Csillapíthatatlanul ​szomjazzák a végtelent 7 csillagozás

Beszélgetések Reigl Judittal – Egy festő (ön)életrajza
Gát János: Csillapíthatatlanul szomjazzák a végtelent

Az idén elhunyt Reigl Judit (1923-2020), a 20. század egyik kiemelkedő festője, saját szavaival „olyan nő volt, aki úgy gondolkodott és festett, mint egy férfi, noha tudta, hogy mindig mindenki egyszerre mind a kettő”. Reigl sosem vette tudomásul a határokat. 1950-ben a vakmerő és öntörvényű pályakezdő az aknamezőkön át hagyta el Magyarországot. Párizsban telepedett le, de élete végéig tudatosan a „senki földjén” maradt. Reiglt nem érdekelték, ezért nem is érinthették az avantgárd belharcai. Festészetét tízévenként megújítva – a vászon mindkét oldalára festve és ezzel túllépve a modernizmus „egyoldalúságán” – ő lett az, akinek végül is sikerült feloldania az ellentétet a absztrakt és a figurális között. Reigl sajátos életműve mára világszerte elismerésre talált: lenyűgöző vásznait a legszámottevőbb múzeumok őrzik.

Corvina, Budapest, 2020

MrDatalogin>!
Gát János: Csillapíthatatlanul szomjazzák a végtelent

Gát János: Csillapíthatatlanul szomjazzák a végtelent Beszélgetések Reigl Judittal – Egy festő (ön)életrajza

2020 év elején találkoztam Reigl Judit műveivel, akkor annyira nem tett rám mély benyomást, legalábbis azt hittem. Aztán egy interjúban hallottam beszélni és a képeiről mesélni és nagyon megkedveltem. Sajnos szomorúan láttam, hogy még az évben elhunyt. Hála Istennek belefutottam ebbe a könyvbe, imádtam minden mondatát a művész nőnek. Hajnalban olvastam, majd egy órára elbóbiskoltam és szinte megelevenedtek álmomban a borítón is látható Csillapíthatatlanul szomjazzák a végtelent című festményének a meseszerű groteszk alakjai. Nem mondom, hogy kellemes élmény volt, de levontam a tanulságot. Reigl Judit a lélek mélyen alvó részeit képes megérinteni a munkáival. Szívből ajánlom mindenkinek ezt a könyvet, egy kiválóan összeállított életrajz egy csodálatos művészről a saját szavaival elmesélve.

Konyakmeggy>!
Gát János: Csillapíthatatlanul szomjazzák a végtelent

Ha szeretnél megismerni egy hosszú, művészi munkával teli életet, akkor olvasd el. Nem a nagybetűs Művészet, hanem a mindennapos kísérletezés, gyakorlás, dolgozás a fő téma. Megragadó az egyszerűség, amellyel Reigl Judit beszél az életéről. Például, ezt találtam benne: „Tulajdonképpen egész munkásságom egyetlen széria; hároméves koromtól egészen monstanáig.”
Vagy ezt: „Életem első fele véletlenszerű anekdoták sorozata, második fele céltudatos helybenfutás.”
Ez a gondolat is figyelemre méltó: „A művészi igazság a lényeget adja, ami sose a precizitás; a részletek összetömörödnek, és olyanok lesznek az ember kezében, mint a gyerekében az építőkockák.”
Számomra a legszebb mégis ez volt: „Ravennában találkoztam Betty Andersonnal, aki kisebb-nagyobb kihagyásokkal 2007-es haláláig a társam volt mindenben: mondhatom, hogy ő volt életem értelme.” Vagyis nem a művészi munka, vagy a remélt a sikerek, a kiállítások, hanem egy ember volt élete értelme. Lehet-e ennél többet kívánni bárkinek?
Gát János nem kérdez, csak hallgat, lejegyzi a szavakat és átadja nekünk.