Bill ​Murray és a Tao 15 csillagozás

Gavin Edwards: Bill Murray és a Tao

Gavin ​Edwards amerikai írót, mint oly sokakat, mindig is lenyűgözte a népszerű színész, Bill Murray, és nemcsak emlékezetes alakításaival, hanem mozin kívüli – ám éppoly szórakoztató – teljesítményével is. Edwards sorra felkereste azokat a helyeket, ahol Murray élt, dolgozott és bulizott, hogy összegyűjtse az elmúlt négy évtized legbotrányosabb és legviccesebb, már-már legendaszámba menő és az álmítoszokat gyártó mókamestereket is megihlető Bill Murray-sztorijait. Bill például egyszer öt dollárt adott egy kissrácnak, hogy hajtson bele a biciklijével egy medencébe, máskor meg rábeszélte a Harvard női kosárlabda-csapatát, hogy vegyék be egy mérkőzésre…

De a Bill Murray és a Tao több egyszerű anekdotagyűjteménynél. A kötet szerzője, aki számtalan interjút készített Murray barátaival, kollégáival, és magát a színészt is kifaggatta léte „alaptételeiről”, tágabb kontextusba helyezi Murray nyilvános bohóckodásait azzal, hogy tíz pontban összefoglalja életfilozófiáját. A könyv,… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2017
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155715099 · Fordította: Pálfi Norbert, Illés Róbert · Illusztrálta: R. Sikoryak

Bill Murray

RandomSky>!
Gavin Edwards: Bill Murray és a Tao

Bill Murray a legjobb arc. Ezt akkor is tudja az ember, ha nem látta minden filmjét. Elég, ha elolvas pár anekdotát, ami róla kering a neten. Ez a könyv összegyűjt egy rakat ilyen őrült sztorit, meg utána is jár, hogy igaz-e. És mind igaz, az utolsó betűig, tök mindegy, hogy megoszlanak a vélemények, hogy melyik hol, kivel és hogyan történt, mert Bill Murray egy hardcore zen bódhiszattva, egy részeges angyal, egy olyan miniszterelnök, amilyen semelyik országnak nem lesz soha a büdös életbe'; egy jelenség, egy két lábon járó, megvalósult életfilozófia, az élő bizonyíték, hogy lehet úgy is csinálni, ahogy ő csinálja. És ez még akkor is így van, ha elég sok olyasmit csinál, amire rá kéne írni, hogy „ne próbáld meg otthon” :)
Maga a könyv nem tökéletes, de hát ki az? Van utána némi hiányérzet, ami mondjuk pont illik Murray-hez, az már fájóbb, hogy ketten fordították, és az egyiküknek nem ment olyan jól. Viszont neki jutott a kevesebb meló, és azok a részek sem rontanak a könyv igen magas élvezeti értékén. Írtam még róla ezt-azt ide, de ha jót akarsz magadnak, nem ezt olvasgatod, hanem a könyvet (vagy megnézed az Idétlen időkig-et, netán az Elveszett jelentés-t). http://ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2017-07-25+…

catnipthief>!

Csodálatos.
Mindig is szerettem az ilyen karakterábrázolásokat, pl. Mac Montandon Tom Waits-könyve is hasonló cucc volt, bár sokkal zavarosabb.
Na mindegy, gondolom, elfogult vagyok, Bill Murray ugyanis – mint sokaknak – az egyik kicsi istenem (mondjuk Henry Rollins, Garfield és még mondjuk a Beastie Boys mellett), így borítékolható volt, hogy imádni fogom ezt a könyvet.
És így is lett.
Kimerítő filmográfia, kulissza-törmelékek, egy cinikus kereszteslovag keresztmetszete. Komolyan, mi ez a faszi? Pszeudoszent? Jólhülye? Mínusz előjeles filantrópba oltott seggfej?
Megannyi izgi kérdés.
Maximum annyit tennék hozzá, hogy ha a könyvben szereplő sztoriknak csak a fele igaz (és mi okom lenne kételkedni benne? :) ), akkor ez a csávó SOKKAL őrültebb annál, amennyire én valaha feltételeztem róla.
$@!% Bill Murray…
Sikerült ezt a bennem élő törött képet még tovább kuszálni, olyannyira, hogy rajongásom csak nőtt eziránt a született idióta iránt.

