Tök ​Magda kalandjai 29 csillagozás

Gáti István: Tök Magda kalandjai

A ​Tök Magda kalandjai sok-sok humorral, öniróniával és szeretettel ábrázol minket, embereket: a szerelmet, a kisbaba születését, a házépítést, a sportolási lázat, a könyvtári szokásokat. A versek világa tele van mai, modern világunk jelképeivel: fitneszgépek, gyorsbüfé, digitális eszközök, stb. Ugyanakkor a mesehősök igazi, színpadra való karakterek, például Tök Magda, a túlsúlyával küzdő könyvtáros, Rostosné Lopótök Irén, a színésznőből lett dadus, vagy Dinnye Dániel, Rekettye-díjas építész. Egy család hétköznapi életét, apró-cseprő problémákat, mindennapi élethelyzeteket versel meg Gáti István, sok humorral és virtuozitással.

„Tök király. Tök Magda szökdel, kalimpál, tökgyalun csúszik óraszám, és mégsem fogy el sosem. Legfeljebb lefogy. Úszik, nyaral, építkezik, könyvtárba jár. Itt is, ott is ismerős népdalok meg versek, mégis tök új mindegyik. Megismerni a tököt igazolvány nélkül… Reccsen a tökdada lába… Jó mulatság, női munka… Még azt mondják, nem illik cilinder a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Móra, Budapest, 2017
72 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634158189 · Illusztrálta: Nagy Norbert

KönyvParfé P>!
Gáti István: Tök Magda kalandjai

Tök Magdát már akkor megszerettem, amikor megtudtam róla, hogy egy kissé túlsúlyos, folyamatosan a kilóival küzdő könyvtáros.
Vicces, mert ezek alapján akár én is lehetnék.
Vagy Te.
Vagy bárki más. Mert ez a hölgy – hiába tök – nagyon valóságos és emberi.
Tökország sok mindenben hasonlít a mi világunkhoz, itt is vannak fitneszgépek, úszóversenyek, gyorsbüfék, de még bébiszittert is fogadhatsz, hogy vigyázzon a spoiler csemetéidre.
Bővebben: http://konyvparfe.blog.hu/2017/10/12/gati_istvan_nagy_n…

meseanyu P>!
Gáti István: Tök Magda kalandjai

Alapvetően tetszett: vicces volt, mozgalmas, az illusztrációk is szép színesek. De egy-két helyen kicsit elvesztettem a fonalat: túl hosszúra nyúlt egy-egy sztori és voltak bennük felesleges kitérők.

Gáti István: Tök Magda kalandjai

Megismerhettük Tök Magdi életét. Súlyfölöslege leadására tornázásba fogott, majd szerelembe esett, s lettek csemeték. Építkezés, úszóverseny, Tök Ödön, Cukkini Petra s néhány szereplő még, s eljött a finálé.

poggi IP>!
Gáti István: Tök Magda kalandjai

A Magda, az Magda. Elfogult vagyok, és erre büszke.

Nem tudok nem elfogult lenni, és nem is akarok. Ott voltam, hozzávetőleg száz, de legalábbis olyan tizenkét évvel ezelőtt, mikor Magda megszületett. Akkor szamizdatban terjedt, akkor felnőttek szórakoztak rajta, ismertek fel benne és rajta mindennapi epizódokat. Akkor Magda még csak a miénk volt.

Megvan nálam Magda úgy is, amikor a Dörmögő Dömötör hozta le, és megvan az Aranysityakban. Ez meg a negyedik változat, a negyedik illusztrátorral. És Magda most már mindenkié, de egy kicsit még mindig a miénk, mert mi tudjuk, milyen volt újszülött palántakorában, mi ismerjük őt még azelőttről, hogy sztár lett volna. (Pedig Magda sztárnak született.)

