A ​félelem adománya 26 csillagozás

Vedd észre a jeleket, hogy ne válj áldozattá!
Gavin de Becker: A félelem adománya

A ​félelem adománya a világ legfontosabb 50 pszichológiai tárgyú könyvének egyike, megjelenésekor 4 hónapon át szerepelt a The New York Times bestseller listáján. Oprah Winfrey ezt a könyvet minden nőnek el kellene olvasnia.

De Becker nem pszichológus, könyve mégis többet árul el a megérzések, a félelem és az erőszakos lelki alkat természetéről, mint a szaktudományos magyarázatok. A félelem adománya letehetetlen, akár egy jó krimi, és nem csupán életünk megváltoztatásában, hanem megmentésében is segítséget nyújthat.

"Szakértőnek tartanak, mert kitartóan figyelem az erőszak természetrajzát. Képes vagyok „megjósolni” gyilkosok, zaklatók, merénylők, csalódott szeretők, elhagyott férjek, elbocsátott dühös alkalmazottak, tömeggyilkosok és még sokféle ember viselkedését. Valóban sok mindent megtanultam – e könyvem kiindulópontja mégis az, hogy igazából minden ember szakértője az erőszakos viselkedésnek, és képes azt előre látni. Ön is, olvasóm,… (tovább)

Park, Budapest, 2021
432 oldal · ISBN: 9789633556177 · Fordította: Orosz Ildikó
Park, Budapest, 2021
432 oldal · ISBN: 9789633556160 · Fordította: Orosz Ildikó

Suba_Csaba P>!
Gavin de Becker: A félelem adománya

Gavin de Becker: A félelem adománya Vedd észre a jeleket, hogy ne válj áldozattá!

Számtalan oka lehet a félelemnek. A kérdéskör, amit körbejár a könyv, hogy mégis mikor és miért történik ez. Ha nyitottan fogadjuk a figyelmeztető jeleket és gyorsan kiértékeljük az adott körülményeket, akkor a félelem egy pillanat alatt megszűnik. A szerző bemutatja az erőszak előrelátásának és elkerülésének módjait, az idegenek jelentette veszélyektől kezdve a barátoktól és családtagoktól elszenvedett agresszióig, a hétköznapi erőszaktól a bűncselekményekkel bezárólag. A kötet óvatosságra, előrelátásra és éberségre ösztönöz. Több élethelyzetet, eseményt megismerve tudatosíthatjuk magunkban, hogy az intuíció megfelelő haználatával képesek vagyunk kevesebb ok nélküli félelemmel együtt élni.
Hasznos olvasmánynak tartom, de néha rendkívül terjengősnek és önismétlőnek éreztem. Néha a kevesebb több.

cintiatekla P>!
Gavin de Becker: A félelem adománya

A félelem adománya nem az ijesztgetésre épít, sokkal inkább azt hivatott a szerző bemutatni, hogy milyen jelekre érdemes odafigyelni a mindennapjainkban, hogy a ránk leselkedő veszélyeket elkerülhessük, vagy legalábbis nagyobb eséllyel érezhessük magunkat biztonságban. Gavin de Becker elkalauzol bennünket a szociopaták és pszichopaták világába, ahol a könyv első felében tényleg a leghétköznapibb dolgokat igyekszik bemutatni, a második felében pedig kicsit specifikusabban jellemez, például mit tehetünk, ha egy kollégánktól kell tartanunk.

Bővebben: https://www.gyorgytekla.hu/…

Gavin de Becker: A félelem adománya

Egyszerre kaptam többet és kevesebbet is ettől a könyvtől, mint amire előzetesen számítottam, így elég vegyes érzéseim vannak. A szerző nagyon sok oldalról, több témát körbejárva mutatta be a félelmet, annak megelőzését, kialakulását, legyőzését. Szinte minden területet lefedett az egyes fejezetekben, ahol felmerülhet (és fel is merül) ez az érzelem, illetve megtörtént esetekkel támasztja alá a leírtakat. Lett volna egy kifogásom – a példák legnagyobb része amerikai ügyekről szólt, és hiányoltam más területen történtet, hiszen nem csak Amerika ennyire bűnnel teli –, de aztán, egészen a vége felé elmúlt a hiányérzetem, amikor Szeles Mónika ellen elkövetett merénylet került terítékre. Így már csak az nem tetszett, hogy mennyi ismétlés fért bele ebbe a 400+ oldalas könyvbe… Kár érte, mert bár olykor tömény volt, sok dologra világított rá.
A Függelék talán a leghasznosabb része a kötetnek, ha mást nem is fogok használni évek múlva, az ott található információkat biztosan átolvasom majd. Az író rávilágított, mennyire fontos a jó kérdéseket feltenni, a legegyértelműbb módon válaszolni, az ösztöneinkre hallgatni, nem félni segítséget kérni. Nőként azt az üzenetet fogtam fel elsőként, hogy rendesen fel kell kötnöm a nadrágomat a nagyvilágban, viszont nem kell rettegve kilépnem az utcára. Elvileg megvan bennem minden, amivel megelőzhetem a bajt, „csak” fel kell ismernem a jeleket és aszerint cselekedni. Sima ügy, lol.

