasmány, de nagyon érdekes. Meg tudom érteni, mekkora dolog lehetett a megjelenése évében, mert még most is üt. A négy történet közül talán Julié tetszett a legjobban, érdekes volt a gondolkodása.

andóc

Géczi János: Vadnarancsok Négy élettörténet-rekonstrukció

Nagyon elgondolkodtató, nem könnyű olvasmány. Főleg annak, akinek a 80-as évek elejéről minimum középiskolás emlékei vannak.

Black_Venus

Géczi János: Vadnarancsok Négy élettörténet-rekonstrukció

2.-szor futok neki az elejének, kíváncsi vagyok, most meddig jutok benne.

robinson P

A nagyapám rendszeresen olvasott. Már az iskola előtt az újságból tanítgatta a betűket, a térdére ültetett, és együtt olvastunk. Mire az iskolába mentem, folyékonyan olvastam, pedig csak szótagolva szabadott volna.

robinson P

Az én születésem nem tiszta. Van egy olyan változat, hogy
apám hamisított egy papírt, hogy a mamám elmebeteg, és
magánzárkába tette, mert nem tudtak hol szeretkezni, és ott
csináltak össze engem. Olyan változat is van, hogy anyám
albérletébe járt ki az apám, aki nős volt. Pontosan nem lehet
tudni. Kedves a fogantatásom.

6. oldal oldal

smee

Pista után tudatosan fejlesztettem ki azt a képességemet, hogy ne szeressek. Ez azt jelenti, hogy az ember a magányába menekül, gőgből és dacból várat épít maga köré, aztán már nem ő a vár ura, hanem a vár, az a kőtömb uralkodik rajta.

smee

Én mindig átéreztem az életképtelen emberek sorsát, és azt, hogy aki életképtelen, az reálisabb, jobban látja a teljes igazságot, mint aki fickándozik, mint hal a vízben, és jól él.

smee

Ahhoz vonzódom, ami titokzatos, ami megközelíthetetlen ami messze van, és mihelyt az a messze közel kerül, én kerülök messze a közeltől.

robinson P

Hiába tudom már, milyen is az apám, gyerekkoromban akkor se volt apám, hiszen engem férfi nem nevelt, akire fölnézhettem volna, aki fogja a
kezemet, és lekever egy pofont, amikor kell. Csak azt hallottam róla, hogy kutyából
nem lesz szalonna… belőlem se lett.

smee

Nem tudtam, miért van ez a temetés, amikor én már eltemettem az anyámat. Mert a koporsóban se az anyám feküdt. Egy kifestett szájú, kipirosított arcú valaki. Anyám életében nem festette magát.

Laura_Arkanian IP

Azt hiszem, minden mai embernek van olyan vágya, hogy hagyják teljesen békén. Szabadság, és semmi. A csövesek ezt ki is mondják. Hagyják, hadd rontsa magát, hadd gyógyszerezzen, hogy öngyilkos legyen. Hogy az ő kis elvont világában vizionálhasson, ha nagyon egyedül van, akkor a víziói közt társakra találjon, elszakadjon a külvilágtól, a szokásos életformától, el az emberektől. Ezt meg lehet vétózni, és lehet ellene érvelni,
meg lehet utálni, de el kell ismerni, hogy a semmi is lehet cél

robinson P

Apám alacsony, kopaszodó, bajuszos, barna szeme van, azt hiszem, az élet viszontagságai látszanak rajta. Pocakos. Hasonlítok rá.

robinson P

A fater mondogatta, hogy mennyire jó apa ő, a lányával és a fiával ilyen kinti körülmények között is törődött. Az anyámat hibáztatta, amiért szétmentek.