Magda vicces. Több rétegben egymás tetején. Vicces azért, mert vicces dolgok esnek meg vele (1), amiket ő maga is viccesnek tart (2) és viccesen is meséli el (3), mégpedig egy vicces költőn keresztül (4), aki még a versformából (5) és a kötetből is viccet csinál (6), saját magáról nem is beszélve (7). Aki ebben a könyvben egyetlen szót is komolyan vesz, az szerintem vessen magára.

A gyerekek szokták tudni, hogy nem komoly, és nagyon jól szórakoznak rajta. Akkor is, hogyha a felnőttek azt mondják, hogy ezeknek a vicceknek egy része nem is a gyerekeknek szól, hanem a fejük fölött a felnőtteknek. Igen. Ahogy a Disney és Pixar filmeknek is, meg a családi filmeknek is vannak olyan viccei, amik elbeszélnek a gyerek feje fölött, és a szülőt szórakoztatják.

Madga vicces. Magda küszködik az élettel, a mindennapokkal, a világgal, a vonalaival, a munkahelyével, a karrier és a család összeegyeztetésével, de ezek sosem komoly drámák, mindig minden megoldódik, és az egész olyan vidám, olyan barátságos, és közben olyan kis piszkálódóan, diszkréten, ironizáló-gúnyos, hogy nagyjából minden oldalon örülök neki, hogy ismerem.

És hogy mások is ismerik. Mert Magda most már mindenkié.

atalant IP>!
Gáti István: Tök Magda kalandjai

Lehetséges szerelembe esni egy tökkel? Még ha nem is ennyire túlfűtöttek az érzelmeim Magdával kapcsolatban, azért mindenképpen a védelmembe venném. Persze, nem vagyok vak, és látom azokat az aggályokat, amiket többen megfogalmaztak, de én sem túlságosan pajzánnak, sem nőellenesnek nem gondolnám. Sokszor ironizál, és lehet, hogy tényleg ingadozik a célcsoport. Ám egy gyereknek szerintem fel sem tűnik, hogy közben milyen felnőtteknek szóló kikacsintások vannak a szövegben. Gyereken ugyan nem teszteltem, de nekem – felnőttként – kifejezetten szórakoztató volt, így nálam a célját elérte.
Habár a sült tököt is szeretem (ráadásul szezonja is van), ne vessük élből máglyára! ;)

PTJulia P>!
Gáti István: Tök Magda kalandjai

Nem is tudom, hova tegyem ezt a könyvet. Nem gyerekmese, hanem nyelvi lelemény, helyenként eszméletlenül idétlen és tré és kecske, másutt pedig eszméletlenül idétlen és egyedi és profi. A legutolsó vers a legszuperebb.
Az illusztrációk is nagyon találóak, az uszodás a kedvencem.

gab001>!
Gáti István: Tök Magda kalandjai

Ez a könyv valóban egy tök kalandjait meséli el. Ráadásul verses formában. Meglepően érdekes élete lehet egy töknek, tele szórakoztató eseményekkel. Ahogy olvastam, egyre hihetetlenebbnek tűnt, hogy valakinek eszébe juthat egy tökről írni könyvet. Pedig a kezemben tartottam. Ezzel együtt is megkedveltem Magdát és a családját. Sajnáltam, hogy végetért.

Móra, Budapest, 2017
72 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634158189 · Illusztrálta: Nagy Norbert
Nympha17 IP>!
Gáti István: Tök Magda kalandjai

Egy szerelemre vágyó Tök Magdával kezdődött a mese, és egy kis Tök családdal ért véget. :)
Nagy rímelő-tudor nem vagyok, de annyira pontosan lekötött, hogy jól szórakozzam rajta.
Érdekes, hogy sokaknak az illusztrációk tetszettek, nekem pont azoknál lógott ki néha a lóláb. Vagyis a tökinda. :D

