Bibliai ​kislexikon 13 csillagozás

Gecse Gusztáv – Horváth Henrik: Bibliai kislexikon Gecse Gusztáv – Horváth Henrik: Bibliai kislexikon

Előszó

A ​Biblia a hivatalos statisztikák szerint a világ egyik legelterjedtebb könyve. Egyedül a Brit és Külföldi Bibliatársulat több mint hétszáz nyelven jelentett meg teljes bibliafordítást, illetve bibliai részleteket. A keresztény egyházak és részben a zsidó vallás (Ószövetség) ezt tekintik – Istentől sugalmazott szövegként – hitük legfőbb alapjának. Az emberiség történetének a Biblia ugyanakkor olyan több ezer éves kultúrtörténeti és irodalmi dokumentuma, amely keletkezésétől kezdve napjainkig érezteti hatását. Hatott a társadalomra, befolyásolta a gondolkodást, politikai, hatalmi harcok igazolásául szolgált, inspirálta az irodalmat és a művészetet. A Biblia – éppen az említett hatása miatt – a mai kor felvilágosult, tudományos világnézetet valló emberek számára sem elhanyagolható alkotás. Nemcsak azért, mert ismerete ugyanúgy hozzátartozik az általános műveltséghez, mint az Iliász és Odüsszeia vagy Shakespeare művei, hanem azért is, mert a helyes tájékozottság… (tovább)

>!
Kossuth, Budapest, 1984
244 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630924463
>!
Kossuth, Budapest, 1978
246 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630911345

Enciklopédia 27

Szereplők népszerűség szerint

amoriták / emoreusok · Astarté · Azazel · esszénusok · Holofernész

Helyszínek népszerűség szerint

Palesztina · Ararát-hegy


Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Emőke_Bozóné_Csernus >!
Gecse Gusztáv – Horváth Henrik: Bibliai kislexikon

Céljának és rendeltetésének megfelelő méretű, részletességű „kis”-lexikon. A legszükségesebb címszavakat megtalálhatjuk benne, korrekt magyarázatokkal.


Népszerű idézetek

MissWenut>!

chiliazmus (a khilioi=ezer görög szóból) – Jézus Krisztus ezeréves uralmának hite. Az Apokalipszis tanítása szerint (20,4-6), akik nem vállaltak közösséget az istenellenes hatalmakkal, még a világ vége előtt feltámadnak és Krisztussal ezer esztendeig uralkodnak. (A többi elhunyt csak az ezer év elteltével kel életre.) A chiliazmusnak a keresztény ókorban igen sok híve volt, mígnem a hivatalos egyházi tanítás eretnekségnek bélyegezte azt. A történelem folyamán gyakran újjáéledt, általában a társadalomkritikai programmal fellépő vallási mozgalmakban.

47. oldal (1978)

Kapcsolódó szócikkek: chiliazmus · Jézus Krisztus
MissWenut>!

Astarte (Astarót) – sémi termékenységistennő, akinek kultusza rituális prostitúcióval volt kapcsolatos, s akinek a zsidók is gyakran szolgáltak (Bir 2,13; 10,6; 1Sám 7,4).

27. oldal (1978)

Kapcsolódó szócikkek: Astarté
MissWenut>!

Holofernész – a Judit-könyv szerint Nabukodonozor asszír királynak hadvezére, akit Betulia ostrománál Judit lefejez. ~ nem történelmi személy.

86. oldal (1978)

Kapcsolódó szócikkek: Holofernész
MissWenut>!

Jakab-ősevangélium (Protoevangelium Jacobi) – apokrif irat, amely Szűz Mária (1) elképzelt életrajzát tartalmazza fogantatástól a betlehemi gyermekgyilkosságig. Célja az, hogy Mária szüzességét bizonyítsa. Eredetileg görög nyelven íródott, de számos nyelvre lefordították. Szerzője ismeretlen, keletkezési ideje a III. század

101. oldal (1978)

Kapcsolódó szócikkek: III. század
MissWenut>!

képtisztelet (gör.: eidololatria) – az az elképzelés, hogy a kép és az ábrázolt istenség között szoros kapcsolat, azonosság áll fenn, ezért a kép is tiszteletet érdemel. Az ábrázolás egyszersmind az istenség helyzetéhez kötött jelenlétét és így közvetlen segítségét is biztosítja. Hogy ez az elképzelés a Bibliától sem idegen, bizonyítja a kánaáni Baál-kultusz, Astarté tisztelete, sőt az istennek ez a kultikus tárgyhoz kötődése még a frigyládánál is megtalálható. A spiritualizált isten-elképzelés megszületése után (babiloni fogság) a ~ bálványimádásnak, Jahve megsértésének számít.

126. oldal (1978)

MissWenut>!

illatáldozat – tömjén és más illatszerek feláldozása istennek. ~-ot naponta kétszer mutattak be a templomban; reggel, az egészen elégő áldozat előtt és este, az egészen elégő áldozat után.

92. oldal (1978)

Kapcsolódó szócikkek: illatáldozat · tömjén
MissWenut>!

matres lectonis (lat.: olvasási anyák) – azok a mássalhangzók a héber – egyébként magánhangzókat nem tartalmazó – abc-ben, amelyek az idők során magánhangzók jelzésére is szolgáltak és így az olvasást könnyítették.

151. oldal (1978)

MissWenut>!

Nébó – hegy Moab (lásd moabiták) földjén (kb. 835 m), amelynek csúcsáról Mózes, halála előtt megláthatta Kánaánt (5Móz 32,48-52; 34,1-4).

168. oldal (1978)

MissWenut>!

hasszideusok (héb.: kegyesek) – zsidó vallási irányzat, melynek követői elsősorban a hit védelmére ragadtak fegyvert és állottak a Makkabeusok mellé. A ~ a mózesi törvény szigorú betartását követelték és a politikai hatalomtól is megkívánták, hogy erre tekintettel legyen. Ez fordította később szembe a ~-at a világi és papi arisztokráciával.

82. oldal (1978)

Kapcsolódó szócikkek: hasszideusok
MissWenut>!

hellenizmus – történelmileg a Nagy Sándortól (i.e. 356-323) Augustus uralkodásáig (i.e. 27-i.sz. 14) tartó kort jelöljük így, amelyben a görög és az ókori kelet népeinek egymásrahatása érvényesült. Ez teremtette meg azt az új formájú civilizációt, amely az egész akkor ismert világon elterjedve az ókor kultúráját a legmagasabb fokra emelte.

84. oldal (1978)

Kapcsolódó szócikkek: hellenizmus

Hasonló könyvek címkék alapján

Etienne Dahler: Teremtés; A pátriárkák
Simon Philip De Vries: Zsidó rítusok és jelképek
Timothy Keller – Kathy Keller: A házasságról
Vermes Géza: A qumráni közösség és a holt-tengeri tekercsek története
Sz. Jónás Ilona: Árpád-házi Szent Erzsébet
Szentkúti Márta: Akik meghallották Isten hívását…
Gyökössy Endre: Magunkról magunknak
Kirsteen Rogers – Clare Hickman: A világ vallásai
Margot Hodson – Martin Hodson: Teremtett világunk megóvása
Reisinger János: Kis eszmetörténet