BBetti86 >!
Gavin de Becker: A félelem adománya

A témában fontos műnek tartják és valahol meg is tudom érteni, miért. De, hogy tényleg tanultam belőle? Elolvastam, és voltak ráeszméléseim. Nem is annyira az emberiséggel kapcsolatban – mindig is mondtam/írtam, hogy szerintem gyilkos és rettentő faj a miénk –, inkább tudatosított bennem olyasmiket, amiket csináltam tudat alatt és amelyekről most megtudtam, hogy rossz gyakorlat.

De akkor konkretizálom! Sokan, én is, úgy vagyunk kondicionálva, hogy a félelmet megtanuljuk elnyomni és figyelmen kívül hagyni. Mert menni kell előre. Abszolút megvan bennem is az, amit itt a szerző részletesen leír: ahogy érzek valamit, de lenyomom magamban a félelmem, mintha nem is lenne. Gyerekként sokkal ösztönösebb voltam, de megtanultam elfeledkezni erről.

Becker nem egy példát hoz, amikor a félelem segített az embereknek túlélni. Ez különben a könyv egyik legnagyobb értéke: nem csak az elméletet osztja meg, hanem minden gondolatsorhoz vannak az életből vett példák is. Sokkal színesebbé és kezelhetőbbé, megjegyezhetőbbé teszi így az anyagot. (Arról nem is beszélve, hogy egyes részek így krimiként is olvastatták magukat.) Azért, azon tudtam mosolyogni, hogy a másik szélsőséges oldaltól is óv. Az sem egészséges, ha mindentől félünk és semmit nem merünk tenni.

Talán ezért is, hogy tudatosítsuk magunkban, mi keltheti fel azt a bizonyos ösztönt, a fejezetekben alaposan tárgyalja, milyen erőszakra képesek az emberek és az okokat is fejtegeti. Visszamegyünk családi gyökerekig – ó igen, a szülők mély nyomokat hagynak. Jellemző, hogy egy bántalmazó egykor maga is bántalmazást szenvedett el. De megmutatja a 15 perc hírnévre áhítozókat, a zaklatókat, vagy éppen azokat, akik nem fogadnak el nemet válaszként. Esetleírás, életből vett példák és tippek is vannak mellette, hogy mit lehet tenni, ha valaki ilyen helyzetbe kerül.

Olvastatta magát, az egyes fejezetek stílusa még tetszett is. De Becker eltalálta a hangot, ahol még olvasmányos és érthető, miközben nem egyszer tudományos is a szöveg.

Ha valamibe bele akarok kötni, az két dolog lesz: a kötet szerkezete. Még nem láttam át a rendszerét, inkább csapongónak éreztem, melyik témát mi követ, és ezért idegesített is, amikor tele volt olyan utalásokkal, hogy ezzel még foglalkozom xy fejezetben.
A másik, a gyakorlati haszonról nem vagyok meggyőzve. Most úgy érzem, arra ráveszem magam, hogy jobban elemezzem, mit érzek. De, ha egy leírt esetben találnám magam, mondjuk egy nemet el nem fogadó ember akaszkodna rám, kétlem, hogy le tudnám koptatni magamról, hiába olvastam az erről szóló fejezetet.

Viki830531>!
Gavin de Becker: A félelem adománya

Az amerikai szerző az intuíció és a félelem témakörét járja körül. A könyv érdekes, tényeken alapuló példákon keresztül mutatja be az emberi viselkedés sötét oldalát és azok esetleges kivédési lehetőségeit.
Kissé hosszúnak találtam az írást, talán a rengeteg írói ön-marketing elem volt túl sok.

SzRéka P>!

Egyetlen olyan könyv létezik, amelyben a „nem” jelentése egyértelmű. Az értelmező szótár.

11. "Megpróbáltam finoman szakítani"

SzRéka P>!

A férfi feltehetőleg már egy ideje figyelte a nőt.

SzRéka P>!

„A világ tele van szenvedéssel – de tele van a szenvedés legyőzésével is.”

10. Közeli ellenségek

Kapcsolódó szócikkek: szenvedés
SzRéka P>!

„Ez történik, amikor valakire haragszunk. Az életünk részévé tesszük.”
Garrison Keillor

8. Kitartás, kitartás

Kapcsolódó szócikkek: harag
SzRéka P>!