tedus>!
Gáti István: Tök Magda kalandjai

Mivel szeretem a verses meséket, kíváncsian vettem a kezembe a kötetet. Valamilyen humoros mesét kerestem egyébként, és szerencsére a kötet megfelelt a várakozásaimnak. :D Bár kissé nehezen olvasható a szöveg – túl sok a rím vagy épp túl bonyolultak, de ennek ellenére nekem tetszett! Többször is felnevettem hangosan az olvasottakon. Szenzációsak a szereplők nevei és maga a „világ”, amiben játszódnak az események. Szerintem kisiskolásoknak, 7-8 éves kortól való inkább, akik már érthetik a poénokat. Egy szusszra kicsit tömör, el is fáradtam az olvasásban, viszont egy-egy részt felolvasva jó lehet. Így ősszel, pedig különösen hangulatos. :D Ja, és a szerzőt elég kreatívnak tartom, végre nem egy átlagos állatos/hercegnős/autós stb. mesekönyv!

berlin>!
Gáti István: Tök Magda kalandjai

Egy másik korosztálynak (nem kisgyermekeknek) akár jó is lehetett volna…

Harmadnap végre felpörög,
testét is hetykén himbálja.
Meglát egy vonzó, fess tököt,
bajsza van, s szép nagy indája:
– Kisasszony, boldog csudálat
járja át Öntől csumámat!
Fiatal szívem nem csalhat,
ég küldte magát. Köszönöm!
Micsoda bájos testalkat!
– bókol a lánynak Tök Ödön.

9. oldal - Tök Magda férjhez megy (Móra, 2017)

KÖNYVTÁRI GONDOLATOK
– Tök Magda verse

A versek polca, kedves olvasóim,
a Kánaán, egy csöpp, de izgi hely.
Bár tökfejünknek laktató a jó rím,
előtte persze reggelizni kell.
Ha elmerülsz itt hangyaszorgalommal,
a sok kis könyvgerinc között kutatsz,
elönt a líra édessége nyomban,
s leszel betűkre éhes könyvkukac.
Miért e polc? Hisz ott van már az e-könyv!
A Google és a torrentoldalak.
A költők facebookos profilja. Kell több?
Miért a polccal körbevont falak?
Nem értem én se, mért kell még a töknek
e néma tárgyak bódító szaga.
Ti mit gondoltok, tökmagok? Van ötlet?
Minek lapozni, kölcsönözni ma?
De kérdésből is megárthat ám a sok.
A válasz tán a könyvekben leledzik.
Hát tobzódjatok, válogassatok,
és hagyjatok csak kuplerájt, ha tetszik,
majd Magda néni mindent rendbe tesz.
Az jó mulatság, női munka lesz.

35. oldal - Könyvtári gondolatok (Móra, 2017)

– Kisasszony, boldog csudálat
járja át Öntől csumámat!

Gömbölyű, édes Növényem,
jók leszünk így is, kövéren!

Nefertari>!

Mint a hűtlen zenés színpad
nyugalmazott csillaga,

Pelenkázok, főzök, varrok,
dalolgatva szökdelek.
Számolni is megtanítok
minden apró tökfejet.
Nem csúszik le mind a gyógyszer?
Lázas kölyök bogyót köp?
Gyógyítok majd meseporral,

Irigykednek szupernagyik,
buzgó Mary Poppins-ok,
de én majd az utánzóknak
kobakjára koppintok!

Költő bácsi versbe írta.
Vár ma sok kalandja!

Zoli_aki_Márk>!

FINÁLÉ

Még azt mondják, nem illik
cilinder a töknek.
Nagy fejére vásárkor
rojtos kendőt kötnek.
Nincs virágos szoknyája,
céges telefonja.
Nincs hatalmas könyvtára,
csak a mese mondja.

Azt is mondják, nem illik
tornázni a töknek,
s lám, a híres Magda-vers
csupa buta ötlet!
Mert kétlábú egyedet
nem terem a puszta.
Csak szatyorban szállhat fel
tök a trolibuszra.

Én azt mondom, mind való,
ami benned ott van.
Él sok tarka mesehős