Egérlakta ​kis tarisznya 3 csillagozás

Gazdag Erzsi: Egérlakta kis tarisznya

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Móra, Budapest, 1970
58 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: K. Lukáts Kató

Hold

dianna76 P
Gazdag Erzsi: Egérlakta kis tarisznya

A kezdő vers, és a címadó mese jó indítói a könyvnek. De tetszettek az utánuk következő versek, és mese is. Aztán kicsit kezdett ellaposodni. Jöttek olyan írások, amik annyira nem voltak számomra élvezhetőek. Tetszett a Rigács község nevéhez fűződő mese, legenda. A kötetben több általam ismert vers is megfordult, de a mesék egyikét sem olvastam ezelőtt. Ami nekem furcsa volt – és nem is szoktam kedvelni – a rímes sorokba szedett mesék, történetek. Ha valami rímel, az legyen versformájú. Ami meg prózai, azt ne lepjék el a rímek, mert zavaró. Nekem legalábbis az, mert a dallamosság miatt valahogy kevésbé tudok a cselekményszálra figyelni.
A régi idők illusztrációi tetszettek. Kár, hogy nem volt mind színes. Ahogy azért is kár, hogy ezt a gyűjteményt nem adják ki újra.

Móra, Budapest, 1970
58 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: K. Lukáts Kató
BoneB
Gazdag Erzsi: Egérlakta kis tarisznya

Most mit írjak rá, persze jó volt, meg rímelt is meg minden, de azért ez már régen nem az én műfajom. De voltak benne aranyos versek és történetek, amik inkább csak szösszenet méretűek voltak. Szépek voltak az illusztrációk is, ami egy mesekönyvbe szerintem alap, hogy legyen.

Szulila
Gazdag Erzsi: Egérlakta kis tarisznya

Nagyon aranyos kis könyvecske. :) (Az itthon talált példányt pedig különösen értékesnek találom, mert még apukám kapta elsős korában a kitűnő eredményeiért – már ha hihetek a beleírásnak :D)
Nem igazán rajongok a versekért, és bár ebben volt jó pár nagyon tetszetős kis versike, azért itt is inkább a rövid mesék tetszettek. Például Rigács falu nevének története, amiben sem az ácsokat, sem a rigókat nem akarták megbántani :)
A természet-, és kertleírások is olyan szépek. Volt benne 1-2 olyan virágnév is amit külön meg kellett keresnem, mert nem is ismertem. A Virágok anyja c. mese pedig mintha a nagyimról szólt volna, ő az, akinek a kert az első és mintha beszélné is a virágok nyelvét :)
A láthatatlan sümegi vízipipa pedig az egyetlen – a címadó mesén kívül –, ami rémlik nekem kiskoromból mikor felolvasta anyukám rövid kis esti mesének :)

Szulila

hőscincér az őre.

Lakik benne éji lepke,
három sovány denevér,
keresztespók a gerendán,
s mind, aki csak belefér:
mezőről jött kis egér,
fülesbagoly, csigabiga,
bundás pele, fürge gyík
itt lakik most, itt lakik.
S erdőszéli kis kunyhóban
téli álmot álmodik.

Kapcsolódó szócikkek: álom · bagoly · denevér · egér · erdő · éti csiga · Hold · lepke · pele · pók