Érthető, hogy a férfiak és nők biztonsággal kapcsolatos elképzelései nagyon eltérőek, elvégre a két nem két teljesen különböző világban él. Nem tudom már, hol hallottam először ezt a mondást, de döbbenetes pontossággal írja le a két nem valóságának drámai különbözőségét: „A férfi legnagyobb félelme, hogy egy nő kineveti. A nő legnagyobb félelme, hogy egy férfi megöli.”

4. A veszély előjelei

Kapcsolódó szócikkek: férfiak · nők · nők elleni erőszak
Jacket>!

Ha aggodalmat érzünk, tegyük fel magunknak a kérdést: „Hogyan szolgálja ez az érzés az érdekemet?” – és valószínűleg rá fogunk jönni, hogy az aggódás sokkal költségesebb, mint a változtatás. Éljünk félelemtől mentesen, de úgy, hogy ne utasítsuk el a félelem ajándékát! Ehhez adok három jó tanácsot, amelyet nem könnyű követni, de megéri.

1. Ha félelmet érzünk, akkor erre mindig figyeljünk oda!
2. Ha nem érzünk félelmet, akkor ne gyártsunk szándékosan ehhez hasonló érzést!
3. Ha mégis azon kapjuk magunkat, hogy aggodalmat kreálunk, akkor derítsük fel az okát, és járjunk a végére!

SzRéka P>!

Mi, amerikaiak előszeretettel ítélkezünk más országok felett az emberi jogok csorbítása miatt, miközben civilizált hazánkban tízszer akkora a gyilkosságok száma, mint más nyugati országokban. Szomorú, de tény, hogy ha minden hónapban lezuhanna egy utasokkal teli jumbo jet, és a fedélzeten mindenki életét vesztené, aztán ez hónapról hónapra megismétlődne, akkor az áldozatok száma még mindig nem érné el azoknak a nőknek a számát, akiket évről évre meggyilkol saját férjük, barátjuk, szeretőjük.

1. A veszély árnyékában

Kapcsolódó szócikkek: férfiak · nők · nők elleni erőszak
Nikoletta_Klein>!

Apám nem tanított meg élni.
Csak élt, és hagyta, hogy nézzem.
– Clarence Budinton Kelland

Jacket>!

Daniel Goleman az Érzelmi intelligencia (Emotional Intelligence) című remek könyvében hét kulcsfontosságú képességet ír le, amelyek minden ember számára hasznosak: önmagunk motiválásának képessége, frusztrációtűrés, a vágyak kielégítésének késleltetése, hangulatszabályozás, remény, empátia és indulatszabályozás. Az erőszakos elkövetők többsége sosem tanulta meg ezeket a képességeket.

Jacket>!

Az aggódás magunk gyártotta félelem – ilyen értelemben nem hiteles érzés. Ha úgy döntünk, hogy aggódni fogunk valami miatt, ám legyen, de annak tudatában tegyük, hogy ez saját választásunk. Többnyire azért aggódunk, mert ez jár számunkra valamiféle másodlagos jutalommal. Ennek számos változata létezik, íme néhány a leggyakoribbak közül:

– Az aggódás a változás elkerülésének egyik módja; amikor aggódunk, nem teszünk semmit az adott probléma megoldása érdekében.
– Az aggódás egy bizonyos dologgal szembeni tehetetlenség elismerésének megúszása, mivel az aggodalom miatt úgy érezzük, hogy teszünk valamit (az imádkozás szintén azt az érzést kelti a fohászkodóban, hogy éppen tesz valamit, és még a legelszántabb agnosztikusnak is el kell ismernie, hogy az aggódásnál az imádkozás is produktívabb).
– Az aggódás a másik emberhez való kapcsolódás egyik önös módja, amelynek hátterében az az elképzelés áll, hogy az aggódás a szeretet kifejeződése. Ennek a jelenségnek a másik oldala, hogy ha nem aggódunk valaki miatt, akkor állítólag nem is törődünk vele. Számos olyan ember, akiért „aggódnak”, megmondhatja, hogy az aggódás igencsak csökevényes helyettesítője a valódi szeretetnek és a szeretetből fakadó tetteknek.
– Az aggódás védekezés a jövőbeli csalódás ellen. Ha például egy diák megír egy fontos tesztet, utána aggódhat, hogy esetleg megbukik. Ha a jelenben átéli a bukás tapasztalatát, mondhatni, elpróbálja az érzést azáltal, hogy aggódik miatta, akkor később a tényleges bukás nem lesz annyira elviselhetetlen. De van itt egy fontos, mérlegelendő kérdés: mivel a jelenben úgysem tud semmit tenni a megírt teszttel kapcsolatban, melyik jobb: ha két napon át aggódik, aztán megtudja, hogy megbukott; vagy esetleg, ami ennél is fontosabb: a végén kiderül, hogy mégis átment, ez esetben pedig teljesen feleslegesen gyötörte magát két napig.