Black_Venus>!
Gavin Edwards: Bill Murray és a Tao

Nagy kedvencem az Elveszett jelentés című film, és a Szellemirtók is gyerekkorom szórakoztató filmjei közé tartozik. Ezért azt feltételeztem, hogy a Bill Murray életéről és kalandjairól szóló könyv is legalább humoros vagy szórakoztató lesz. Sajnos csalódtam.
Azon túl, hogy nem tett jót a két fordító alkalmazása a magyar szövegnek, az eredeti mű is idealizált képet igyekszik festeni Murray-ről. Eszerint Murray egy korlátok nélkül létező, szinte megvilágosult ember, szinte szent, aki a vicceivel, trollkodásával rámutat az élet kisszerű pillanataira, és segít, hogy azok, akikkel – akár ismeretlenül is – interakcióba kerül, jobb emberek legyenek és emlékezetes legyen a találkozás. Ezzel szemben nekem úgy tűnt, hogy megbízhatatlan, ha megbeszélt időpontokról van szó, megvárat másokat, semmit nem vesz komolyan és időnként ráerőlteti a vicceket az emberekre akkor is, amikor pont nem kellene. A szerző BM leggyatrább vicceit is úgy mutatja be, mintha meg kellene szakadni a nevetéstől – nos, én csak keveset nevettem rajtuk. Annak viszont örülök, hogy újra felhívta a figyelmemet az Elveszett jelentésből arra a jelenetre, amikor Murray a More than this-t énekli, kicsit nyávogós macskahangon, önsajnálattól csöpögve, mégis szívszaggatóan. Na, ezért megérte rászánni az időt.

Nagy_Barna>!
Gavin Edwards: Bill Murray és a Tao

Bill Murray az egyik kedvenc színészem, de nem sokat tudtam róla a filmjein kívül. Erre kiderül, hogy a világ egyik legvagányabb és legérdekesebb figurája. Minden megmozdulásából árad a stílus, rá jellemzően pimasz, vicces és meghökkentő egyszerre. Az anekdotákból egy rendkívül jó humorú, rendkívül jól improvizáló figura rajzolódik ki, akinek kiszámíthatatlanságát szeretik az emberek és tartanak tőle a kollégák. Egy-egy spontán odamondása annyira frappáns, hogy az egészen lenyűgöző. A legtöbbet hozza ki abból, hogy rengetegen ismerik. Ráadásul sokszor csak a saját szórakoztatására találja ki ezeket az akciókat. Sokat taníthat nekünk „jelenben élésről”. Azt hiszem, új példaképem van. :) Az alaptételek és az anekdoták besorolása azok alá szerintem kicsit erőltetett, de ez nem cseppet sem csökkenti a mű élvezetét.

Virág_Balázs_Face I>!

:D

Bill Murray az Bill Murray, egyszeri és megismételhetetlen jelenség, aki kívül áll a hollywoodirudik világán. Spontán jelenség, meghökkentő s megébresztő magánakciókkal, pillanatember, hangulatember, ember.
A könyv Bill tízparancsolata mentén anekdotázik s megy végig az életrajzán, aztán függelékként bemutatja a filmjeit s ott is anekdotázik egy kicsit.
Vannak benne jobb és rosszabb történetek, vicces s kevésbé vagy egyáltalán nem vicces megmozdulások, de ettől is emberi a Bill Murray, hogy nem mindig sülnek el jól a dolgai, mire vállat von s elsétál, majd a következő jobb lesz.
A könyv maga kicsit befejezetlen hatást kelt, egyszer csak vége s jönnek a filmelemzések, semmi végkövetkeztetés, csattanó, megvilágosodás vagy bármi, csak abbahagyja, tao van bameg császtok. :D
Életvezetési könyvnek sem utolsó, ne görcsölj, ne feszülj rá dolgokra, amiket amúgy is túl komolyan veszel, hiszen csak pillanatok, amik pár másik után már nem jelentenek semmit, szóval minek is vesszük vérkomolyan az életet, akitől kapunk majd levelet?

Olvasd el, mert….

Bill Murray Rock's You! :)

Laohu>!

Úgy 2005 körül Joseph Davenport a dél-karolinai Charlestonban egy bár előtt állt és dohányzott. Hirtelen Bill Murray lépett oda hozzá, kikapta a szájából a cigarettát és nagyot szívott bele. Majd visszaadta a cigarettát Davenportnak, és ezt mondta neki: „Ezt senki sem fogja elhinni neked.”

Kapcsolódó szócikkek: 2005 · Bill Murray
Laohu>!

Jordan: Elnézést, Mr Murray!
Bill: Igen?
Jordan: Én csak… szerintem maga a legjobb!
Bill (átkarolja és rezzenéstelen arccal a szemébe néz): Többet kellene eljárnod otthonról.